Marszałek Senatu przestrzega przed odrzucaniem chrześcijańskich wartości

/ twitter.com/StKarczewski

  

– Dziś, gdy zagrożona jest jedność Unii Europejskiej, nie powinniśmy odrzucać chrześcijańskiego dziedzictwa w imię fałszywie pojętej otwartości i gościnności, tylko się do niego odwoływać – w Lublanie marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Marszałek odwiedził wieczorem Instytut Św. Stanisława Kostki w Lublanie - słoweńską edukacyjną instytucję katolicką. Mieści się w niej diecezjalne gimnazjum klasyczne, akademik dla studentów zagranicznych, dom studencki, szkoła muzyczna, Centrum Słoweńskie i szkoła podstawowa.

Kiedy naród nie ma państwa, jego ojczyzną jest język. To jest nasz wspólny los – Polaków, Słoweńców i innych narodów, które w tragicznych okolicznościach utraciły swoje państwo. Gdy w XIX wieku wielkie mocarstwa zdeptały prawa narodów do własnej państwowości, narody przetrwały, bo ich ojczyzną był język. Bo kiedy ludzie zachowują swój język, to trwa naród – powiedział Karczewski.

Przypomniał, że w czasie, gdy Polska była pod zaborami, powstała epopeja "Pan Tadeusz", która - jak mówił - opowiada "prostą historię pięknym językiem, z którą każdy Polak utożsamia się z dumą".

Gdy nie mieliśmy państwa, na duchu podtrzymywał nas wielki pisarz Henryk Sienkiewicz, który barwną polszczyzną pisał powieści historyczne ku pokrzepieniu serc, które starzy i młodzi z wypiekami na twarzach czytali. Tak trwał język i naród – podkreślał marszałek Senatu.

Wskazywał, że w Instytucie Św. Stanisława Kostki Słoweńcy celebrowali swój język i wsłuchiwali się w jego piękno.

To właśnie tu rozpoczęła swą działalność pierwsza w pełni słoweńskojęzyczna szkoła średnia. Przetrwanie świadomości narodowej Polaków i Słoweńców nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia Kościoła. To pod jego skrzydłami narodziła się ta ważna instytucja dla kultury i edukacji Słowenii – mówił.

Cytował też słowa papieża Jana Pawła II, że "naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka i historii”.

Dziś, gdy zagrożona jest jedność Unii Europejskiej, nie powinniśmy odrzucać chrześcijańskiego dziedzictwa w imię fałszywie pojętej otwartości i gościnności, tylko się do niego odwoływać. Bo w Europie narodów jest to tradycja, dzięki której mogły przetrwać nasze narodowe tożsamości, ale i świadomość wspólnoty europejskich źródeł i losów – powiedział Karczewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zdjęcia Macrona z półnagimi mężczyznami wywołały skandal. Teraz jeden z nich... trafił do aresztu

Zdjęcie Emmanuela Macrona, które wywołało skandal / twitter.com/printscreen

  

22-letni Reaulf Flemming, którego zdjęcie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wywołało ogromne kontrowersje, trafił do aresztu. Mężczyzna został skazany za posiadanie narkotyków.

Jak podaje dziennik "Le Parisien", 22-latek z wyspy Sint Maarten został zatrzymany w miniony piątek. Oprócz zarzutu posiadania narkotyków, mężczyzna usłyszał także jeden dotyczący stawiania oporu podczas aresztowania. Reaulf Flemming znany jako "Raul" próbował uciec przed funkcjonariuszami, ale został zatrzymany. Podczas aresztowania 22-latek... kopnął policjanta. 

Jak podaje "Le Parisien" Flemming w środę usłyszał wyrok - 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 miesiące.


Skandal z udziałem prezydenta Francji Emmanuela Macrona wybuchł na początku października po tym, jak do sieci trafiły zdjęcia z jego wizyty na wyspie Sint Maarten.[polecam:http://niezalezna.pl/239240-macron-robil-sobie-zdjecia-z-polnagimi-gangsterami-nowe-kompromitujace-fakty]

Prezydent Francji pozował na nich z półnagimi mężczyznami - jeden z nich pokazywał w tym czasie środkowy palec. Jak donosiły zdjęcia przeszłość mężczyzny jest równie kompromitująca, co postawa na zdjęciu.

Macron tłumaczył wtedy, że każdemu należy dać szansę. Jak się teraz okazuje, mężczyzna ze zdjęcia swoją zmarnował. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wprost.pl, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl