Zacieśnianie przyjaźni i więzi w Europie Środkowej – wszystko zaczęło się od Klubów „GP” ZDJĘCIA

Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

W liście do Klubów „GP” premier Mateusz Morawiecki pożegnał polską delegacją, która udała się do Budapesztu. Szef polskiego rządu podkreślił wartość budowania przyjaźni pomiędzy Polakami i Węgrami oraz tworzenie więzi w Europie Środkowej. - A to wszystko zaczęło się od Klubów „GP” i dobrze, że rząd zaczął do dostrzegać i popierać – podkreśla redaktor naczelny dziennika „Gazeta Polska Codziennie” oraz tygodnika „Gazeta Polska” Tomasz Sakiewicz.

Przed tegorocznym wyjazdem mobilizacja była wyjątkowa.

Wybierałem się od 6 lat, ale po raz pierwszy mi się udało. Cieszę się że było to możliwe

– mówi „Codziennej” Pan Mirosław, jeden z klubowiczów. Wiele osób z 600-osobowej grupy po raz pierwszy jechało z nami do Budapesztu.

Atmosfera przypomina tą z pierwszego wyjazdu na Węgry w 2012 r. Pełny pociąg. Ludzie pełni entuzjazmu

 – dodaje w rozmowie z nami Krzysztof, który po raz kolejny jedzie na święto narodowe Węgier. W wyjeździe bierze udział bardzo dużo ludzi młodych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Znów jedziemy na Węgry. A tak było 6 lat temu - OBEJRZYJ FILM

Musimy dbać o przyjaźń polsko-węgierską. To szczególnie ważne, aby Węgrzy widzieli, że mogą liczyć na naszą pomoc

– podkreśla Pani Irena.

W środę klubowicze mają dzień wolny, który mogą poświęcić na zwiedzanie Budapesztu.

Tegoroczny (już szósty) Wielki Wyjazd na Węgry ma wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy w historii naszą wyprawę honorowym patronatem objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W tym roku atmosfera w Budapeszcie jest wyjątkowa z uwagi na zbliżające się na Węgrzech wybory.

Premier, który objął patronatem Wilki Wyjazd na Węgry, postanowił dziś osobiście pożegnać delegację Klubów „GP”. Kilkadziesiąt klubowiczów otrzymało z jego rąk list, w którym premier żegna polską delegację, wyjeżdżającą do Budapesztu i podkreśla wartość budowania przyjaźni pomiędzy Polakami i Węgrami oraz tworzenie więzi w Europie Środkowej. A to wszystko zaczęło się od Klubów „GP” i dobrze, że rząd zaczął do dostrzegać i popierać

- mówi portalowi niezalezna.pl redaktor naczelny dziennika „Gazeta Polska Codziennie” oraz tygodnika „Gazeta Polska” Tomasz Sakiewicz.


VI Wielki Wyjazd na Węgry honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki.

Partnerem Wielkiego Wyjazdu na Węgry Klubów Gazety Polskiej jest Kapsch Telematic Services – operator państwowego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagrodzeni za zasługi dla Krakowa

/ RolandSD

  

Artysta-fotografik Wojciech Plewiński i były dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie Antoni Borgosz otrzymali brązowe medale "Cracoviae Merenti”, przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił podczas uroczystej sesji, że Wojciech Plewiński, który w sierpniu tego roku obchodził 90. urodziny, jest mistrzem portretu, a dzięki jego zdjęciom utrwalone zostało w kadrze życie kulturalne Polski i najwspanialsze spektakle teatralne m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy.

"Z urodzenia jestem warszawiakiem, choć potem mieszkałem w różnych miejscach Polski. Do Krakowa przyjechałem dopiero na studia. Wydawał mi się miastem nie dla mnie. Po wojnie, po przejściach, które zdarzyło mi się jako chłopakowi przeżywać, ten spokój, zastana konstrukcja miasta, brak ruin, wydawały mi się trochę obce. Ale stopniowo Kraków zaczął mnie zasysać swoją specyficzną atmosferą"

– wyznał Plewiński. "W tej chwili stoi przed Państwem człowiek spełniony" – powiedział.

Laureatem brązowego Medalu Cracoviae Merenti został także nauczyciel i były, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Łączności, jednej z najlepszych szkół w Krakowie i w Polsce, Antoni Borgosz.

"Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To ogromy zaszczyt znaleźć się wśród tylu znamienitych osób oraz instytucji, które zostały wyróżnione medalami Cracovie Merenti za osiągnięcia na rzecz Krakowa. Dziękuje za dostrzeżenie ogromnego wysiłku oraz osiągnięć krakowskiego szkolnictwa zawodowego w przygotowywaniu młodych do wejścia w dorosłe życie"

– powiedział Borgosz. Podkreślił, że traktuje ten medal jako wyróżnienie dla całego krakowskiego szkolnictwa zawodowego.

Ustanowiony w 1992 r. i przyznawany przez Radę Miasta medal "Cracoviae Merenti" jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez władze miasta. Pierwszy złoty medal otrzymał Jan Paweł II. W 1998 r. radni zdecydowali, że złote medale będą odtąd przyznawane tylko instytucjom, uhonorowano nimi: Biskupstwo Krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Zakonu Bonifratrów, Bractwo Kurkowe, Krakowską Kongregację Kupiecką.

Srebrne i brązowe medale są wręczane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. W gronie wyróżnionych nimi znaleźli się m.in. prof. Bronisław Chromy, Jan Nowak-Jeziorański, Karolina Lanckorońska, Jerzy Nowosielski, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, Hospicjum św. Łazarza, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność" i nowohucka parafia Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Studencki Komitet Solidarności.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl