Zygmunt Miernik ma propozycję dla Rosjan: Bierzcie swoje pomniki, oddajcie nam wrak!

/ niezalezna.pl

  

- Polska wolna, to ma być Polska sprawiedliwa, Polska bez układów, Polska bez złodziei - mówił podczas corocznej manifestacji pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie Zygmunt Miernik. Protest jest upomnieniem się o prawdę. Były opozycjonista miał też pewną propozycję dla Rosji: "Mam takie przesłanie do pana ambasadora tego państwa totalitarnego, że my oddamy te pomniki zdrady rosyjskiej, które stoją na polskiej ziemi, w zamian za samolot".

Co roku 9. kwietnia Polacy przychodzą przed ambasadę Rosji w Warszawie i domagają się prawdy o katastrofie smoleńskiej, a także oddania kluczowych dowodów w śledztwie. Tak się stało również w tym roku.

- Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności winnych, tych co mataczyli, tych, co poświadczali nieprawdę, tych, którzy otumaniali nas - Polaków, mówiąc nieprawdę. Rząd mówi, że będzie dobra zmiana wymiaru sprawiedliwości, a więc obowiązkiem tego wymiaru sprawiedliwości jest zająć się nimi. Bo zbrodnie nierozliczone, zbrodnie nieukarane będą zachęcać innych do robienia nowych zbrodni. Mamy przykłady w Polsce: nierozliczony Gdańsk, nierozliczony Poznań, nierozliczony Szczecin, Żołnierze Wyklęci. To oni przez tyle lat tumanili, oszukiwali. Wiemy, że wypłynęła w końcu prawda o Katyniu i wypłynie prawda o Smoleńsku. Bo prawda jest jedna. My nie żądamy niczego innego tylko prawdy. Nie półprawdy, nie ćwierćprawdy - prawdy. Jaka by nie była, ale prawdy.

- mówił przed budynkiem ambasady rosyjskiej Zygmunt Miernik.

- Ja mam takie przesłanie do pana ambasadora tego państwa totalitarnego, że my oddamy te pomniki zdrady rosyjskiej, które stoją na polskiej ziemi w zamian za samolot. Jak długo pseudopolskie władze będą bronić tych pomników? Ja byłem ostatnio zatrzymany tylko dlatego, że 31 marca miałem odpiłować czerwoną gwiazdę z pomnika, który już nie powinien tam stać. (...) Jak długo będą chronione te komunistyczne popłuczyny tutaj w Polsce? Kiedy zostaną oni odsunięci raz na zawsze i zdecydowanie? Dość tych odrostów stalinizmu, komunizmu i PZPR-ostwa! - mówił Zygmunt Miernik.

W dalszej części swojego przemówienia Zygmunt Miernik wezwał do systematycznego działania na rzecz rozliczania zbrodni i układów z poprzednich lat.

- To już następne, czwarte pokolenie, które walczy z Żołnierzami Wyklętymi. Najwyższy czas ich rozliczyć i myślę, że to nastąpi. Bo im wcześniej się weźmiemy do tej pracy, tym wcześniej ją zakończymy. I nie mówmy że się nie da, że nie można, że są przeszkody. Sprzątajmy to punkt po punkcie. Bo Polska wolna, to ma być Polska sprawiedliwa, Polska bez układów, Polska bez złodziei - dodał.

- Panie ambasadorze, Pan sobie bierze pomniki, a my sobie bierzemy wrak. Każdy niech to zrobi na własny rachunek, jesteśmy gotowi już jutro wyjeżdżać po niego - zaapelował Zygmunt Miernik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef czeskiego MSZ atakuje Polskę i Węgry

Czeska Praga / By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) [FAL], from Wikimedia Commons

  

Nowy szef MSZ Czech Tomasz Petrziczek sprzeciwia się "autorytarnym tendencjom w Polsce i na Węgrzech" oraz zamierza w sojuszu państw pod przywództwem Niemiec działać na rzecz liberalnego porządku światowego - pisze dziś "Sueddeutsche Zeitung".

Nie chcemy żadnych alternatyw dla liberalnej demokracji, czy to demokracji sterowanej czy też demokracji nieliberalnej

- powiedział szef czeskiej dyplomacji w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Jak zapowiedział, od krytycznych ocen w tej sprawie nie będzie stronił także wśród państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), w skład której oprócz Czech wchodzą Polska, Słowacja i Węgry.

Wśród partnerów i sojuszników dobrym zwyczajem jest nie tylko zapewnianie się wzajemnie o swoim wsparciu, ale też rozmawianie o tym, co oceniamy nie tylko pozytywnie

- podkreślił Petrziczek, wskazując w tym kontekście krytykę czeskich sędziów pod adresem zmian wprowadzonych przez rząd PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Petrziczek określił Czechy jako element "sojuszu multilateralistów", promowanego przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa. - Chcemy aktywnie pracować na rzecz liberalnego porządku światowego. Będziemy w tej sprawie sojusznikami Niemiec - powiedział.

Jak pisze "SZ", Petrziczek "wyraźnie odciął się od populistycznych i eurosceptycznych stanowisk", jakie zarzucane są prezydentowi Czech Miloszowi Zemanowi oraz premierowi tego kraju Andrejowi Babiszowi. Zaznaczył, że czuje się zobowiązany wobec wartości 1989 roku, wśród których wymienił demokrację, praworządność, wolność prasy i równość szans.

Petrziczek zdecydowanie odrzucił zniesienie unijnych sankcji wobec Rosji, czego domaga się Zeman, opowiadając się za pozostaniem przy "wspólnym europejskim stanowisku". W jego ocenie Moskwa nie spełniła warunków pozwalających na rezygnację z nałożonych na nią restrykcji w związku z jej polityką wobec Ukrainy. Poparł też wzmocnienie europejskiej polityki zagranicznej.

W kwestii migracji nowy szef czeskiej dyplomacji nie zasygnalizował odejścia od tymczasowej polityki Czech, które podobnie jak pozostałe kraje V4 nie zgadzają się na rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie. Czechy odrzucają system kwotowy, ale są za "dobrowolną, wymierną solidarnością". Jak wyjaśnił, może się ona przejawiać np. w ochronie granic zewnętrznych UE lub w pomocy na rzecz ośrodków dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Petrziczek dodał, że jest w stanie wyobrazić sobie przyjęcie przez jego kraj syryjskich dzieci z tych ośrodków.

"SZ" zauważa, że w piątek Petrziczek, który urząd ministra spraw zagranicznych objął w ubiegłym tygodniu, z pierwszą zagraniczną wizytą udaje się w piątek do Berlina, a nie, zwyczajem szefów czeskiej dyplomacji, na Słowację, co gazeta ocenia jako "demonstracyjny akt".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl