Walka z sabotażem reformy SN. Projekt nowelizacji ustawy trafił do sejmu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Nowa ustawa o SN właśnie weszła w życie. Tymczasem do Sejmu trafił projekt PiS u przewidujący uściślenie procedury wyboru I prezesa SN i zagwarantowanie autonomii izby dyscyplinarnej.

PiS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – we wtorek został on opublikowany na stronie Sejmu. O powodach wprowadzenia zmian w ustawie mówił „Codziennej” poseł PiS u Andrzej Matusiewicz, przedstawiciel wnioskodawców. 

W projekcie dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym złożonym w Sejmie proponujemy zmiany organizacyjne i doprecyzowujące przepisy. Zmiany te służą zapewnieniu autonomii finansowej Izbie Dyscyplinarnej oraz kwestii wyboru I prezesa SN i trybu wyłaniania kandydatów na I prezesa SN

– stwierdził poseł Andrzej Matusiewicz.

W projektowanej ustawie zostało doprecyzowane, że procedura wyboru I prezesa przez zgłaszanie prezydentowi pięciu kandydatów będzie mogła się rozpocząć dopiero po wyborze pełnego składu Sądu Najwyższego

– mówił nam poseł PiS u.

Odniósł się też do artykułowanych przez sędziów SN zarzutów braku możliwości organizacyjnych dla wprowadzenia dwóch nowych izb. 

W budynku Sądu Najwyższego jest dużo miejsca

– stwierdził poseł.

3 kwietnia weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która przewiduje możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki, które zapadły po 1997 r. Nowe przepisy obniżają też z 70 do 65 lat wiek sędziów przechodzących w stan spoczynku. Ustawa o SN zakłada powołanie w Sądzie Najwyższym dwu izb: Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W obu tych izbach oprócz sędziów mają orzekać także wybierani przez Senat ławnicy.

Zgodnie z przepisami obowiązującej już dziś ustawy o SN z dniem 3 lipca w stan spoczynku może przejść 31 sędziów, czyli prawie 40 proc. obecnego składu Sądu Najwyższego. Tylko 3 kwietnia w stan spoczynku przeszli wszyscy dotychczasowi sędziowie Izby Wojskowej.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak było w zeszłym roku. Jak będzie jutro? Zapraszamy na piknik patriotyczny

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zapraszamy na festyn patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” 15 sierpnia o godz. 18.30 na plac Teatralny w Warszawie. Wstęp wolny!

Na scenie pojawią się: Krzysztof Cugowski, Jerzy Grunwald, Dariusz „Maleo” Malejonek czy Dariusz Kowalski. W programie koncertu, który wraz z Anną Popek poprowadzi Jan Przemyłski, znalazły się piosenki o wolności i umiłowaniu ojczyzny oraz te opowiadające o polskim bohaterstwie. Będzie to kolejny niezwykle radosny pokaz patriotyzmu.

Wspólne śpiewanie tworzy wyjątkową więź między ludźmi, niesamowicie integruje. Taka forma świętowania buduje też nasz patriotyzm, ten dobrze rozumiany. Jak mówił św. Jan Paweł II, żeby to była miłość do ojczyzny, a nie nienawiść do obcych

– powiedział „Codziennej” Darek „Maleo” Malejonek. Artysta wykona utwór Jacka Kaczmarskiego „Arka Noego” oraz autorską piosenkę „Pytanie” inspirowaną wierszem Tadeusza Gajcego. „Martwe morze”, „Jest taki samotny dom” i „Legiony” to natomiast utwory, które zaśpiewa Krzysztof Cugowski. Podczas ostatniego festynu rodzinnego, który odbył się na pl. Teatralnym 3 maja, publiczność nie dała muzykowi zejść ze sceny bez bisu. 

3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada to nasze największe święta narodowe. Każdy Polak powinien je szanować i obchodzić z właściwym podejściem. A śpiewanie jest najlepszym i ponadpolitycznym sposobem świętowania

– powiedział „Codziennej” Krzysztof Cugowski.

Dziś, 14 sierpnia 2018 r., do „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony jest śpiewnik patriotyczny. Zachęcamy, by na plac Teatralny udać się z numerem „Codziennej” i przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik będzie także rozdawany bezpłatnie podczas festynu. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert medialnie wspierają: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, TVP2, Radio dla Ciebie, Telewizja Republika, tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezalezna.pl.

Źródło: GPC, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl