"Mona Lisa" opuści Luwr?

Obraz od 44 lat nie opuścił murów Luwru / fot. YouTube

Wiele wskazuje, że arcydzieło Leonarda da Vinci po raz pierwszy od niespełna pół wieku opuści paryski Luwr i uda się w podróż po świecie. Zdaniem francuskiej minister kultury Françoise Nyssen w ten sposób obraz miałby przeciwdziałać... segregacji kulturowej.

"Mona Lisa" ostatni raz opuściła Luwr w 1974 r., kiedy została wypożyczona na wystawy w Tokio i Moskwie. Wcześniej, w roku 1963 dzieło można było podziwiać w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Francuska polityka w tej kwestii od zawsze była dość restrykcyjna - najważniejsze dzieła rzadko opuszczały teren Francji, a nierzadko mury konkretnej instytucji, dlatego pomysł minister Nyssen zelektryzował świat sztuki. Francuska polityk twierdzi, że "Mona Lisa" powinna podróżować po świecie, walcząc z... segregacją kulturową.  Chętnych do przyjęcia obrazu nie brakuje - burmistrz północnofrancuskiego Lens już rozpoczął kampanię mającą przyciągnąć "Monę Lisę"  do lokalnego oddziału Luwru. Na razie nie padł konkretny termin, w którym "Mona Lisa" miałaby rozpocząć kulturalną peregrynację. 

Źródło: niezalezna.pl, news.artnet.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prokuratura zdementuje smoleńskie rewelacje TOK FM. Wkrótce śledczy wydadzą komunikat

/ Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Prokuratura Krajowa wkrótce zdementuje informacje radia TOK FM dotyczące śledztwa smoleńskiego - ustalił portal Niezalezna.pl. Jak podało TOK FM - według opinii biegłych przygotowanej dla prokuratorów prowadzących śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej nie ma dowodów na wybuch, a tym samym na zamach.

Niedługo ukaże się komunikat dementujący rewelacje radia TOK FM - dowiedział się portal Niezalezna.pl

Informacje podane przez rozgłośnię od kilku godzin powtarzane są niemal we wszystkich antyrządowych mediach. Sugeruje się przy tym, że biegli prokuratury całkowicie zaprzeczyli ustaleniom podkomisji smoleńskiej.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl