Po otruciu Skripala Wielką Brytanię wsparli wszyscy sojusznicy. Stchórzyło tylko jedno państwo

/ Chairman of the Joint Chiefs of Staff

  

Tak wielki jest w Paryżu strach przed Moskwą? Nie byłoby to nic nowego. Francja jako jedyny liczący się sojusznik Wielkiej Brytanii wstrzymuje się z reakcją na próbę otrucia Siergieja Skripala. Rzecznik francuskiego rządu powiedział wdziś, że dopóki nie ma dowodów, że Rosja odpowiada za przeprowadzoną w Wielkiej Brytanii próbę otrucia byłego podwójnego agenta, jest za wcześnie na decyzję w sprawie reakcji Paryża.

Atak na Skripala i jego córkę Julię to "bardzo poważny akt", ale... Paryż czeka na dowody, zanim podejmie decyzję o podjęciu jakichkolwiek środków odwetowych w geście solidarności ze "strategicznym sojusznikiem", jakim jest Londyn - powiedział rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux.

Komentarz padł na konferencji prasowej po dzisiejszym wystąpieniu premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która oskarżyła Rosję o próbę zabójstwa Skripala i jego córki oraz zapowiedziała wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów uznawanych za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu. Londyn zawiesza również wszystkie spotkania bilateralne z Rosją na wysokim szczeblu, w tym podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

May zapowiedziała też, że jej rząd przygotuje poprawkę do ustawy o sankcjach, aby zwiększyć możliwości nakładania sankcji w odpowiedzi na przypadki łamania praw człowieka lub zagrażania bezpieczeństwu Wielkiej Brytanii.

Próba zabójstwa Siergieja Skripala przy użyciu broni chemicznej jest "afrontem wobec Wielkiej Brytanii", ale też sprzeniewierzeniem się zakazowi stosowania broni chemicznej i "systemowi opartemu na wspólnych zasadach" - powiedziała May.

Brytyjską premier wsparł m.in. Donald Trump i Angela Merkel. Prezydent USA miał zapewnić, że "Stany Zjednoczone są w pełni za Wielką Brytanią", i "zgodził się, że rosyjski rząd musi przedstawić jednoznaczne wyjaśnienia dotyczące tego, w jaki sposób ten środek trafił do użytku".

Z kolei kanclerz Merkel, jak zaznaczyło Downing Street, "potępiła atak i powiedziała, że jednoczy się z Wielką Brytanią", a także zgodziła się z premier May, że "społeczność międzynarodowa powinna blisko koordynować (swoje działania) wraz z postępem śledztwa i w obliczu odpowiedzi ze strony Rosji".

Z głębokim niepokojem przyjąłem wiadomość o brutalnym zamachu na rodzinę Skripalów. Pragnę wyrazić solidarność z działaniami podejmowanymi przez rząd Theresy May. Użycie broni chemicznej na terytorium naszego strategicznego sojusznika nie może pozostać bez odpowiedzi

- podkreślił z kolei polski prezydent Andrzej Duda.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna znów o PiS. Obsesja?

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

- Nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić to rząd PiS. Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom. Rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych – mówił we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna. Czyli znowu program PO został sprowadzony do... PiS.

We Wrocławiu odbywa się regionalna konwencja Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu. Biorą w niej udział oprócz Schetyny m.in. przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz kandydat Koalicji na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

- Jesteśmy liberałami, co oznacza, że wolność jest dla nas najważniejsza, wolność we wszystkich aspektach. Tylko wolni ludzie są w stanie tworzyć wspólnotę, która nie boi się o swoją przyszłość

– mówiła we Wrocławiu przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl