KE domaga się gigantycznych pieniędzy od Londynu

/ FLICKR.COM/Flickr/ Descrier/CC BY 2.0

  

Komisja Europejska wszczęła formalną procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej wobec Wielkiej Brytanii za odmowę przekazania do budżetu UE należności celnych. Według Komisji Europejskiej naruszenie przepisów przez Londyn spowodowało straty Unii w wysokości 2,7 mld euro.

Sprawa została wykryta w 2017 roku. Wówczas Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) wskazał w swym raporcie, że importerzy w Zjednoczonym Królestwie uchylili się od uiszczenia znacznej liczby należności celnych. Stosowali oni fikcyjne i sfałszowane faktury oraz nieprawidłowo zgłaszali wartość celną przy imporcie.

Komisja, idąc tym tropem, przeprowadziła dodatkowe kontrole, w ramach których wykryto drastyczne zwiększenie skali tego rodzaju oszustw związanych z zaniżaniem wartości. Proceder był stosowany w latach 2011–2017 z wykorzystaniem centrum działalności w Zjednoczonym Królestwie.

Mimo otrzymywania od 2007 roku informacji o ryzyku oszustw związanych z importem tekstyliów i obuwia pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, a także mimo wezwania do wprowadzenia odpowiednich środków kontroli ryzyka, Zjednoczone Królestwo nie podjęło żadnych działań, aby zapobiec tym oszustwom – napisała w uzasadnieniu swojej decyzji Komisja.

Według szacunków urzędników z Brukseli naruszenie przez Wielką Brytanię przepisów unijnych spowodowało straty dla budżetu UE w wysokości 2,7 mld euro (przed odjęciem kosztów poboru) w okresie od listopada 2011 roku do grudnia 2017 roku.

Komisja Europejska oskarża też Londyn o naruszenie przepisów UE dotyczących podatku od wartości dodanej, co również miało doprowadzić do potencjalnych strat dla budżetu Wspólnoty.

Zjednoczone Królestwo jest odpowiedzialne za skutki finansowe popełnionych przez ten kraj naruszeń przepisów unijnych  – oświadczyła Komisja.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będą fundusze na czystszą wodę

/ congerdesign CC0

  

Komisja Europejska zgodziła się na dodanie nowego typu projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Chodzi o projekty dotyczące minimalizacji zanieczyszczeń wód i gleb na obszarach Natura 2000 – poinformował marszałek województwa Władysław Ortyl.

Nowy typ projektów został dodany do osi priorytetowej „Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działanie 4.5 Różnorodność biologiczna” podkarpackiego RPO.

Zdaniem Ortyla, zgoda KE to ewenement, bo żaden region nie ma takich możliwości w swoim programie operacyjnym.

Po wielu miesiącach negocjacji udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na dodanie nowego typu projektów w ramach naszego RPO na lata 2014-2020. Oficjalna nazwa tego zapisu to „minimalizacja zanieczyszczeń wód i gleb na obszarach Natura 2000 w celu ograniczenia zagrożeń dla bioróżnorodności

- powiedział dziś marszałek.

Podkreślił, że dzięki temu możliwe będzie wsparcie dla przydomowych oczyszczalni ścieków w Bieszczadach. Pierwszy nabór wniosków planowany jest w pierwszej połowie 2019 roku. Na dofinansowanie projektów przeznaczone będzie 7 mln euro.

Jak wyjaśnił Ortyl, beneficjentami konkursu będą mogły być gminy objęte Programem Strategicznego Rozwoju Bieszczad oraz Programem Strategicznym „Błękitny San”, należące do obszaru Natura 2000.

To one będą odpowiadać za nabór ostatecznych odbiorców, to jest właścicieli nieruchomości, na terenie których zlokalizowane zostaną przydomowe oczyszczalnie ścieków

 – mówił marszałek.

Obecny na konferencji członek zarządu województwa Piotr Pilch podkreślił, że samorząd chce kompleksowo działać, aby zmniejszyć zanieczyszczenia na obszarach cennych przyrodniczo.

Planowane działania to kolejny przykład naszych konkretnych działań dla Bieszczad. Myślimy także o wielu innych ważnych inwestycjach, które dla Bieszczad mogą być realizowane z poziomu rządowego czy samorządowego

– dodał Pilch.

W ramach RPO Podkarpacie ma do dyspozycji 2,1 mld euro.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl