Pomnik smoleński na Węgrzech to symbol solidarności z Polakami. "Nasza przyjaźń jest ogromną wartością"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Pomnik smoleński, w którego odsłonięciu wezmą udział premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński, jest wyrazem solidarności z narodem polskim – powiedział inicjator powstania pomnika, szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego, Zsolt Nemeth. Budowę monumentu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej poparł między innymi rząd węgierski i premier Viktor Orban.

- Polsko-węgierska przyjaźń jest ogromną wartością dla obu narodów, a gdy dotykają nas trudności, a nawet tragedie, najlepiej przysłużymy się tej przyjaźni, jeśli wyrazimy naszą solidarność. W życiu narodu polskiego największą tragedią po zmianie ustrojowej była katastrofa smoleńska. Dlatego uznałem za ważne, by wyrazić solidarność wobec Polaków i wobec ofiar – oznajmił Nemeth.

Jak podkreślił, jego inicjatywę poparł rząd węgierski i premier Viktor Orban, a także samorząd XXII dzielnicy Budapesztu - Budafok-Teteny - w której postawiono pomnik, i jej burmistrz Ferenc Karsay.

- Udało się stworzyć bardzo piękny pomnik na podstawie koncepcji artysty Sandora Makoldiego. Sądzę, że jest godny przyjaźni polsko-węgierskiej i będzie należał do najpiękniejszych pomników przyjaźni polsko-węgierskiej – powiedział Nemeth.

Poinformował, że na uroczystość odsłonięcia pomnika zaproszono ze strony polskiej premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Obaj są naszymi partnerami. (...) Utrzymujemy bardzo dobre kontakty z prezesem PiS. Ze strony parlamentu oczekujemy wicemarszałka Sejmu, Ryszarda Terleckiego - zaznaczył.

Jak dodał, na uroczystości mają przemawiać Kaczyński, Morawiecki, Orban oraz on sam.

Powstanie pomnika wsparł węgierski rząd sumą 126 mln ft (1,7 mln zł). W finansowaniu częściowo uczestniczyły ten samorządy Budapesztu i dzielnicy Budafok-Teteny, gdyż pomnik znajduje się na należącym do nich terenie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

/ Telewizja Republika

  

W niedzielę o 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich grup zasiadających w parlamencie. Będą rozmawiać na najważniejsze tematy mijającego tygodnia. Zmierzą się również z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Niedziela, 9.06 - Telewizja Republika i Polskie Radio 24. Zapraszamy!

Źródło: niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl