"Mona Lisa" opuści Luwr?

Obraz od 44 lat nie opuścił murów Luwru / fot. YouTube

  

Wiele wskazuje, że arcydzieło Leonarda da Vinci po raz pierwszy od niespełna pół wieku opuści paryski Luwr i uda się w podróż po świecie. Zdaniem francuskiej minister kultury Françoise Nyssen w ten sposób obraz miałby przeciwdziałać... segregacji kulturowej.

"Mona Lisa" ostatni raz opuściła Luwr w 1974 r., kiedy została wypożyczona na wystawy w Tokio i Moskwie. Wcześniej, w roku 1963 dzieło można było podziwiać w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Francuska polityka w tej kwestii od zawsze była dość restrykcyjna - najważniejsze dzieła rzadko opuszczały teren Francji, a nierzadko mury konkretnej instytucji, dlatego pomysł minister Nyssen zelektryzował świat sztuki. Francuska polityk twierdzi, że "Mona Lisa" powinna podróżować po świecie, walcząc z... segregacją kulturową.  Chętnych do przyjęcia obrazu nie brakuje - burmistrz północnofrancuskiego Lens już rozpoczął kampanię mającą przyciągnąć "Monę Lisę"  do lokalnego oddziału Luwru. Na razie nie padł konkretny termin, w którym "Mona Lisa" miałaby rozpocząć kulturalną peregrynację. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, news.artnet.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Protest rolników na A2 - korek rozładowany

A2 / TVP Info/print screen

  

Rzecznik KSP podkomisarz Sylwester Marczak powiedział, że "wszystkie samochody zostały skierowane na objazdy, ruch został rozładowany. Samochody stojące na wysokości Brwinowa należą do protestujących."

Na autostradzie A2 na odcinku Łódź – Warszawa, na wysokości Brwinowa, trwa w środę protest rolników - droga jest zablokowana. Samochody jadące w kierunku Warszawy kierowane są na objazd poprowadzony drogą serwisową, która została otwarta na MOP Brwinów.

GDDKiA podaje, że nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Organizatorem protestu jest Unia Warzywno-Ziemniaczana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl