Wyśmiewani za interesowanie się prawdą o Smoleńsku. „Wyborcza” zaczęła wbijanie szpil przed rocznicą

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Zbliżająca się ósma rocznica katastrofy smoleńskiej zostanie uczczona nie tylko w Polsce. Szeroki program obchodów mają zagraniczne Kluby „Gazety Polskiej”. Co chyba przeszkadza m.in. publicystom „Wyborczej”, którzy już zaczynają wbijać szpile pod adresem środowiska Strefy Wolnego Słowa. A właśnie dziś przed takimi metodami „mieszania” przestrzegano na konferencji Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Ale spokojnie! Klubowicze są na to przygotowani.

Po głównych obchodach ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie, delegacja „Gazety Polskiej” uda się na polonijne uroczystości do amerykańskiej Częstochowy w Doylestown w Pensylwanii na V Forum Polonijne.

Jest to już piąta konferencja, zorganizowana przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Został on założony przez Klub „GP” w Filadelfii. Ale dziś wchodzą w niego inne Kluby „GP” – z Nowego Jorku i New Jersey, Rodzina Radio Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej oddział w New Jersey, Fundacja Kulturalna, Fundacja Libra, Stowarzyszenie Pamięć. A w składzie komitetu honorowego są – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (jedna z najstarszych organizacji Polonijnych), Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Polonia Institute w Kalifornii i Kadeci Pułaskiego. Celem Komitetu jest przede wszystkim uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej – dwóch wielkich tragedii narodowych

- mówi portalowi niezalezna.pl szef Klubu „GP” w Kalifornii Tadeusz Antoniak.

W sobotę 14 kwietnia tradycyjnie odbędą się uroczystości przy monumencie z tablicą smoleńską i przy pomniku poświęconym tragedii katyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Następnie zostanie odprawiona msza. Wieczorem przed uczestnikami forum wystąpi m.in. bard wolnego słowa Paweł Piekarczyk i wielu lokalnych artystów. A następnie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami podkomisji smoleńskiej m.in. Antonim Macierewiczem. Przybyć mają też przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na niedzielę 15 kwietnia zaplanowano konferencję społeczno-historyczną, gdzie co roku omawiane są tematy historyczne, bardzo często z punktu widzenia Polonii. W tym roku naczelnym tematem jest 100-lecie odzyskania niepodległości. Omówiona zostanie również kwestia stosunków- polsko-żydowskich.

Tego dnia mają się pojawić m.in. Konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, biskup Stanisław Stefanek, prof. Jan Żaryn, ks. dr. Tomasz Seweryn, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Tadeusz Płużański, prezes Światowej Rady Badań nad Polonią Wiesław Gołębiewski, dr Teofil Lachowicz, ks. dr. Jarosław Wasowicz, Tomasz Sakiewicz, Magdalena Merta, prof. Marek Chodakiewicz, dr Ewa Kurek, mec. Maria Szonert-Binienda, Filip Frąckowiak oraz inni.

Forum cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony całej Polonii amerykańskiej, z różnych środowisk, nawet drugiej strony sceny politycznej

- podkreśla Antoniak.

Do wydarzenia pozostaje jeszcze 10 dni, ale już dziś są podejmowane próby wbijania szpilek w jego uczestników. Tak na portalu wyborcza.pl opublikowany został tekst redaktor Agnieszki Kublik z prześmiewczą zawartością i tytułem „Macierewicz, Żaryn, Świrski i Sakiewicz lecą za ocean, czyli smoleńska wyprawa do USA”.

„(…) „smoleńska grupa zamachowa” na czele z samym Antonim Macierewiczem leci do Stanów Zjednoczonych, gdzie 15 kwietnia w „amerykańskiej Częstochowie” w Doylestown w Pensylwanii obchodzić będzie 78. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Oprócz Macierewicza za ocean lecą m.in. wiceszef Polskiej Fundacji Narodowej Maciej Świrski, senator PiS Jan Żaryn i naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. (…) Będą modlitwy, a także panele dyskusyjne”

- pisze dziennikarka.

O większości osób wymienionych w tekście z nazwiska Agnieszka Kublik pisze coś zgryźliwego. Np. pisze o nich - „przekonany o zamachu w Smoleńsku historyk i publicysta bliski Radiu Maryja”, „[zajmująca] się sprawami polsko-żydowskimi, od lat krytykuje decyzję Lecha Kaczyńskiego o wstrzymaniu ekshumacji w Jedwabnem”.

Co ciekawe, dziś w Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP odbyła się konferencja z udziałem dziennikarzy, badających katastrofę smoleńską. Wskazywali oni na przedstawicieli mediów, którzy próbują zawsze „mieszać” jeżeli gdzieś ktoś podejmuje próbę ustalenia prawdy o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Wśród niechlubnych przykładów wymieniono m.in. Wojciecha Czuchnowskiego oraz właśnie Agnieszkę Kublik.

Co więcej, przed powstaniem artykułu dziennikarki „Wyborczej”, do organizatorów V Forum Polonijnego zadzwoniła kobieta z Polski, która nie podając imienia i nazwiska powiedziała, że interesuje się konferencją jako… osoba prywatna.

Cóż, podobne próby wyciągania od nas sensacji mamy ciągle. Więc dawno jesteśmy na to uczuleni i przygotowani

- mówią nam nasi rozmówcy z Klubów „GP”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont drogi za 80 milionów

zdjęcie ilustracyjne / By I, Matio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2419700

  

Blisko 80 mln zł ma kosztować przebudowa drogi wojewódzkiej nr 123 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu (WZDW) poinformował o podpisaniu umowy z wykonawcami inwestycji.

Droga zostanie rozbudowana na dwóch odcinkach o łącznej długości 17,5 km w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jej początek będzie miał miejsce na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 174 w Hucie Szklanej, a koniec – na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 22 w rejonie Przesiek w gminie Krzyż Wielkopolski.

Termin zakończenia inwestycji to 2021 rok.

Wykonawcą pierwszego odcinka o długości 9,2 km - od skrzyżowania z drogą nr 174 w Hucie Szklanej do końca obszaru zabudowanego w Kuźnicy Żelichowskiej - będzie Colas Polska. Drugi odcinek o długości 8,3 km - od końca obszaru zabudowanego w Kuźnicy Żelichowskiej do skrzyżowania z drogą krajową nr 22 w rejonie Przesiek - rozbuduje firma Eurovia Polska.

Jak poinformowała Paulina Jęczmionka-Majchrzak z WZDW, podstawowy zakres inwestycji obejmuje przebudowę lub budowę: nowej konstrukcji jezdni, skrzyżowań wraz ze zmianą geometrii trasy, dwóch jednoprzęsłowych mostów na rzece Człopica, przepustów drogowych, zatok autobusowych, zjazdów, chodników, poboczy i rowów, kanalizacji deszczowej, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, oznakowania pionowego i poziomego oraz likwidację przejazdów kolejowych.

Zadanie będzie realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość inwestycji wynosi 79,8 mln zł, w tym 64,3 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl