Widoki tylko dla bogatych. Wrocław: szpetne apartamentowce nad Odrą

/ Janusz Wolniak/Gazeta Polska Codziennie

  

Wyjątkowa lokalizacja, niezwykła architektura z myślą o wymagających klientach, enklawa luksusu, bajeczny widok o każdej porze dnia i roku… Czy to opis budowli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Nie, tak kusi nabywców deweloper we Wrocławiu. Oferuje mieszkania w cenie blisko 12 tys. zł/mkw.

Dwa jeszcze niewykończone budynki przy ul. Witolda już stoją tuż przy nieczynnej Śluzie Mieszczańskiej. W każdym z nich mieszczą się 23 apartamenty.

– To modelowy przykład fatalnego, wręcz patologicznego podejścia władz Wrocławia do planowania przestrzeni znajdującej się nad Odrą

– mówi Piotr Maryński, radny PiS. Wyjaśnia, że według prawa wodnego do rzeki powinien być zapewniony 1,5-metrowy dostęp. W tym wypadku jest problematyczne, czy ten przepis zostanie zachowany. Ponadto nie wiadomo też, co dalej ze Śluzą Mieszczańską – od wielu lat jest nieczynna, a to kluczowy element umożliwiający pełne korzystanie z Wrocławskiego Węzła Wodnego przez statki wycieczkowe i jednostki turystyczne. Czy Śluza Mieszczańska będzie zatem mogła prawidłowo funkcjonować tuż obok budynku mieszkalnego?

– Zabudowanie Odry w ścisłym centrum Wrocławia to stawianie enklaw dla bogaczy i wykluczanie ogółu mieszkańców. Ludzie będą odcięci nawet od pięknych widoków. Wjeżdżając od strony Poznania na most Pomorski, po obu stronach zobaczymy wieżowce mieszkalne zamiast gmachu uniwersytetu i panoramy Starego Miasta. Klub radnych PiS protestował w 2016 r. przeciw takiemu planowi zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu, ale nas przegłosowano

– przypomina radny Piotr Maryński.

Więcej w dzisiejszym Dodatku Dolnośląskim "Gazety Polskiej Codziennie".

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki upomniał Gersdorf. I to jak!

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Pytany przez dziennikarzy o sytuację wokół Sądu Najwyższego i ostatnie działania Małgorzaty Gersdorf, premier Mateusz Morawiecki dość jednoznacznie dał do zrozumienia, jakie jest jego zdanie na temat całego zamieszania. Gersdorf usłyszała pod swoim adresem kilka mocnych słów:„Sędzia jest również zwykłym obywatelem, nie może się stawiać ponad prawem” - oświadczył premier.

Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie podkreślił, że zachowanie Małgorzaty Gersdorf jest niedopuszczalne

- Premier o wieku emerytalnym sędziów: reguluje to ustawa; nie można zamykać oczu na to, że sędzia jest również zwykłym obywatelem, nie może się stawiać ponad prawem – mówił Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie szef rządu wyjaśnił konieczność wdrożenia inicjatywy pozwalającej na wyjście z impasu w związku z sytuacją wokół Sądu Najwyższego.

- W związku z tym, że Małgorzata Gersdorf nie jest już, zgodnie z ustawą, I prezes Sądu Najwyższego, to - by nie doszło do klinczu - każde poważne państwo musi sobie poradzić w sposób legislacyjny, stąd nowa inicjatywa, która z tego impasu ma pozwolić wyjść – mówił premier.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl