Amerykanie wycofają się z Syrii

Amerykański wóz opancerzony w Al-Hasakah, w północno-wschodniej Syrii. Maj 2017 / By Qasioun News Agency - https://www.youtube.com/watch?v=5GomGZViTrU, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64367021

  

Prezydent USA Donald Trump nakazał dowódcom wojskowym szybkie zakończenie amerykańskiej misji w Syrii, aby żołnierze wrócili stamtąd do kraju w ciągu kilku miesięcy - podał dziś "New York Times", powołując się na wysokich rangą urzędników USA.

Według źródeł nowojorskiego dziennika Trump porzucił wcześniejsze plany natychmiastowego wycofania wojsk z Syrii, gdy dowódcy powiedzieli mu, że potrzebują czasu na zakończenie operacji.

Decyzja prezydenta, by na razie pozostawić w Syrii 2 tysiące amerykańskich żołnierzy została podjęta na wtorkowym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu

- pisze "NYT".

Dziennik zauważa, że kilka godzin wcześniej Trump mówił dziennikarzom, iż "nadszedł czas" powrotu amerykańskich żołnierzy z Syrii do domu. Jednak jak pisze "NYT" na wtorkowym spotkaniu doradcy Trumpa przedstawili plan, zgodnie z którym amerykańskie wojska miałyby zostać w Syrii dłużej, by "zlikwidować resztkę bojowników Państwa Islamskiego i wyszkolić siły lokalne w celu ustabilizowania wyzwolonego terytorium", dzięki czemu dżihadyści nie odzyskają go w przyszłości.

Według relacji urzędników, z którymi rozmawiał "NYT", Trump miał zgodzić się na taki scenariusz pod warunkiem, że potrwa to "kilka miesięcy, a nie lat".

CZYTAJ TEŻ: Trump wyjaśnia przyczyny ataku odwetowego w Syrii. ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA USA

Już po spotkaniu, w środę, rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Państwo Islamskie (IS) w Syrii zostało "niemal całkowicie zniszczone", a operacja militarna USA w tym kraju zmierza do "szybkiego końca".

Sanders dodała, że USA i ich partnerzy zdecydowani są wyeliminować "niewielką obecność" IS w regionach, w których organizacja ta nie została jeszcze pokonana przez koalicję pod wodzą Stanów Zjednoczonych.

Już wcześniej agencja AP informowała, że na wtorkowym spotkaniu w Białym Domu szef CIA Mike Pompeo, który niebawem obejmie funkcję sekretarza stanu USA, miał zdecydowanie odradzać pospieszne zakończenie amerykańskiej misji w Syrii. Przed spotkaniem Trump informował, że w ciągu ostatnich 17 lat USA wydały na konflikty na Bliskim Wschodzie 7 bilionów dolarów, "nie dostając nic w zamian", i podkreślał, że operacja w Syrii jest bardzo kosztowna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wreszcie ukończą trasę S3

/ Maks Saczywko (Soczewa); creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Niemal 2,4 mld zł będzie kosztować budowa ponad 31-kilometrowego fragmentu trasy S3 z Bolkowa do granicy z Czechami w Lubawce. Podpisano umowę z wykonawcami ostatniego z fragmentów „ekspresówki', która łączy Świnoujście z południową granicą kraju.

Jak przekazała rzeczniczka wrocławskiego oddziału GDDKiA Magdalena Szumiata, budowa ostatniego, dolnośląskiego fragmentu S3 została podzielona na dwa odcinki.

Pierwszy fragment, pomiędzy węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ zaprojektuje i zbuduje konsorcjum firm: PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. „Ponad 16-kilometrowy odcinek przechodzi przez pasmo Gór Wałbrzyskich; trasa pobiegnie pod nimi dwoma tunelami. Jeden z nich, o długości ok. 2300 m, będzie najdłuższym w Polsce” - powiedziała rzeczniczka. Koszt budowy tego odcinka przekracza 1,5 mld zł. Zostanie on oddany do ruchu w pierwszej połowie 2023 r.

Drugi z fragmentów „ekspresówki” - od węzła Kamienna Góra Północ do węzła Lubawka – powstanie do 2021 r. Jego długość to ponad 15 kilometrów, a koszt budowy - 880 mln zł. Tę inwestycję zrealizuje konsorcjum: Mosty Łódź i Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia.

Na całym odcinku od Bolkowa do granicy z Czechami jezdnia będzie miała dwa pasy w każdym kierunku. Powstaną trzy węzły drogowe - Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Oprócz dwóch tuneli ma powstać sześć mostów, 23 wiadukty nad i w ciągu drogi ekspresowej, 34 przejścia dla zwierząt i inne elementy ochrony środowiska, m.in. ekrany akustyczne, ogrodzenie czy przepusty.

W ramach tej inwestycji przebudowany zostanie również fragment drogi krajowej nr 5 oraz odcinki dróg wojewódzkich i powiatowych.

Budowa drogi jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Na Dolnym Śląsku w budowie jest jeszcze fragment S3 łączący węzeł Lubin Północ oraz węzeł Kaźmierzów. W poniedziałek otwarto 36-kilometrowy fragment tej trasy z Legnicy do Bolkowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl