Pomnik smoleński na Węgrzech to symbol solidarności z Polakami. "Nasza przyjaźń jest ogromną wartością"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Pomnik smoleński, w którego odsłonięciu wezmą udział premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński, jest wyrazem solidarności z narodem polskim – powiedział inicjator powstania pomnika, szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego, Zsolt Nemeth. Budowę monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej poparł między innymi rząd węgierski i premier Viktor Orban.

- Polsko-węgierska przyjaźń jest ogromną wartością dla obu narodów, a gdy dotykają nas trudności, a nawet tragedie, najlepiej przysłużymy się tej przyjaźni, jeśli wyrazimy naszą solidarność. W życiu narodu polskiego największą tragedią po zmianie ustrojowej była katastrofa smoleńska. Dlatego uznałem za ważne, by wyrazić solidarność wobec Polaków i wobec ofiar – oznajmił Nemeth.

Jak podkreślił, jego inicjatywę poparł rząd węgierski i premier Viktor Orban, a także samorząd XXII dzielnicy Budapesztu - Budafok-Teteny - w której postawiono pomnik, i jej burmistrz Ferenc Karsay.

- Udało się stworzyć bardzo piękny pomnik na podstawie koncepcji artysty Sandora Makoldiego. Sądzę, że jest godny przyjaźni polsko-węgierskiej i będzie należał do najpiękniejszych pomników przyjaźni polsko-węgierskiej – powiedział Nemeth.

Poinformował, że na uroczystość odsłonięcia pomnika zaproszono ze strony polskiej premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Obaj są naszymi partnerami. (...) Utrzymujemy bardzo dobre kontakty z prezesem PiS. Ze strony parlamentu oczekujemy wicemarszałka Sejmu, Ryszarda Terleckiego - zaznaczył.

Jak dodał, na uroczystości mają przemawiać Kaczyński, Morawiecki, Orban oraz on sam.

Powstanie pomnika wsparł węgierski rząd sumą 126 mln ft (1,7 mln zł). W finansowaniu częściowo uczestniczyły ten samorządy Budapesztu i dzielnicy Budafok-Teteny, gdyż pomnik znajduje się na należącym do nich terenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czegoś takiego w postępowej Europie nie zobaczymy! Te rzeźby w Katarze robią wrażenie

rzeźby / youtube.com/printscreen

  

Dojeżdżający do jednego ze szpitali w Katarze od niedawna mogą podziwiać nietypowe widoki. To 14 rzeźb rozwijającego się dziecka w łonie matki. Dzieło budzi różne emocje, ale jedno jest pewne - w Europie czegoś takiego nie zobaczymy.

Dzieło zostało stworzone przez brytyjskiego artystę Damiena Hirsta. 14 ogromnych rzeźb z brązu przedstawia rozwój dziecka od poczęcia do narodzin. Cykl rzeźb o nazwie "The Miraculous Journey" (Cudowna podróż" kończy się figurą noworodka.

Rzeźby znajdują się przy wjeździe do nowego szpitala pediatrycznego w Sidrze w Doha.

Stworzono je już w 2013 r., ale zostały ukryte do czasu oficjalnego otwarcia szpitala pod koniec listopada bieżącego roku.

Internauci zwracają uwagę, że takich kontrowersyjnych rzeźb z pewnością nie zobaczymy w "postępowej Europie". 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theguardian.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl