Wojna o prawo łowieckie trwa. Senatorowie się wahają. Kontrowersyjne zapisy wylecą z ustawy?

/ fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

Po głosowaniach w Sejmie na temat ustawy łowieckiej ekolodzy triumfalnie ogłosili koniec „Rzeczpospolitej Myśliwskiej”. Tymczasem senatorowie nie są przekonani do kontrowersyjnych zapisów w nowej ustawy i zamierzają złożyć poprawki. – Komisje zdecydują 13 marca. Wiem, że zostanie złożone wiele poprawek w sprawie kontrowersyjnych zapisów w ustawie – mówi nam senator Jerzy Chrościkowski, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowy projekt ustawy łowieckiej wprowadza wiele zmian, które nie podobają się szczególnie myśliwym. W ich środowisku co raz częściej mówi się o bojkocie polowań. To będzie nieść szereg problemów dla rolników i doprowadzi z pewnością do rozrostu populacji zwierząt utrudniając np. walkę z ASF. Kontrowersje budzi również zakaz udziału w polowaniach nieletnich do 18-roku życia. 

- Uwag do tej ustawy jest bardzo wiele. Jesteśmy bombardowani wzajemnie wykluczającymi się informacjami. Sam mam na biurku stertę dokumentów o grubości pięciu centymetrów

– mówi nam Jerzy Chrościkowski. Przewodniczący Senackiej komisji rolnictwa podkreśla, że już zgłoszonych zostało wiele poprawek.

– Większość dotyczy kontrowersyjnych poprawek wprowadzonych przez posłów

– mówi nam Chrościkowski. Sam senator PiS-u ma wątpliwości co do zakazu płoszenia dzikich zwierząt.

– Nie wiem dlaczego rolnik nie będzie mógł na swoim terenie za pomocą psów przepędzić dzikich zwierząt

– podkreśla Chrościkowski. Jak zaznacza, komisja zdecyduje jednak 13 marca.

– Ostateczną decyzję podejmie ogół senatorów 14 marca. Z tego co mi wiadomo marszałek wpisał ten punkt jako pierwszy w porządku obrad

– podkreśla polityk. Wiadomo również, że złożono została poprawka dotycząca zakazu udziału nieletnich. W polowaniach mogłyby brać udział dzieci od 15 roku życia. Senatorowie zgłosili również poprawkę, znoszącą zakaz tresury psów z użyciem zwierząt i płoszenia zwierząt przez psy. To ma ocalić m.in. polskie sokolnictwo, które jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Wątpliwości co do ustawy ma również inny senator PiS-u Adam Gawęda. – Trzeba zbadać racje wszystkich stron. Na razie mogę powiedzieć, że z pewnością poprawki będą prowadzone i uważam, że ta ustawa powinna zostać poprawiona – mówi nam Gawęda. Jak na razie nie precyzuje jednak co będzie przedmiotem zmian. 

Tymczasem szyki zwierają ekolodzy, którzy uruchomili akcję mailingową do senatorów, aby ci bez poprawek przyjęli rozwiązania zaproponowane przez posłów. 

„6 marca Posłanki i Posłowie ponad podziałami partyjnymi stanęli po stronie polskich obywateli a nie myśliwskiego lobby. Przegłosowane zmiany były długo oczekiwane przez społeczeństwo. Nareszcie zakazano barbarzyńskiego i niezgodnego z ustawą o ochronie zwierząt znęcania się nad zwierzętami podczas prób i szkoleń psów myśliwskich, karania obywateli pod pretekstem utrudniania polowań, demoralizacji i narażania na niebezpieczeństwo dzieci na polowaniach. To historyczne zmiany, których nie można zaprzepaścić. Niestety, myśliwi którzy stanowią 0,3 procent polskiego społeczeństwa nie dają za wygraną. Rękami senatorów PiS Łyczaka i Pupy, zgłosili poprawki, które kasują dobrą zmianę i cementują patologie prawa łowieckiego z czasów Bieruta. To od Państwa decyzji zależy, czy będą Państwo rzecznikiem społeczeństwa czy lobby myśliwych. Proszę o utrzymanie dobrej zmiany prawa łowieckiego. Mogą Państwo także zgłosić poprawki zwiększające bezpieczeństwo ludzi, ochronę przyrody i interesy rolników: wprowadzić obowiązkowe okresowe badania okulistyczne i psychologiczne dla myśliwych, zakazać dokarmiania zwierząt, które sprzyja rozprzestrzenianiu się ASF oraz zakazać używania ołowianej amunicji, która zatruwa środowisko i ludzi.”

– wzywają ekolodzy. 
 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica śmierci Ireneusza Sekuły. Kto "odwiedził" polityka feralnego 23 kwietnia 2000 r.?

Ireneusz Sekuła w Sejmie / TV Republika

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości. Gdy po latach śledczy znów zagłębili się w aktach sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci polityka, okazało się, że nie ma tam żadnych zdjęć ran postrzałowych.

Śmierć Ireneusza Sekuły, polityka, byłego wicepremiera w rządzie Mieczysława Rakowskiego, do dziś budzi wiele wątpliwości. Na niektóre próbowała znaleźć odpowiedź Doroty Kani w swoim programie "Gry Tajnych Służb" na antenie Telewizji Republika. Na początku marca wyemitowano pierwszą część, a dzisiaj ponownie zajęto się bulwersującym tematem.

Pytania, dlaczego i jak naprawdę stracił życie Sekuła, wciąż pozostają trudną do rozwikłania zagadką. 23 kwietnia 2000 r. rannego polityka znaleziono w jego biurze przy ul. Brackiej w Warszawie. W pomieszczeniu znaleziono rewolwer i kilka listów. Przewieziony do szpitala Sekuła twierdził, że postrzelił się sam.

Jak mówi dziennikarz śledczy, Rafał Pasztelański, lekarz, z którym rozmawiał Ireneusz Sekuła, odniósł wrażenie, że ranny pacjent "stara się go przekonać o próbie samobójczej".

- [Żona Sekuły] powiedziała, że jej mąż miał w nocy napisać list pożegnalny na komputerze, podpisać się pod nim, postrzelić się trzykrotnie w klatkę piersiową, zadzwonić do niej, zejść do niej jeszcze do drzwi i ją wpuścić i dopiero wtedy dać się zabrać do szpitala

- powiedział Pasztelański.

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości.

Prokuratura, która po latach wróciła do sprawy śmierci Sekuły, nie odnalazła jednak w aktach żadnego zdjęcia ran, które miały znajdować się na jego ciele. 

- Chciano sprawdzić, czy on rzeczywiście się postrzelił. Nikt tego na początku nie zrobił - powiedział Pasztelański.

Według policyjnego negocjatora, Dariusza Lorantego, na miejscu zdarzenia, co wynikało z rozpytań, miały znajdować się dwie osoby.

Taką wersję potwierdził też świadek koronny - wskazywał, że jednym z nich mógł być "Malizna", członek gangu pruszkowskiego, który miał przyjść do Sekuły po odbiór długu.

O takim przebiegu zdarzeń 23 kwietnia 2000 r. mówi też Rafał Pasztelański, wskazując, że już niedługo po śmierci Sekuły pojawiły się pogłoski, że do postrzelenia doszło w trakcie szamotaniny z gangsterami Pruszkowa. "Odwiedzili" oni Sekułę, by odebrać dług.

Tutaj przypominamy pierwszą część programu "Gry Tajnych Służb" poświęcony tajemnicy śmierci Sekuły

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl