Trening sztabowy Czarnej Dywizji

/ flickr.com

Analiza zadania, ocena sytuacji i czynników mających wpływ na podjęcie właściwej decyzji podczas planowania zwrotu zaczepnego dywizji były tematem treningu sztabowego pod kryptonimem Barycz-18, który odbył się w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Trzydniowy trening sztabowy przeprowadzony został pomiędzy 5 a 7 marca br., a brali w nim udział żołnierze służący w dowództwie i sztabie w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11. LDKPanc). Przedsięwzięcie zabezpieczali żagańscy łącznościowcy z 11. Batalionu dowodzenia (11. bdow), którzy odpowiadali za rozwinięcie, funkcjonowanie i ochronę stanowiska dowodzenia oraz prawidłowe działanie systemów łączności — podaje oficjalny portal Czarnej Dywizji. 

Trening sztabowy to dobra okazja do doskonalenia indywidualnych i zespołowych umiejętności ćwiczących. Taka forma pozwala na sprawdzenie praktycznych umiejętności indywidualnych w zakresie wykonywania obowiązków na swoich stanowiskach funkcyjnych i oceny sytuacji taktycznej. Ponadto umożliwia doskonalenie zgrania i wykorzystanie współdziałania wszystkich osób funkcyjnych poszczególnych elementów organu dowodzenia na rzecz wypracowania kilku wariantów działania, niezbędnych do podjęcia właściwej i optymalnej decyzji przez dowódcę

 — opisuje płk Piotr Zieja, kierownik ćwiczenia, cytowany przez oficjalny portal Czarnej Dywizji. 

Ważnym elementem podczas tego typu treningów jest stworzenie odpowiednich warunków, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych oraz uwzględnienie podczas kalkulacji czynników, mogących mieć wpływ na realizację zadania. W czasie treningu niezwykle odpowiedzialne zadanie spoczywa na żołnierzach zespołu rozpoznania. Do ich zadań należy przede wszystkim ustalenie najbardziej prawdopodobnego i najbardziej niebezpiecznego dla strony własnej sposobu działania wojsk przeciwnika — czytamy.

Z drugiej strony za opracowanie wariantów działania wojsk własnych odpowiada pion operacyjny organu dowodzenia dywizji. Przygotowane przez „operatorów” warianty działania porównuje się, co w głównej mierze polega na ustaleniu słabych i mocnych stron w konfrontacji z prawdopodobnym działaniem przeciwnika. Wybrany wariant jest rekomendowany dowódcy, który na tej podstawie podejmuje decyzję — wyjaśnia 11. LDKPanc. 

Bezpośrednio po zakończeniu treningu szefowie pionów organu dowodzenia wzięli udział we wstępnym omówieniu ćwiczenia.

Źródło: 11. LDKPanc.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowy Dreamliner przyleciał do Warszawy

/ twitter.com/ChopinAirport

Po trwającym 9,5 godziny rejsie około godziny 9 wylądował dziś w Warszawie pierwszy z zamówionych przez PLL LOT samolotów typu Boeing 787-9 Dreamliner. Nowa maszyna przyleciała prosto z fabryki w Everett w USA.

Boeingi 787-9 Dreamliner mogą zabrać na pokład 294 pasażerów: 24 w klasie biznes, 21 w premium economy i 249 w klasie ekonomicznej. B787-8 na pokład zabiera 252 pasażerów. Nowy dreamliner ma prawie 63 metry długości, czyli jest o ponad sześć metrów dłuższy od każdego z ośmiu B787-8 używanych dotychczas przez LOT.

Samolot został wyposażony w silniki Rolls-Royce’a Trent TEN nowej generacji, które mogą być wykorzystywane zamiennie także na B787-8. Zasięg nowego dreamlinera w wersji dla LOT-u to ponad 13 350 km, o ok. 700 km więcej niż B787-8.

Do floty LOT-u dołączył pierwszy samolot dalekiego zasięgu Boeing 787-9 Dreamliner. Jestem przekonany, że B787-9 otworzą dla nas nowy etap w historii poprzez znaczące zwiększenie liczby oferowanych miejsc na istniejących, najbardziej popularnych trasach. Ten większy model dreamlinera, świetnie sprawdzi się na flagowych trasach do Chicago, Nowego Jorku i wybranych kierunkach w Azji. Dzięki niemu będziemy też otwierać zupełnie nowe połączenia, nadal poprawiać rentowność i dążyć do pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej

- mówił wczoraj prezes PLL LOT Rafał Milczarski w trakcie uroczystego przekazania maszyny.

Drugi B787-9 spółka ma odebrać w kwietniu, trzeci na przełomie maja i czerwca. Ostatni samolot LOT spodziewa się otrzymać na początku 2019 r. Wówczas polski przewoźnik będzie miał w swojej flocie w sumie 12 dreamlinerów. Obecnie ma 8 maszyn B787-8.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl