Presja na senatorów rośnie. Dostają tysiące maili ws. prawa łowieckiego - od myśliwych i ekologów

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

Senatorowie składają poprawki do prawa łowieckiego. Wiele z nich nie podoba się aktywistom ekologicznym, którzy zasypują mailami polityków. – Koledzy dostali po kilka tysięcy maili – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl Józef Łyczak, senator PiS-u, który znalazł się na celowniku ekologów.

- To prawo łowieckie, które mieliśmy do tej pory było dobre, albo inaczej mówiąc, jedne z lepszych w Europie. Dzięki niemu i właściwej gospodarce łowieckiej mamy najlepszy stan zwierzyny na starym kontynencie, z czego trzeba być dumnym. Oczywiście zmieniają się czasy i należało tą ustawę poprawić, ale bardziej symbolicznie. Jeżeli przyjmiemy ustawę w tym kształcie, w którym wyszła z Sejmu, to obawiam się, że przyrodzie i gospodarce łowieckiej zrobi krzywdę.


Dlatego zdaniem senatora PiS-u Józefa Łyczaka trzeba poprawić niektóre elementy. Senator sam złożył trzy poprawki. Pierwsza dotyczy szkolenia psów myśliwskich. 

- Obecny zapis nie wyklucza tresury zwierząt. Jeżeli to zrobimy i wymrą sokoły oraz psy myśliwskie, które mamy, to praktycznie nie będziemy mogli prowadzić polowań. Przypomnę, że posiadanie psa podczas polowania na ptactwo, to wymóg zapisany w prawie. Psy dochodzą również postrzeloną zwierzynę. Brak psów to duży cios. Podobnie z sokołami, które są używane na lotniskach. Warto wspomnieć, że sokolnictwo znajduje się również na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jako Polska jesteśmy zobowiązani do utrzymania tego dziedzictwa

Kolejny zapis, który chce zmienić senator, dotyczy zakazu udziału w polowaniach przez nastolatków. 


- W całej Europie jest inaczej. W Norwegii można polować od 14 roku życia. Ja postuluję, aby wprowadzić granicę wieku 15 lat. Poniżej 15-roku życia byłoby to zakazane 

- podkreśla Józef Łyczak. Polityk chce również przywrócenia kar za utrudnianie polowań.

- Ekolodzy w ostatnich latach celowo przeszkadzają w polowaniach. Trzeba to uniemożliwić. Po pierwsze dlatego, że jest to niebezpieczne dla tych ludzi, którzy przeszkadzają. Po drugie dlatego, że mamy Afrykański Pomór Świń i odstrzał dzików to konieczność. Myślę, że za tymi zmianami powinni być wszyscy ludzie, którzy rozumieją jak funkcjonuje myślistwo w Polsce. Dla mnie to kluczowe 

- podkreśla senator

Tymczasem ekolodzy już wzięli sobie na cel senatora Prawa i Sprawiedliwości. O postulatach polityka zrobili nawet specjalną grafikę:

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Zalewska pozywa Schetynę

Anna Zalewska / twitter.com/MEN_GOV_PL

Po raz kolejny podkreślam, że nie mam nic wspólnego z nieprawidłowościami we wrocławskim PCK. Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska spotkała się dziś w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu z przedstawicielami koreańskiej firmy LG. Spotkanie dotyczyło powołania klas branżowych w szkołach powiatu wrocławskiego. Pytana przez dziennikarzy o nieprawidłowości we wrocławskim PCK, Zalewska powiedziała, że już wielokrotnie podkreślała, iż nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

- Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała szefowa MEN.

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w dolnośląskim oddziale PCK w połowie 2017 r. Doniesienia o nieprawidłowościach złożyło niezależnie od siebie kilka osób, m.in. prezes oddziału PCK i jeden z pracowników. 

Jerzy G. to radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który został wybrany z list PiS. Do maja 2017 r. był dyrektorem biura wrocławskiego PCK. Jest zawieszony w prawach członka PiS w związku z nieprawidłowościami w PCK, a od kilku lat oskarżony w procesie dotyczącym wyprowadzenia prawie 13 mln zł z Południowo-Zachodniej SKOK (był tam wiceprezesem).

9 marca Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że "wszystkie tropy, wszystkie ślady prowadzą do zaangażowania PiS w okradanie PCK i finansowanie kampanii wyborczych PiS z pieniędzy PCK".

- W wielu tych enuncjacjach pojawia się nazwisko minister Anny Zalewskiej, która jest posłem z Wałbrzycha i  jak widzieliśmy na wielu zdjęciach, bliskim współpracownikiem aresztowanego działacza PiS - mówił wówczas Schetyna.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl