Walka z sabotażem reformy SN. Projekt nowelizacji ustawy trafił do sejmu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Nowa ustawa o SN właśnie weszła w życie. Tymczasem do Sejmu trafił projekt PiS u przewidujący uściślenie procedury wyboru I prezesa SN i zagwarantowanie autonomii izby dyscyplinarnej.

PiS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – we wtorek został on opublikowany na stronie Sejmu. O powodach wprowadzenia zmian w ustawie mówił „Codziennej” poseł PiS u Andrzej Matusiewicz, przedstawiciel wnioskodawców. 

W projekcie dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym złożonym w Sejmie proponujemy zmiany organizacyjne i doprecyzowujące przepisy. Zmiany te służą zapewnieniu autonomii finansowej Izbie Dyscyplinarnej oraz kwestii wyboru I prezesa SN i trybu wyłaniania kandydatów na I prezesa SN

– stwierdził poseł Andrzej Matusiewicz.

W projektowanej ustawie zostało doprecyzowane, że procedura wyboru I prezesa przez zgłaszanie prezydentowi pięciu kandydatów będzie mogła się rozpocząć dopiero po wyborze pełnego składu Sądu Najwyższego

– mówił nam poseł PiS u.

Odniósł się też do artykułowanych przez sędziów SN zarzutów braku możliwości organizacyjnych dla wprowadzenia dwóch nowych izb. 

W budynku Sądu Najwyższego jest dużo miejsca

– stwierdził poseł.

3 kwietnia weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która przewiduje możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki, które zapadły po 1997 r. Nowe przepisy obniżają też z 70 do 65 lat wiek sędziów przechodzących w stan spoczynku. Ustawa o SN zakłada powołanie w Sądzie Najwyższym dwu izb: Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W obu tych izbach oprócz sędziów mają orzekać także wybierani przez Senat ławnicy.

Zgodnie z przepisami obowiązującej już dziś ustawy o SN z dniem 3 lipca w stan spoczynku może przejść 31 sędziów, czyli prawie 40 proc. obecnego składu Sądu Najwyższego. Tylko 3 kwietnia w stan spoczynku przeszli wszyscy dotychczasowi sędziowie Izby Wojskowej.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Złodziej doniósł sam na siebie

/ lodzka.policja.gov.pl

  

Policjanci z Zelowa (pow. bełchatowski) wyjaśnili sprawę kradzieży z włamaniem, jaka miała miejsce na terenie gminy. Zarzut usłyszał 31-letni mężczyzna, który sam zawiadomił o przestępstwie. Teraz grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Zelowa zostali zawiadomieni przez 31-letniego mieszkańca gminy o kradzieży z włamaniem na teren posesji jego matki. Sprawcy dostać mieli się do wnętrza po wcześniejszym zerwaniu kłódki. Mężczyzna stwierdził brak telewizora oraz kilku maszyn rolniczych.

- W sprawę od początku zaangażował się dzielnicowy, który odwiedził okoliczne punkty skupu złomu. Jak się okazało, był to słuszny trop, bowiem 31-latek we wrześniu tego roku zezłomował pług, radła oraz piłę, czyli dokładnie te same maszyny, których stwierdził kradzież

- informuje policja.

Wówczas funkcjonariusze byli już pewni, że kradzieży z włamaniem dokonał osobiście 31-latek. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali podejrzewanego. Był kompletnie zaskoczony obrotem sprawy. Zebrany materiał nie pozostawiał jednak żadnych wątpliwości co do winy mężczyzny. Podejrzany przyznał się do przestępstwa.

Jak wyjaśniał, potrzebował pieniędzy. Za kradzież z włamaniem grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Dodatkowo policjanci ustalili, że 31-latek w połowie września 2018 r. dokonał kradzieży blisko 45 litrów oleju napędowego ze stacji paliw. Za to wykroczenie odpowie również przed sądem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lodzka.policja.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl