Janda na „dyszce”. Co Wyborcza.pl wymyśliła na Dzień Kobiet? Internauci dokładają kolejne propozycje

Krystyna Janda / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dzisiaj świętujemy Dzień Kobiet. Redakcja internetowego portalu „Gazety Wyborczej” z tej okazji wpadła na pomysł stworzenia, według jej własnego określenia, „wish-newsa”. Otóż redakcja zamarzyła sobie banknoty z wizerunkami znanych Polek, a tam – w towarzystwie m.in. Marii Skłodowskiej-Curie i królowej Jadwigi – znalazły się... Krystyna Janda i Agnieszka Holland.

Redakcja portalu "Gazety Wyborczej" przygotowała z okazji Dnia Kobiet osobliwy tekst, który sama nazwała "wish-newsem", informacją życzeniową. Dziennikarze postanowili przedstawić polskie banknoty, na których zamiast Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego i Jana III Sobieskiego znalazłyby się wizerunki polskich kobiet. 

„Waluta jest kobietą” - czytamy w tekście i dostajemy informację, że choć kobiety to 51 proc. populacji w Polsce, to nie "mają swojej reprezentacji na banknotach”. Potem autorki podkreślają, że chcą, by panie były „doceniane w finansowej sferze życia” i „sprawiedliwe wynagradzane”. Takie apele wydają się być co najmniej chybione szczególnie w kontekście opublikowanych wczoraj badań Eurostatu, które pokazują, że tzw. „gender pay gap”, czyli różnica w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, jest w Polsce na jednym z najniższych poziomów w Europie. 

Dziennikarki uznały, że nie byłoby źle, gdyby wizerunki polskich kobiet pojawiły się na banknotach i postanowiły przedstawić swój „poczet” pań, które ich zdaniem „w pełni zasłużyły na to, by być uwiecznione na polskich złotych”.

W tym gronie, obok Marii Skłodowskiej-Curie czy królowej Jadwigi, znalazły się szczególnie aktywne ostatnio na innej niż tylko artystycznej płaszczyźnie Krystyna Janda i Agnieszka Holland.

Internauci szybko zaczęli dworować sobie z pomysłu redaktorek portalu gazeta.pl:

Co więcej, autorki tekstu zapowiedziały, że czekają na kolejne propozycje oprócz ośmiu już przedstawionych banknotów z podobiznami pań. Użytkownicy Twittera dali wyraz swojej kreatywności:

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: kobieta.gazeta.pl, niezalezna.pl, Twitter

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Dywizjon 303" już w sierpniu w kinach!

/ fot. www.dystrybucjamowiserwis.pl/ mat.pras.

  

31 sierpnia wejdzie do kin pierwszy polski film fabularny o Dywizjonie 303. Produkcja opowiada prawdziwą historię Dywizjonu 303 inspirowaną bestsellerem Arkadego Fiedlera. Syn autora – Marek Fiedler przekonuje, że każdy z Polaków powinien ten film zobaczyć.

Niesłychanie cieszę się, że ten film powstał. Myślę, że każdy z nas Polaków, powinien zobaczyć Dywizjon 303. Jestem bardzo związany z tym projektem, bo książkę napisał mój ojciec – Arkady Fiedler. Gdyby ojciec wiedział, że powstał ten film, niesłychanie by się ucieszył. Ta produkcja, na szczęście, nie będzie dzieliła w Polsce nikogo. Jest to temat jest dla wszystkich Polaków równie ważny, bo to jedno z naszych wspaniałych zwycięstw, o których powinniśmy pamiętać. To film o Polakach, którzy zasługują na to, żeby ich przypomnieć

 – mówi Marek Fiedler.

Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold. Film „Dywizjon 303” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Źródło: mat.pras., niezalezna.pl, www.dystrybucjamowiserwis.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl