Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa - Apel do Premiera Mateusza Morawieckiego

/ EvgeniT

  

Jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa uprzejmie informujemy, że 23 lutego br podczas spotkania z polskim środowiskiem gospodarczym w Wilnie w ramach programu Kapitał Polonii podpisaliśmy deklarację utworzenia przedstawicielstwa naszej Rady na Litwie.

Akcja Kapitał Polonii jest naszym autorskim przedsięwzięciem. Jego celem jest zainteresowanie Polaków i osób pochodzenia polskiego możliwościami inwestycyjnymi, jakie stwarza dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka. Żywimy głębokie przekonanie, że nasi Rodacy żyjący poza granicami Ojczyzny to wielki skarb, którego obecnie Polska bardzo potrzebuje. Chcemy także, aby ewentualne kontakty ze środowiskiem polonijnym mogły zostać wykorzystane przy okazji ekspansji zagranicznej małego i średniego polskiego biznesu. 

Szanowny Panie Premierze,

Widzimy ogromne możliwości współpracy z polskimi przedsiębiorcami mieszkającymi na Litwie. Stąd nasz apel o podjęcie działań, których efektem będzie utworzenie oddziału polskiego banku w Wilnie. Nasi Rodacy określają tę potrzebę jako priorytet. Jest to marzenie, które mamy nadzieję, przy ogromnym wsparciu Pana Premiera mogłoby się ziścić.
    
W imieniu polskiego środowiska gospodarczego na Litwie, bardzo prosimy o poparcie naszego apelu

                                

Piotr Hofman
Prezes Zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Polska pod ostrzałem pytań. Za zamkniętymi trwa „eurobiczowanie”

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dzisiejsze „biczowanie” Polski przez eurourzędników odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Jak jednak donosi PAP, powołując się źródła dyplomatyczne, pytania państw UE podczas dzisiejszego wysłuchania Polski na Radzie UE koncentrują się głównie na wydarzeniach z ostatnich dwóch miesięcy dotyczących SN. Niemcy i Francja „alarmują”, że sytuacja stała się pilna.

Wspólne oświadczenie w imieniu Francji i Niemiec wygłosił podczas posiedzenia niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth. Ze informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do jego delegacji wynika, że przypomniał on, iż sprawa praworządności była dyskutowana w Radzie UE pięć razy od kiedy Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę z art. 7 unijnego traktatu.

Dialog nie doprowadził do znaczącego postępu, jeśli chodzi o obawy odnoszące się do polskich reform wymiaru sprawiedliwości

- tak, wg. informatorów PAP mówił Roth w imieniu Berlina i Paryża. Jak relacjonował, stało się przeciwnie, bo od 3 lipca i wdrożenia nowych przepisów emerytalnych dla sędziów Sądu Najwyższego sytuacja stała się "bardziej pilna niż kiedykolwiek".

Według relacji źródeł, Roth zwracał uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska podjęła kroki zmierzające do zastąpienia sędziów Sadu Najwyższego nowymi osobami. Podkreślił w tym kontekście, że kwestia ta jest problematyczna ze względu na wniosek sędziów Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE, a także procedurę o naruszenie prawa UE uruchomioną przez KE. Niemiecki minister mówił, że ma nadzieję, iż Polska będzie działała w sposób konstruktywny. Wyraził również poparcie dla Komisji Europejskiej.

Według dyplomatów do tej pory pytania zadały Szwecja, Dania, Luksemburg, Niemcy, Holandia i Francja. Poza kwestią Sądu Najwyższego polska delegacja jest też pytana o respektowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE oraz o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa.

W tej chwili wszyscy są po stronie KE, chcą kontynuacji procedury, pojawił się też głos poparcia dla KE, jeżeli ta zdecyduje o skierowaniu sprawy Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE

- relacjonuje jedno ze źródeł.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl