Odpowiedź wobec Moskwy musi być twarda. "Rosja przekracza kolejną czerwoną linię"

Władimir Putin / flickr.com/Global Panorama/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

- Rosja przekracza kolejną czerwoną linię i musi płacić tego cenę. Inaczej byśmy wpadli w spiralę zaspokajania ambicji i żądań agresora, w strachu przed jego potęgą, a to prowadzi tylko do nasilenia agresji - powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, komentując decyzję brytyjskiej premier o wydaleniu z Wysp 23 rosyjskich dyplomatów w związku z próbą zabójstwa Siergieja Skripala.

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała dziś wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów i zaostrzenie systemu sankcyjnego w ramach reakcji brytyjskiego rządu na próbę zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala. To największa grupa rosyjskich dyplomatów, jaka zostanie usunięta z Wielkiej Brytanii od 1985 roku, kiedy rząd ówczesnej premier Margaret Thatcher nakazał 35 Rosjanom pilne opuszczenie kraju na podstawie tajnych informacji uzyskanych od byłego rosyjskiego agenta, który nawiązał współpracę z Brytyjczykami.

Jak ocenił politolog, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, "mamy obecnie do czynienia z konfliktem i to nie na tle sporu słownego, ale na tle sytuacji, w której chodzi o życie ludzkie".

- Nie jest to pierwszy zamach, bo mamy w pamięci przypadek Litwinienki. Użycie zakazanej traktatowo broni chemicznej na terytorium Zjednoczonego Królestwa z zagrożeniem życia jego obywateli jest sytuacją, która bezwzględnie od każdego szanującego się państwa, a Wielka Brytania jest takim, wymaga stanowczej reakcji, takiej, która byłaby skuteczna czyli bolesna

 - ocenił politolog.

Podkreślił, że "gdyby miały być to tylko gesty i symbole, to oczywiście należałoby oczekiwać, że nie będą odstraszały od podobnych akcji w przyszłości, a na to sobie Wielka Brytania nie może pozwolić".

W ocenie eksperta, "Rosja będzie usiłowała prezentować się w dalszym ciągu jako wielkie mocarstwo, które się nie ugina pod presją innego państwa".

Żurawski vel Grajewski mówił, że "można się obecnie spodziewać obniżenia relacji między NATO a Rosją, o czym świadczą deklaracje Stanów Zjednoczonych i Niemiec, a także prawdopodobnie państw ze wschodniej flanki NATO, które mają silne poczucie zagrożenia ze strony Rosji".

- Rosja przekracza kolejną czerwoną linię i musi płacić tego cenę. Inaczej byśmy wpadli w spiralę zaspokajania ambicji i żądań agresora, w strachu przed jego potęgą, a to prowadzi tylko do nasilenia agresji. W związku z tym odpowiedzi muszą być twarde

 - dodał Żurawski vel Grajewski.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

155 lat temu 500-osobowy oddział z Galicji wyruszył na pomoc powstańcom styczniowym

Leon Czachowski, dowódca oddziału galicyjskiego

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji z pomocą dla powstańców styczniowych, odbyła się na terenie Nadleśnictwa Oleszyce. 15 marca 1863 r. z tutejszych lasów pod dowództwem płk. Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500 osobowy oddział ochotników z Galicji.

Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Makary przypomniał o licznych związkach mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej z trwającym w Królestwie powstaniem narodowym i formach pomocy temu ruchowi.


Następnie w uroczysku leśnym „Tartak", pod głazem upamiętniającym powstańców odbyła się oficjalna część uroczystości.
Dyrektor RDLP Krosno Grażyna Zagrobelna opowiedziała o samym wydarzeniu, które miało miejsce 155 lat temu i o historii upamiętnienia go przed pięciu laty.

Na uroczystości był także poseł Piotr Babinetz, w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego głos zabrał Waldemar Szumny. Dla uczczenia pamięci powstańców kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.


Sztandary na uroczystość  wystawiły 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. Gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i  Nadleśnictwo Oleszyce. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Echo Karpat".
Na zakończenie uroczystości, w sali narad na terenie szkółki leśnej w Kolonii odbył się koncert Zespołu Cztery Pory Roku z Oleszyc, który wykonał pieśni patriotyczne,  m. in. z okresu powstania styczniowego. 

Źródło: lasy.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl