Wyższe pensje kontra premie

Dyskusja na temat premii dla rządu to nic nowego. Pojawia się ona co roku, gdy około grudnia i stycznia wypłacane są nagrody roczne dla pracowników administracji publicznej. I odbywa się ona nie tylko na poziomie centralnym, ale też na poziomie samorządowym, gdzie wytyka się władzy lokalnej premie dla urzędników. Wynika to z tego, że przyjęliśmy w Polsce zasadę, według której płacimy urzędnikom mało, ale wynagradzamy im to trzynastkami, nagrodami i innymi dodatkami.

Oczywiście pensja ministra musi się przeciętnemu Polakowi wydawać bardzo wysoka, jednak pamiętajmy, że to najważniejsze osoby w państwie. Tymczasem premier naszego kraju zarabia 10–20 razy mniej niż prezesi czołowych spółek działających w Polsce. Nawet dyrektorzy czy kierownicy średniego szczebla w korporacjach zarabiają znacznie więcej niż członkowie polskiego rządu. Tak więc zamiast co roku podejmować podobną dyskusję, lepiej nieco podnieść płace ministrów i zlikwidować premie bądź ograniczyć je do specjalnych sytuacji. W ten sposób będziemy wiedzieli, ile dokładnie im płacimy, i nie będziemy wracali regularnie do tej samej dyskusji.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Środkowoeuropejski paradoks

Nie tylko Słowacja pogrążona jest w kryzysie politycznym po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka. Demonstracje i żądania zmian wstrząsają stolicami Czech i Rumunii. Łączy je jedno: sprzeciw wobec korupcji i złogów „dawnego systemu”.

To ciekawe zjawisko także z naszej perspektywy. Z jednej strony polskie władze na pierwszy rzut oka mają podobne oblicze ideowe jak władze krajów Europy Środkowej, a jednocześnie Polska jest już po drugiej stronie rzeki. U obu naszych południowych sąsiadów poważnym problemem jest np. defraudacja środków UE, a Polska – co ostatnio przyznała nawet Angela Merkel – bardzo dobrze gospodaruje swoją częścią unijnego budżetu. Wobec Polski zarzuty zachodniej prasy, polityków i urzędników są zupełnie inne niż wobec Słowacji czy Rumunii. Nie takie, że mamy problem z korupcją, ale takie, że polskie władze za ostro reformują.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl