Z optymizmem w przyszłość

/ mohamed_hassan

  

Ogólny Wskaźnik Koniunktury w 2017 r., główny miernik nastroju przedsiębiorców zatrudniających do 49 pracowników, uczestniczących w badaniach raportu opublikowanego przez bank Pekao SA, nie tylko zwiększył się w stosunku do 2016 r., ale był najwyższy w ich historii. Po raz pierwszy przekroczył barierę 100 punktów, tj. poziomu neutralnego (ani lepiej, ani gorzej). To wynik dobrej sytuacji na rynku pracy, wzrostu siły nabywczej społeczeństwa , m.in. dzięki programowi 500+, oraz koniunktury gospodarczej u naszych unijnych partnerów, zwłaszcza Niemiec.

– Raport o sytuacji mikro i małych firm przygotowywany jest od ośmiu lat. Badanie przeprowadzone było zaledwie kilka miesięcy temu, mamy zatem do dyspozycji bardzo aktualne dane o sytuacji w polskiej przedsiębiorczości

– mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Dokument dotyczy ok. 1,9 mln najmniejszych firm działających w naszej gospodarce, zatrudniających prawie 2,5 mln osób, osiągających ponad 500 mld zł przychodów, ponoszących nakłady inwestycyjne w wysokości prawie 12,5 mld zł.

Wskaźnik koniunktury za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy według badanych przedsiębiorców wyniósł 100,8 pkt, tj. o 11,3 pkt. procentowe więcej niż rok wcześniej. – Ich nastroje polepszyły się w stosunku do 2016 r. we wszystkich badanych ośmiu obszarach, najwięcej (o 10,4 pkt proc.) w odniesieniu do ogólnej sytuacji gospodarczej, sytuacji branży (o 6,5 pkt proc.) i sytuacji firmy (o 4,5 proc.), więc nie jest to przypadek – poinformował Styczyński. Dodał, że największa poprawa nastrojów wśród mikro i małych przedsiębiorców objęła zwłaszcza regiony północno-wschodnie i południowo wschodnie. – Kluczem do wysokiego poziomu zadowolenia jest także eksport – ocenił Styczyński. – Choć nie jest to wciąż działalność o stosunkowo wysokim nasileniu w sektorze mikro i małych przedsiębiorstw. Podejmowało ją 16 proc. mikroprzedsiębiorców (zatrudniających do 9 pracowników) i 37 proc. małych przedsiębiorców (zatrudniających 10–49 osób) – poinformował wiceprezes Pekao SA. W jego ocenie aktywne na tym polu są zwłaszcza młode firmy (tzw. start-upy). – Nie boją się wychodzić ze swoją działalnością na zewnątrz – zauważył.

Podobnie wygląda to w odniesieniu do działalności innowacyjnej. Podejmuje ją tylko 25 proc. mikro i małych przedsiębiorstw. Ale i pod tym względem sytuacja wygląda lepiej w start-upach. Taką działalność podejmuje 35,6 proc. spośród nich.

W obecnej edycji raportu zajęto się dodatkowo technologiami cyfrowymi wykorzystywanymi przez mikro i małych przedsiębiorców. Nie są one wciąż niestety wykorzystaną szansą na rozwój i ekspansję zagraniczną. 

Większość firm nie wykorzystuje zaawansowanych narzędzi analitycznych do usprawnienia procesów biznesowych. 60 proc. polskich mikro i małych przedsiębiorstw reklamuje się w internecie, a 25 proc. prowadzi sprzedaż̇ internetową. Wciąż ponad połowa wykorzystuje do tego zamówienia przez e-mail, a 14 proc. deklaruje sprzedaż̇ internetową poprzez aplikacje mobilne. Zaledwie 5 proc. polskich firm prowadzi sprzedaż towarów i usług poza granicami kraju za pośrednictwem e-commerce.

Występująca podczas konferencji prezentującej raport Pekao SA prof. Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego poinformowała, że pod względem wykorzystywania technologii cyfrowych przez naszych przedsiębiorców Polska w Unii Europejskiej znajduje się na szarym końcu (między Bułgarią, a – ostatnią – Rumunią). – Albo małe firmy odnajdą się w obecnej rewolucji cyfrowej, albo zostaną „zjedzone” przez większych – oceniła. Wyjaśniła, że istniejące technologie cyfrowe są dla polskich małych firm zbyt drogie, a ich stosowanie nie gwarantuje przy tym osiągania szybkiego zysku. – Aby zmienić tę sytuację, należy organizować znacznie więcej szkoleń z zakresu wdrażania e-technologii. Zbyt niska wiedza na ich temat to największy problem dla mikro i małych przedsiębiorców – zakończyła  Śledziewska.

Z punktu widzenia autorów raportu z Banku Pekao SA cieszy jednak fakt, że aż 89 proc. małych firm korzysta z bankowości internetowej. Jedynie 11 proc. firm pozostało przy systemie rozliczeń tradycyjnych. Z kolei z bankowości mobilnej korzysta 44 proc. badanych.

– Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega, że nowoczesne technologie i usługi stanowią realne wsparcie dla ich biznesu. Przyśpieszają procesy i ułatwiają firmie rozwój. Jako bank
również widzimy, że mali przedsiębiorcy chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania bankowości internetowej oraz mobilnej i staramy się możliwie najlepiej odpowiadać na te potrzeby poprzez kreowanie nowoczesnych rozwiązań

– podsumowuje wiceprezes Styczyński.

W marcu i kwietniu br. raport zostanie zaprezentowany w każdym z województw podczas konferencji organizowanych wspólnie z marszałkami województw.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Ciąg dalszy "afery bagażnikowej". Śledztwo stało w miejscu, bo... Schmidt nie przychodziła na przesłuchanie!

Joanna Schmidt i Ryszard Petru / .Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Poseł Joanna Schmidt do tej pory nie stawiała się na wezwania policji odnośnie przesłuchania w sprawie wwiezienia w bagażniku na teren Sejmu dwóch członków ruchu Obywatele RP. Schmidt zapowiada, że w tym tygodniu w końcu dotrze do wydziału ruchu drogowego stołecznej policji. Mogą na nią czekać spore nieprzyjemności.

Schmidt powiedziała dziś, że otrzymała wezwanie od policji i zadeklarowała, że stawi się na przesłuchaniu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przesłuchali już niemal wszystkie osoby mające wiedzę na temat wwiezienia dwóch osób w bagażniku na teren Sejmu RP.

18 lipca przed Sejmem zorganizowany został protest m.in. przez Obywateli RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji. Poseł Ryszard Petru próbował wwieźć na teren parlamentu dwie osoby posiadające czasowo zawieszone prawo wstępu na teren i do budynków w zarządzie Kancelarii Sejmu. Byli to Paweł Kasprzak i Wojciech Kinasiewicz z Obywateli RP. Gdy ich wwiezienie zostało Petru uniemożliwione przez Straż Marszałkowską, zostali przetransportowani oni w bagażniku samochodu prowadzonego przez posłankę Joannę Schmidt, a później rozpoczęli pikietę.

Kasprzak i Kinasiewicz także zostali przesłuchani, ale odmówili odpowiedzi na część zadawanych im pytań.

„W związku z powyższym przekazano materiały do prokuratury o ocenę prawną, czy nie doszło do naruszenia art. 233 kodeksu karnego, czyli zatajenia prawdy” - poinformował kom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego Policji. Sprawa jest w toku.

Policji wciąż nie udało się przesłuchać Joanny Schmidt.

„Czynności z tą osobą zaplanowane są w tym tygodniu. Istnieje podejrzenie, że mogła dopuścić się wykroczenia. Wcześniej dwukrotnie był ustalony termin wykonania czynności, jednak za każdym razem termin musiał być zmieniony z uwagi na niemożność stawiennictwa się osoby w wydziale ruchu drogowego

- powiedział dziś kom. Marczak.

Rzecznik policji dodał, że dopiero po wykonaniu tej czynności zostanie podjęta decyzja dotycząca ewentualnego wniosku o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na ściganie w związku z popełnionym wykroczeniem.

W związku z wydarzeniami z 18 lipca dochodzenie wszczęto także w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Prowadzone jest w kierunku art. 193 kodeksu karnego, czyli naruszenia miru domowego. Sprawa została zarejestrowana po zawiadomieniu z Biura Prawnego i Spraw Pracowniczych Kancelarii Sejmu. „Postępowanie jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego” - powiedział prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl