Esbecka mentalność

Esbek esbekiem pozostanie do końca. Przekonałem się o tym, korespondując z pewnym wieloletnim funkcjonariuszem wywiadu PRL-u. Ów major początkowo chętnie rozmawiał, zaproponował nawet pomoc w dziennikarskim śledztwie demaskującym przestępczą jego zdaniem działalność PO w Warszawie.

Podkreślał, że układ ten działa od wielu lat, a zamieszani są także czołowi politycy PSL-u. Jego demaskatorskie zapędy szybko jednak osłabły. Na końcu naszej mejlowej rozmowy całkowicie zmienił podejście. Nie tylko odmówił autoryzacji wypowiedzi, lecz także zaczął wygrażać. Co tak go zdenerwowało? Pewnie to, że opisanie jego wątpliwej działalności w pewnym stołecznym przedsięwzięciu może pozbawić go możliwości dorobienia paru groszy. A że stracił już sowitą esbecką emeryturę, stąd emocje i odwoływanie się do sprawdzonych metod.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zanim nadejdzie terminator

Świat przejmuje się Rosją, islamistami, Chinami, klimatem, ale nie wiem, czy najbardziej nie powinien się przejmować rozwojem technologii informatycznych. Czy któregoś dnia nie obudzimy się w świecie jak z „Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka czy „Terminatora” Jamesa Camerona (w obu roboty i komputery stają się autonomiczne i zaczynają pozbywać się ludzi)?

O tym, że sztuczna inteligencja kiedyś się usamodzielni i zacznie robić rzeczy groźne, mówią otwarcie najtęższe umysły Doliny Krzemowej. Cóż, może eksterminacja na razie nam nie grozi, ale już widać, że rozwój technologii generuje coraz większy chaos w sferze gospodarki, wartości czy polityki. Czas już w demokratyczny sposób, na podstawie umowy społecznej, poddać technologie informatyczne oraz cyfrowe regulacjom i kontroli tak samo jak poddawane są kontroli banki czy sektor medyczny.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl