Projektował dla Hepburn i Kennedy. W wieku 91 lat zmarł Hubert de Givenchy

/ fot. www.crfashionbook.com

  

Światowej sławy francuski projektant Hubert de Givenchy był założycielem legendarnego domu mody i projektował kreacje m.in. dla Audrey Hepburn i Jacqueline Kennedy. Projektant zmarł we śnie.

Odszedł "dżentelmen, który symbolizował paryski szyk i elegancję przez ponad pół wieku", "wielka osobowość francuskiej haute couture" - napisano w komunikacie domu mody Givenchy. 

W 1952 roku 24-letni Givenchy zaprezentował swoją pierwszą kolekcję, która bardzo szybko zyskała uznanie, stając się synonimem elegancji. Projektant zarobił na niej 7 milinów franków francuskich (około 1 miliona euro).

Hubert de Givenchy, który wyznaczał trendy arystokratycznego szyku w latach 50. i 60., był najbardziej znany z projektu kultowej "małej czarnej", noszonej przez aktorkę Audrey Hepburn w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" (1961). Zasłynął również jako projektant kreacji dla żony byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego Jacqueline Kennedy Onassis oraz aktorki i księżnej Monako Grace Kelly.

Przyjaźń pomiędzy Givenchy i Hepburn trwała przez ponad 40 lat. Aktorka stała się jego muzą, zaprojektował dla niej kostiumy i sukienki na potrzeby musicalu "Zabawna buzia" (1957) oraz "Jak ukraść milion dolarów" (1966). Po zakończeniu drugiej wojny światowej pracował z takimi projektantami, jak Pierre Balmain czy Christian Dior. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagrodzeni za zasługi dla Krakowa

/ RolandSD

  

Artysta-fotografik Wojciech Plewiński i były dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie Antoni Borgosz otrzymali brązowe medale "Cracoviae Merenti”, przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił podczas uroczystej sesji, że Wojciech Plewiński, który w sierpniu tego roku obchodził 90. urodziny, jest mistrzem portretu, a dzięki jego zdjęciom utrwalone zostało w kadrze życie kulturalne Polski i najwspanialsze spektakle teatralne m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy.

"Z urodzenia jestem warszawiakiem, choć potem mieszkałem w różnych miejscach Polski. Do Krakowa przyjechałem dopiero na studia. Wydawał mi się miastem nie dla mnie. Po wojnie, po przejściach, które zdarzyło mi się jako chłopakowi przeżywać, ten spokój, zastana konstrukcja miasta, brak ruin, wydawały mi się trochę obce. Ale stopniowo Kraków zaczął mnie zasysać swoją specyficzną atmosferą"

– wyznał Plewiński. "W tej chwili stoi przed Państwem człowiek spełniony" – powiedział.

Laureatem brązowego Medalu Cracoviae Merenti został także nauczyciel i były, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Łączności, jednej z najlepszych szkół w Krakowie i w Polsce, Antoni Borgosz.

"Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To ogromy zaszczyt znaleźć się wśród tylu znamienitych osób oraz instytucji, które zostały wyróżnione medalami Cracovie Merenti za osiągnięcia na rzecz Krakowa. Dziękuje za dostrzeżenie ogromnego wysiłku oraz osiągnięć krakowskiego szkolnictwa zawodowego w przygotowywaniu młodych do wejścia w dorosłe życie"

– powiedział Borgosz. Podkreślił, że traktuje ten medal jako wyróżnienie dla całego krakowskiego szkolnictwa zawodowego.

Ustanowiony w 1992 r. i przyznawany przez Radę Miasta medal "Cracoviae Merenti" jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez władze miasta. Pierwszy złoty medal otrzymał Jan Paweł II. W 1998 r. radni zdecydowali, że złote medale będą odtąd przyznawane tylko instytucjom, uhonorowano nimi: Biskupstwo Krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Zakonu Bonifratrów, Bractwo Kurkowe, Krakowską Kongregację Kupiecką.

Srebrne i brązowe medale są wręczane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. W gronie wyróżnionych nimi znaleźli się m.in. prof. Bronisław Chromy, Jan Nowak-Jeziorański, Karolina Lanckorońska, Jerzy Nowosielski, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, Hospicjum św. Łazarza, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność" i nowohucka parafia Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Studencki Komitet Solidarności.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl