"Musisz iść w drogę! Inaczej nie zobaczysz wielkich dzieł Boga". Łódź dziękowała za pontyfikat Franciszka

Abp Grzegorz Ryś / youtube.com/Archidiecezja Łódzka (screenshot)

  

- Wiara jest wzrokiem, który w tobie narasta pod warunkiem, że pójdziesz w drogę! Jeśli pójdziesz w drogę, zobaczysz i doświadczysz cudu! (…) Musisz iść w drogę! - mówił w homilii wygłoszonej w czasie dziękczynnej za pięć lat posługi papieża Franciszka abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W minioną niedzielę w łódzkiej katedrze odbyła się msza dziękczynna za pięcioletni pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. We wtorek minie 5 lat od wyboru Jorge Marii Bergoglio na biskupa Rzymu. W wygłoszonej w czasie mszy homilii metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś przywołał głoszoną w IV niedzielę Wielkiego Postu ewangelię o Świetle, które przyszło na świat.

- Wiara jest wzrokiem, który w tobie narasta pod warunkiem, że pójdziesz w drogę! Jeśli pójdziesz w drogę, zobaczysz i doświadczysz cudu! (…) Musisz iść w drogę! Słuchasz słowa, które cię posyła i na tej drodze widzisz jak Bóg jest wierny, jak Bóg dotrzymuje słowa!

- powiedział arcybiskup.

Zanurzasz się w Jezusie tak, że przejmujesz od Niego wzrok! Wtedy On jest dla ciebie pasterzem, a ty idziesz za Nim. Wiara staje się życiem. Nie jest tylko jakimś poglądem, nie jest przyjmowaniem takich czy innych twierdzeń! Wiara jest życiem!

– dodał abp Ryś.

Hierarcha przypomniał historię Abrahama, czekającego na wypełnienie się danej przez Boga obietnicy narodzin syna.

- To nie jest proste czekanie. Ale jeśli nie pójdziesz, to nie zobaczysz, że Bóg dotrzyma słowa! To nie zobaczysz wielkich dzieł Boga! – Abraham doświadczył słowa, które mu dał Bóg, i kiedy miał 100 lat, urodził mu się Izaak, obiecany syn

 – mówił metropolita.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: archidiecezja.lodz.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budżet Mazowsza na 2019 rok. "Wydatki na promocję Struzika"

/ Jakub Murat [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

W 2019 r. dochody województwa mazowieckiego wyniosą ponad 3 mld 256 mln zł, a wydatki 3 mld 373 mln zł, z czego na inwestycje trafi przeszło 1,1 mld zł. Województwo zapłaci 509 mln zł tzw. "janosikowego" – przewiduje przyjęty budżet regionu na przyszły rok.

Za uchwałą budżetową głosowało 27 radnych, przeciw było 18, nikt nie wstrzymał się od głosu. Propozycji budżetu nie poparli radni PiS.

Radny PiS Radosław Fogiel powiedział, że budżet nie spełnia podstawowych założeń zrównoważonego rozwoju Mazowsza, co - jego zdaniem - można udowodnić, biorąc pod uwagę wydatki na poszczególne części województwa. Fogiel podkreślił, że radni PiS zgłosili szereg poprawek do budżetu, ale zostały one odrzucone na zasadzie "nie, bo nie". "Dlatego nie mogliśmy poprzeć budżetu w takiej formule" – wyjaśnił radny PiS.

Ocenił, że w budżecie jest za dużo wydatków na promocję. "To nawet nie jest promocja województwa, to jest promocja głównie marszałka (Struzika)" – przekonywał Fogiel. W uchwale budżetowej przyjęto autopoprawkę, która była odpowiedzą na postulat radnych PiS i dotyczyła zwiększenia kwoty na ochronę zabytków.

Dochody województwa w 2019 r. mają wynieść 3,3 mld zł, a wydatki 3,4 mld zł. Oznacza to deficyt w wysokości nieco ponad 116 mln zł. W 2019 r. województwo planuje przeznaczyć na wydatki majątkowe, czyli na inwestycje – ponad 1,1 mld zł.

Na inwestycje w infrastrukturę drogową w 2019 r. ma trafić ponad 674 mln zł., z czego przeszło 596 mln zł na budowę i modernizacje dróg wojewódzkich, a ponad 54 mln zł na wsparcie rozwoju dróg powiatowych. 38 mln zł trafi na budowę drogi nr 727 Klwów-Szydłowiec, a 26,8 mln zł – na rozbudowę drogi nr 728 relacji Grójec – Nowe Miasto nad Pilicą.

Województwo na inwestycje w mazowieckie szpitale planuje przeznaczyć ponad 166 mln zł, z czego 13,8 mln zł na modernizację Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego w Warszawie oraz 12 mln zł na zwiększenie efektywności energetycznej budynku głównego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Na inwestycje w obszarze kultury ma trafić 80 mln zł, z czego m.in. 6,3 mln zł na odrestaurowanie Pałacu Karolin w Otrębusach, a także 5,5 mln na Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Na renowację mazowieckich zabytków radni przeznaczyli 14,9 mln zł.

Dotacje dla spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa, mają w sumie w przyszłym roku wynieść 355 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl