Zabójstwo Jaroszewiczów: jeszcze dziś wniosek o areszt. Oto SZCZEGÓŁY ustaleń śledczych

/ Cezary p; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

  

- Śmierć państwa Jaroszewiczów to działania tzw. "gangu karateków" - powiedział szef prokuratury okręgowej w Krakowie Rafał Babiński. Jak dodał, wobec dwóch osób jeszcze dziś zostanie złożony wniosek o aresztowanie. Dwaj podejrzani przyznali się do winy. Ustalenie sprawców zbrodni, dokonanej latem 1992 roku w domu małżeństwa Jaroszewiczów w warszawskim Aninie, to efekt pracy prokuratorów.

O dokonaniach prokuratury poinformował dziś na konferencji prasowej w Krakowie prokurator generalny. – Prokuratorzy i policjanci dokonali przełomu w śledztwie i doprowadzili do postawienia zarzutów trzem sprawcom. Jest to wielki sukces prokuratury i policji – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Podejrzani to członkowie tzw. gangu karateków, który w latach 1993-95 dokonał kilkudziesięciu wyjątkowo brutalnych napadów rabunkowych w całej Polsce. Wiarygodność ich wyjaśnień potwierdziły przeprowadzone z udziałem jednego z podejrzanych czynności na miejscu zbrodni.

Sukces śledztwa

W toku śledztwa w sprawie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów dokonano szeregu czynności dowodowych. Analizowano także inne postępowania prowadzone przez prokuraturę, w których sposób działania sprawców był podobny, jak w przypadku zabójstwa byłego premiera PRL i jego żony sprzed 26 lat.

– Profesjonalne działanie, współpraca prokuratorów i funkcjonariuszy policji oraz koordynacja działań pozwoliła na przełom w sprawie

– mówił na konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Dzięki intensywnej pracy prokuratorów ustalono, że napadu rabunkowego na dom małżeństwa Jaroszewiczów w Aninie dokonali: Dariusz S., Marcin B. oraz Robert S.

Przebieg zbrodni

Z zebranych dowodów wynika, że podejrzani włamali się do domu byłego premiera i jego żony, obezwładnili ich i brutalnie znęcali się nad nimi. Działając wspólnie i w porozumieniu, zabili Piotra Jaroszewicza. Zabójstwa jego żony dopuścił się następnie Robert S.

Wszyscy trzej znali się z sekcji karate AZS, działającej przy dawnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Od czerwca 1993 r. do grudnia 1994 r. działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, nazwanej przez media „gangiem karateków” i powiązanej z mafią pruszkowską. Po rozbiciu grupy jej członkowie zostali skazani na długoletnie wyroki więzienia.

W 1994 r. gang karateków napadł m.in. na dom biznesmena Wiesława P. 

Karatecy torturowali żonę Wiesława P. (w wyniku czego poroniła), torturowali też samego P. Zabrali mu broń (pistolet Glock, na który miał zezwolenie stołecznej komendy policji), mercedesa 600 S (P. opowiadał, że auto miało kuloodporne szyby i było warte 2,5 mld starych złotych), biżuterię, w tym złotą bransoletę Wicka ważącą 120 gramów. Wiesław P. oszacował straty na 3 mld starych złotych. Napastnicy zabrali także dokumenty znalezione w sejfie. "W czasie napadu znaleźliśmy różne dokumenty" - mówił w sądzie jeden z zatrzymanych napastników. "Między innymi było tam pełnomocnictwo, z którego wynikało, że P. jest reprezentantem Bagsika i Gąsiorowskiego, właścicieli firmy Art-B"

- pisał "Wprost".

Tymczasowe areszty

Podejrzany Dariusz S. został doprowadzony do prokuratury z aresztu śledczego, w którym przebywa w związku z innym postępowaniem (jest podejrzewany o to, że pomagał Bogusławowi K. w porwaniu krakowskiego biznesmena w 2013 r. W grudniu 2017 r. ciało przedsiębiorcy znalazła poliicja), a Robert S. – z zakładu karnego, gdzie również przebywał w związku z inną sprawą. Trzeci ze sprawców, Marcin B., został zatrzymany na polecenie prokuratora w miniony poniedziałek, 12 marca 2018 r.

Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty dokonania zabójstwa i rozboju. Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą co najmniej 8 lat więzienia.

- Dwóch sprawców podało szczegóły, które nie podawane były w mediach ani na poprzedniej sprawie sądowej. To, co podawali, wskazuje, że byli na miejscu zdarzenia i brali w tym udział. Te osoby to członkowie tego, co państwo nazwaliście później "gangiem karateków"

– wskazał podczas konferencji prasowej prokurator Rafał Babiński, z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

W stosunku do dwóch podejrzanych prokuratura wystąpiła do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego. Jeden ze sprawców jest już tymczasowo aresztowany w tej sprawie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak na Nową Synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu. Doszło do niego podczas przygotowań do modlitwy

Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu / CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2658041

  

Policja poszukuje sprawcy ataku na Nową Synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu. Do bożnicy, gdzie trwały przygotowania do modlitwy, wrzucony został przez okno kamień.

Do wybicia szyby w oknie synagogi doszło w środę w godzinach popołudniowych. O zdarzeniu poinformowało na Twitterze Forum Żydów Polskich. "Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień, siedziały kobiety oczekujące na Neilę - końcową modlitwę Jom Kipur" - podano.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska poinformowała, że na miejsce zdarzenia skierowano policjantów z grupy dochodzeniowo-śledczej.

- Funkcjonariusze wykonali na miejscu czynności procesowe w niezbędnym zakresie. Policjanci przesłuchali świadków, wykonano oględziny, technik zabezpieczył ślady. Policjanci zabezpieczyli też materiał dowodowy w postaci monitoringu, który zarejestrował sprawcę tego przestępstwa

 - dodała.

Policja ustala, jakie były okoliczności tego zdarzenia i czy doszło do niego w wyniku chuligańskiego wybryku, czy na tle religijnym.

Przyjęto zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.

Źródło: PAP, Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl