Chorwacja: protest przeciw genderowej konwencji

https://twitter.com/bill_ravotti

  

Tysiące Chorwatów uczestniczyły w sobotę w Zagrzebiu w marszu przeciw planom ratyfikacji konwencji stambulskiej o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, twierdząc, że pośrednio legalizuje ona małżeństwa homoseksualne i wprowadza ideologię gender.

Uczestnicy marszu, zorganizowanego przez konserwatywną opozycję i Kościół katolicki, śpiewali pieśni patriotyczne i skandowali hasła przeciwko centroprawicowemu rządowi, który w zeszłym tygodniu zaaprobował konwencję stambulską Rady Europy z 2011 roku i przekazał ją parlamentowi do ratyfikacji.

Organizatorzy protestu podkreślają, że popierają zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, ale są przeciwko wprowadzaniu ideologii gender, pojęcia "trzeciej płci".

Agencja Associated Press odnotowuje, że czołowi duchowni chorwackiego Kościoła katolickiego ostrzegali przed sobotnim protestem, iż wszyscy ci, którzy popierają konwencję stambulską, nie powinni już być uznawani za wierzących. Przeciwnicy konwencji zapowiadają, że będą się domagać referendum. Jednak przeprowadzony w tym tygodniu na zlecenie rządu sondaż pokazał, że dwie trzecie Chorwatów konwencję stambulską popiera - odnotowuje Reuters.

Rząd Chorwacji wezwał parlament do ratyfikowania konwencji, a jednocześnie wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że nie zmieni to prawnej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny z kobietą.

Z Zagrzebia docierają sprzeczne informacje o liczebności protestu. Organizatorzy mówią o 70 tys. uczestników, a policja zaledwie o 7 tysiącach. W Zagrzebiu odbyła się też niewielka demonstracja zwolenników konwencji stambulskiej; policja rozdzielała obie grupy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zdanowska zostanie wyrzucona z PO? Decyzja wkrótce, ale... po wyborach

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

– Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecyduje ostatecznie w poniedziałek, czyli już po wyborach samorządowych, czy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska pozostanie członkiem partii – zapowiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Pod koniec września w sądzie II instancji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska została uznana winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera, za co skazano ją na 20 tys. zł grzywny. Orzeczenie jest prawomocne.

Będziemy decydować o tym, bo rzeczywiście zmieniony statut jeszcze bardziej restrykcyjnie ustala te kwestie. Zamówiliśmy ekspertyzy prawników. W poniedziałek mamy zarząd krajowy i tam podejmiemy ostateczne decyzje – powiedział Schetyna, pytany czy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska jest członkiem PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: To nie koniec problemów Zdanowskiej. W prokuraturze jest już kolejne zawiadomienie

Zobaczymy. Ta kwestia grzywny nie jest wielkim przestępstwem przecież, ale zapisy statutowe są tak restrykcyjna, że być może taka będzie opinia, ale tego nie przesądzam. W poniedziałek wieczorem będziemy mieli decyzję i komunikat w tej sprawie – mówił szef Platformy.

Na pytanie, czy decyzja w sprawie Zdanowskiej nie powinna zapaść jeszcze przed wyborami samorządowymi, Schetyna odparł: „nie zrobiliśmy tego, dlatego, że jesteśmy w kampanii i to jest dla nas dzisiaj najważniejsze – wygrać te wybory”.

Szef PO zauważył, że Zdanowska „jest faworytem w wyborach w Łodzi".

PiS, minister Jacek Sasin, wszyscy urzędnicy PiS-owscy, chcą zrobić wszystko, żeby ją tych szans na zwycięstwo w Łodzi pozbawić. To jest walka z mieszkańcami, my nie będziemy wpisywać się, nie będziemy PiS-owi pomagać. Wspieramy komitet Hanny Zdanowskiej i ją samą, jako kandydata na prezydenta, a decyzja w poniedziałek – podkreślił Schetyna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skazany radny wycofał kandydaturę z list PiS. Sasin: Czekamy na Zdanowską

Z Kodeksu wyborczego wynika, że w wyborach może kandydować osoba, która została skazana prawomocnie na karę grzywny; przepis stanowi, iż kandydować nie może osoba "skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe". Z kolei ustawa o pracownikach samorządowych, na którą powołał się szef KSRM Jacek Sasin, stosuje się wprost do wójta, burmistrza i prezydenta i stanowi, że prezydentem może być tylko osoba niekarana za przestępstwo popełnione z winy umyślnej i ścigane z oskarżenia publicznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl