W Bieszczadach nadal zagrożenie lawinowe

/ pixabay.com

  

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami wysokość zasp osiąga tam nawet dwa metry – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu – zaznaczył Dąbrowski.

Ratownik dyżurny przypomniał, że "w ostatnim tygodniu zaobserwowano zejście trzech lawin średnich rozmiarów".

- W górnych partiach Bieszczad wiele szlaków turystycznych ciągle jest zawianych – dodał.

Dąbrowski podkreślił, że wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu.

- Należy także zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikacje "Ratunek" – poinstruował.

Z kolei w bieszczadzkich dolinach leży od 10 do 25 cm śniegu. Ostatniej doby pokrywa śnieżna zmniejszyła się tam o blisko pięć centymetrów.

W czwartek rano w Cisnej i Ustrzykach Górnych termometry pokazywały dwa, trzy stopnie Celsjusza powyżej zera. W dolinach jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miasto rozda bezdomnym specjalne "pakiety". Co się w nich znajdzie?

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/gladatony

  

W ramach akcji pilotażowej miasto przygotowało dla osób bezdomnych 200 pakietów, w których poza ciepłym posiłkiem znajdują się m.in. koc rozgrzewający i sztućce. Pakiety zostały dzisiaj przekazane Straży Miejskiej, której funkcjonariusze podczas patroli będą je rozdawali potrzebującym.

W skład pakietu wchodzą m.in. żywność samopodgrzewająca się, baton energetyczny, butelka wody, ogrzewacz do stóp oraz sztućce.

- arto pamiętać, że istnieje grupa bezdomnych, która nie chce korzystać z różnych form wsparcia instytucjonalnego, które my, jako samorząd Wrocławia, oferujemy, w tym noclegowni, schronisk, ogrzewalni. W takiej sytuacji chcemy takie osoby wyposażyć przynajmniej w pewne środki, które pozwolą im funkcjonować

– wyjaśnił dzisiaj podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dodał, że w mieście dwa razy w tygodniu działają tzw. łączone patrole, tworzone przez funkcjonariuszy straży miejskiej i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. „W takich łączonych parolach jeździmy i penetrujemy te przestrzenie Wrocławia, w których zwyczajowo mogą przebywać osoby bezdomne. Są to najczęściej obszary kolejowe i ogródki działkowe” – mówił prezydent.

- Wraz z przedstawicielami Straży Miejskiej wielokrotne zastanawialiśmy się, co możemy jeszcze zrobić dla tych osób, do których docieramy w ramach wspólnych patroli. Wpadliśmy na pomysł tego zestawu. Pakiet żywnościowy jest zupełnie bezpieczny, gdyż proces podgrzewania produktów następuje przy wykorzystaniu związku chemicznego. W zestawie przewidzianym na bardzo minusowe temperatury znajduje się jeszcze koc termiczny

– wyjaśnił Tomasz Neumann, kierownik Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Pakiety będą rozdawane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i pracowników MOPS podczas wieczornych patroli na ulicach Wrocławia, w miejscach, gdzie mogą przebywać bezdomni.

Neumann podkreślił, że we Wrocławiu jest około tysiąca bezdomnych, przebywających w placówkach pomocowych i poza nimi.

- Rocznie wobec osób bezdomnych podejmujemy szacunkowo około 2 tys. interwencji. Część osób nie oczekuje pomocy, więc nie odwozimy ich do schronisk, dlatego pakiety żywnościowe uważam za znakomitą propozycję na ten trudny i chłodny czas

 – dodał komendant Straży Miejskiej Zbigniew Słysz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl