Jajka najlepiej sprzedają się... przed Bożym Narodzeniem

/ pixabay.com

  

Wielkanoc to jajeczne święta, ale nie jest to okres, w którym jaja sprzedają się najlepiej. Ceny jaj w tym sezonie są istotnie wyższe w handlu detalicznym niż były rok temu. Ale nie zniechęca to konsumentów do ich zakupu, tym bardziej, że sieci handlowe oferują różne promocje.

Dla niektórych może być to zaskakujące, ale najlepszym okresem dla producentów jaj jest okres bożonarodzeniowy, wówczas sprzedaż jest największa. Wynika to z tego, jaja są składnikiem wielu świątecznych potraw. Po Bożym Narodzeniu następuje też okres noworoczny i święto Trzech Króli, co powoduje, że czas świętowania jest dłuższy, a ilość przygotowywanego jedzenia większa niż na Wielkanoc - wyjaśnił dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) Mariusz Szymaślik.

Jakie jaja kupują Polacy? Zdaniem Izby, w Polsce dominuje konserwatywne podejście do rynku jaj. Najbardziej poszukiwane oraz najchętniej kupowane są jaja kurze w możliwie najniższej cenie, a to preferuje jaja z chowu klatkowego.

Obecnie jaja są znacznie droższe niż przed rokiem. Według szacunków KIPDiP, kosztują one o ok. 50–70 proc. więcej w zależności od punktu sprzedaży i regionu kraju. Pewnym pocieszeniem dla konsumentów może być fakt, że ceny jaj nie wzrosły od świąt Bożego Narodzenia - zaznaczył Szymaślik.

Według danych resortu rolnictwa, w połowie marca średnia cena sprzedaży w zakładach pakowania jaj klasy M - to 37,8 zł/ 100 sztuk, a klasy L - 43,10 zł/100 szt. ; rok wcześniej cena wynosiła odpowiednio 31 zł/100 sztuk i 33 zł/100 sztuk.

Zauważył, że okres wielkanocny obfituje także w liczne promocje. W przypadku jaj większość tych akcji jest spektakularna. W tym roku kupując większą liczbę jaj, 20 – 30 sztuk, można liczyć na cenę niższą od regularnej nawet o 60 procent. Niestety, promocje są dostępne w ograniczonym czasie i – bardzo często – tylko regionalnie. Dyrektor dodał, że promowane są nie tylko jaja klatkowe, ale także z wolnego wybiegu oraz jaja ściółkowe. Takie postępowanie sieci może być związane z planami zastąpienia w najbliższych latach jaj klatkowych jajami alternatywnymi. Większość sieci handlowych zapowiedziała, że do 2025 roku wycofa się ze sprzedaży jaj klatkowych.

Jak zauważa Izba, konsumenci są w naszym kraju bardzo odporni na perswazję ze strony organizacji ekologicznych oraz sieci detalicznych i restauracyjnych, która ma skłonić do kupowania jaj od kur z wolnego wybiegu. Taka sytuacja ma związek z zamożnością społeczeństwa. Duża sprzedaż jaj klatkowych odnotowana jest oprócz Polski, na Litwie, w Portugali czy Hiszpanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: festiwal teatralny i... Palikot

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

13 spektakli, w tym m.in. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa i "Zapiski z wygnania" Magdy Umer, znalazły się w programie 11. festiwalu Boska Komedia, który rozpocznie się 8 grudnia w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświeca motto "Dziwny jest ten świat". Słuszne, bo imprezie towarzyszy... spotkanie z Januszem Palikotem.

Przyzwyczailiśmy do tego, że polski teatr w ostatnich latach był teatrem bardzo krytycznym, pełnym krzyku, groteski, przekrzywienia. Można powiedzieć, że artyści nieustająco próbowali diagnozować i "nakłuwać" klasę średnią, która trochę przysnęła w złudzeniu i iluzji małej stabilizacji. (...) Nagle - zamiast głosu krytycznego, głosu buntu - zaczął pojawiać się gest introspekcji, coś, co można nazwać zbliżeniem w stronę człowieka, czymś, co jest nasłuchiwaniem i gestem bardziej empatycznym

 - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia Bartosz Szydłowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

W jej trakcie ogłoszono program 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który odbędzie się w dniach 8-16 grudnia. W konkursie głównym znalazło się 13 spektakli z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer ze stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).

W ocenie Szydłowskiego, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją. "Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna" - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu.

Na większą liczbę kameralnych spektakli zwrócił uwagę również selekcjoner festiwalu, krytyk teatralny Jacek Wakar. "Dla mnie siłą polskiego teatru dzisiaj jest cofnięcie się do historii i próba opowiadania o tym, jak los jednostki może urosnąć do rangi doświadczenia ogółu, zbiorowości" - powiedział i dodał, że "warto bardzo uważnie oglądać te pozornie klasyczne spektakle".

"Siłą festiwalu Boska Komedia zawsze było zderzenie różnych języków teatralnych, i tak będzie również w tym roku. Ale przez klasyczne teksty, pozornie klasyczne narracje, możemy dowiedzieć się czegoś bardzo ważnego"

- ocenił Wakar. Jak dodał, tegoroczna edycja będzie również okazją do spotkania z artystami, którzy - mimo ogromnego dorobku - rzadko bywali na tym festiwalu lub dopiero teraz na nim zadebiutują.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz... polityk Janusz Palikot.

Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Bilety dostępne będą od 19 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl