"Mona Lisa" opuści Luwr?

Obraz od 44 lat nie opuścił murów Luwru / fot. YouTube

  

Wiele wskazuje, że arcydzieło Leonarda da Vinci po raz pierwszy od niespełna pół wieku opuści paryski Luwr i uda się w podróż po świecie. Zdaniem francuskiej minister kultury Françoise Nyssen w ten sposób obraz miałby przeciwdziałać... segregacji kulturowej.

"Mona Lisa" ostatni raz opuściła Luwr w 1974 r., kiedy została wypożyczona na wystawy w Tokio i Moskwie. Wcześniej, w roku 1963 dzieło można było podziwiać w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Francuska polityka w tej kwestii od zawsze była dość restrykcyjna - najważniejsze dzieła rzadko opuszczały teren Francji, a nierzadko mury konkretnej instytucji, dlatego pomysł minister Nyssen zelektryzował świat sztuki. Francuska polityk twierdzi, że "Mona Lisa" powinna podróżować po świecie, walcząc z... segregacją kulturową.  Chętnych do przyjęcia obrazu nie brakuje - burmistrz północnofrancuskiego Lens już rozpoczął kampanię mającą przyciągnąć "Monę Lisę"  do lokalnego oddziału Luwru. Na razie nie padł konkretny termin, w którym "Mona Lisa" miałaby rozpocząć kulturalną peregrynację. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, news.artnet.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

MEN pracuje nad programem „Stołówka szkolna”

Anna Zalewska / twitter.com/MEN_GOV_PL

  

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad programem "Stołówka szkolna", który docelowo miałby zacząć obowiązywać od początku roku szkolnego 2018/2019. Oprócz tego, resort planuje wydać rozporządzenie w sprawie wydłużenia przerw obiadowych w szkołach.

Agnieszka Ludwin z Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w MEN powiedziała, że w resorcie edukacji trwają obecnie prace wewnętrzne nad programem "Stołówka szkolna" i niedługo ma on trafić do konsultacji zewnętrznych. Docelowo program miałby zacząć obowiązywać od września, czyli od początku roku szkolnego 2018/2019.

Dodała, że jednym z elementów programu jest dopisanie do Prawa oświatowego artykułu 103, który zakładałby, że szkoła w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia możliwość korzystania m.in. z pomieszczeń umożliwiających bezpieczne spożycie posiłków podczas zajęć.

Nie chciałabym za bardzo zdradzać szczegółów, dlatego, że program ten ogłosi pani minister Anna Zalewska, gdy już będzie sfinalizowany

- powiedziała Ludwin.

Oprócz tego, resort edukacji planuje wydać rozporządzenie w sprawie dostosowania przepisów BHP do obowiązującego Prawa oświatowego. Jak powiedziała Ludwin, chodzi m.in. o uregulowanie przerw międzylekcyjnych tak, aby "szkoły nie podchodziły do tego indywidualnie i zabierały dzieciom te 5 minut z przerwy, tylko dać im przerwy 10-minutowe właśnie na spożycie chociażby drugiego śniadania, jak również (...)wydłużenie przerwy obiadowej".

Kwestię czasu, o jaki mogłaby zostać wydłużona przerwa, MEN chce zostawić do decyzji dyrektorów szkół, samorządu uczniowskiego i rodziców. Obecnie to dyrektor szkoły wraz z Radą Pedagogiczną może wydłużyć przerwę obiadową z 20 minut do 40, tak, by dzieci spokojnie mogły zjeść.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl