Widoki tylko dla bogatych. Wrocław: szpetne apartamentowce nad Odrą

/ Janusz Wolniak/Gazeta Polska Codziennie

  

Wyjątkowa lokalizacja, niezwykła architektura z myślą o wymagających klientach, enklawa luksusu, bajeczny widok o każdej porze dnia i roku… Czy to opis budowli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Nie, tak kusi nabywców deweloper we Wrocławiu. Oferuje mieszkania w cenie blisko 12 tys. zł/mkw.

Dwa jeszcze niewykończone budynki przy ul. Witolda już stoją tuż przy nieczynnej Śluzie Mieszczańskiej. W każdym z nich mieszczą się 23 apartamenty.

– To modelowy przykład fatalnego, wręcz patologicznego podejścia władz Wrocławia do planowania przestrzeni znajdującej się nad Odrą

– mówi Piotr Maryński, radny PiS. Wyjaśnia, że według prawa wodnego do rzeki powinien być zapewniony 1,5-metrowy dostęp. W tym wypadku jest problematyczne, czy ten przepis zostanie zachowany. Ponadto nie wiadomo też, co dalej ze Śluzą Mieszczańską – od wielu lat jest nieczynna, a to kluczowy element umożliwiający pełne korzystanie z Wrocławskiego Węzła Wodnego przez statki wycieczkowe i jednostki turystyczne. Czy Śluza Mieszczańska będzie zatem mogła prawidłowo funkcjonować tuż obok budynku mieszkalnego?

– Zabudowanie Odry w ścisłym centrum Wrocławia to stawianie enklaw dla bogaczy i wykluczanie ogółu mieszkańców. Ludzie będą odcięci nawet od pięknych widoków. Wjeżdżając od strony Poznania na most Pomorski, po obu stronach zobaczymy wieżowce mieszkalne zamiast gmachu uniwersytetu i panoramy Starego Miasta. Klub radnych PiS protestował w 2016 r. przeciw takiemu planowi zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu, ale nas przegłosowano

– przypomina radny Piotr Maryński.

Więcej w dzisiejszym Dodatku Dolnośląskim "Gazety Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śp. Lech Kaczyński zasługuje na muzeum. „Za swoje liczne zasługi dla Rzeczypospolitej”

/ Gazeta Polska

  

"Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy państwa polskiego jak Lech Kaczyński, dlatego ma pomnik w Warszawie" – powiedział w sobotni wieczór prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej ceremonii odsłonięcia pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP, tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Pomnik, którego odsłonięcie, z licznym udziałem warszawiaków, klubowiczów „Gazety Polskiej” i sympatyków byłego prezydenta, odbyło się w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, stanął na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedził Marsz Pamięci. Przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński nazwał akt odsłonięcia monumentu „zwycięstwem”. 

To dowód […], że można zwyciężyć i że będziemy zwyciężać nadal – powiedział lider PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/245071-to-nasze-zwyciestwo-powiedzial-jaroslaw-kaczynski-i-podziekowal-wszystkim-ktorzy-pomagali]

Jarosław Kaczyński przypomniał życiową drogę Lecha Kaczyńskiego, m.in. jego udział w wydarzeniach marcowych roku 1968, w tworzeniu opozycji demokratycznej w latach 70. i wolnych związków zawodowych Solidarność, oraz funkcje, jakie pełnił po 1989 r., a był m.in. posłem, senatorem, prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy i prezydentem Polski. Dodał, że bez Lecha Kaczyńskiego nie byłoby „dobrej zmiany”. 

[polecam:http://niezalezna.pl/245068-prezes-pis-wspominal-sp-prezydenta-bez-lecha-kaczynskiego-nie-byloby-dobrej-zmiany]

Pomnik odsłonili wspólnie prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska, córka Lecha Kaczyńskiego.

Europoseł Ryszard Czarnecki w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” podkreślił, że Lech Kaczyński za swoje liczne zasługi dla Rzeczypospolitej zasługuje również na wybudowanie muzeum. 

Najwybitniejszemu polskiemu politykowi od czasów Józefa Piłsudskiego należy się muzeum, które pokaże jego zróżnicowaną działalność – mówi Czarnecki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl