Echa wizyty Merkel w Polsce. Niemiecka prasa o „punkcie zwrotnym”

/ premier.gov.pl

  

"Szansa na nowe otwarcie w relacjach Polski i Niemiec pojawi się dopiero wtedy, gdy obie strony zdołają przyznać się do popełnionych błędów i zmienią swoje postępowanie" – konstatuje "Tagesspiegel" wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie. "Do tanga trzeba dwojga" – konkluduje niemiecki dziennik.

Niemcy i Polska są w punkcie zwrotnym i  jest to zarazem punkt zwrotny dla Europy. Jeśli spory ostatnich lat będą się utrzymywać, dla Niemców wzrośnie pokusa, by dążyć do stworzenia wraz z Francją europejskiego rdzenia, do którego Polska nie będzie należeć. Odnoszone od 1989 roku sukcesy w sąsiedztwie bliskim pod względem ludzkim, gospodarczym i  politycznym stanęłyby wówczas pod znakiem zapytania – ocenia gazeta.

Zastanawia się, czy władze w Berlinie i Polsce są świadome tego zagrożenia i czy mają "wspólną strategię dla Europy, która dalej się rozwija i której Polska jest pełnoprawnym członkiem".

Fakt, że w obu krajach od niedawna władzę sprawują nowe rządy (w Polsce po rekonstrukcji, w Niemczech  po powyborczych rozmowach koalicyjnych), daje nadzieję na nowe otwarcie - zauważa "Tagesspiegel", choć w opinii gazety "nie należy oczekiwać szybkich sukcesów".

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pech Kwiatkowskiego! Był tuż za podium w Mistrzostwach Świata

/ By Piotr Drabik from Poland - Michał Kwiatkowski, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44809917

  

Australijczyk Rohan Dennis został w Innsbrucku mistrzem świata elity w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas. Michał Kwiatkowski zajął czwarte miejsce. Maciej Bodnar był siedemnasty.

Na 52-kilometrowej trasie Dennis zdeklasował rywali. Drugiego na mecie obrońcę tytułu Holendra Toma Dumoulina wyprzedził aż o minutę i 21 sekund.

Brązowy medal zdobył mistrz Europy Belg Victor Campenaerts, gorszy od Dumoulina o ułamki sekundy. Kwiatkowski stracił do zwycięzcy ponad dwie minuty, a do miejsca na podium zabrakło mu 43 sekund.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl