Polacy kochają banany. Ich import wzrósł o prawie 70 procent

/ pixabay.com

  

Polska w 2016 r. sprowadziła prawie 370 tys. ton bananów - wynika z danych Eurostatu. W ciągu czterech lat import wzrósł o 66 proc. Ekspert rynków rolnych Anna Kitala dodała, że średnio w 2016 r. zjedliśmy 6,8 kg bananów na osobę.

Według danych handlowych za pierwsze 11 miesięcy 2017 r. wolumen krajowego importu po raz kolejny zwiększył się i wyniósł 448 tys. t.

Polska najwięcej bananów sprowadziła z Ekwadoru, Belgii, Holandii oraz Niemiec. Udział tych krajów w całym polskim imporcie tych owoców w 2016 r. wyniósł 82 proc., natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2017 r. - 81 proc.

Polacy jedzą coraz więcej bananów. W 2013 r. roczne spożycie tych owoców wynosiło 5,4 kg/os. w gospodarstwach domowych, a w 2016 r. 6,84 kg/osobę. Banan jest drugim po jabłkach najbardziej popularnym i najczęściej konsumowanym owocem w Polsce. Co więcej, spożycie bananów rośnie szybciej niż konsumpcja owoców ogółem - zauważa ekspertka.

Rośnie także import bananów do Unii Europejskiej, ale rosną też ich ceny. Podwyżki są konsekwencją zmniejszenia dostaw bananów na rynek światowy w pierwszych miesiącach tego roku z Ameryki Łacińskiej, m.in. z Ekwadoru. Na ograniczenie podaży wpłynęły podtopienia, strajki i chłodna pogoda.

Obecnie na rynku hurtowym w Broniszach k. Warszawy banany kosztują 4,6-5,85 zł za kg. W popularnych dyskontach trzeba zapłacić za te owoce ok. 5 zł za kg.

Unia Europejska zaopatruje się w banany przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Ekwador, Kolumbia, Kostaryka, Panama i Peru. Dość znaczne ilości bananów UE importuje również z krajów należących do ugrupowania AKP (przede wszystkim byłych kolonii krajów Unii Europejskiej), w tym w szczególności z Dominikany, Kamerunu czy Wybrzeża Kości Słoniowej.

Według danych Eurostatu import bananów do UE z krajów pozaunijnych w 2016 r. przekroczył 5,5 mln t. Z danych handlowych wynika, że w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku import wyniósł ok. 5,5 mln t, czyli był o blisko 8 proc. większy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Eksperta zauważa, że unijny import bananów od 2013 r. systematycznie się zwiększa. W ciągu czterech lat import wzrósł o 66 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Co obiecujemy, to dotrzymujemy" - mówi premier Mateusz Morawiecki w najnowszym spocie

/ Kancelaria Premiera

  

Obniżenie wieku emerytalnego, zwiększenie wydatków przez rząd na leki dla seniorów i tworzenie domów dla seniora - m.in. na te działania wskazał premier Mateusz Morawiecki w spocie podsumowującym obietnice złożone seniorom. - Co obiecujemy, to dotrzymujemy - podkreślił.

Kancelaria premiera opublikowała na Twitterze spot, w którym premier Morawiecki opowiada o dotychczasowych i planowanych działaniach rządu na rzecz seniorów.

W spocie premier wskazał m.in. na obniżenie wieku emerytalnego. Zauważył, że rząd dotrzymał tej obietnicy, "mimo że było ogromny krzyk, awantura i twierdzono, że to niemożliwe". Zwrócił też uwagę, że rząd rok po roku dokonuje "najwyższych możliwych waloryzacji". Podkreślił jednocześnie, że "w przyszłym roku będzie waloryzacja kwotowa", czyli – wyjaśnił – "dla emerytów, którzy mają szczególnie niskie emerytury, będzie wyższy przyrost, niż wynikałoby to tylko z samego wskaźnika inflacyjnego".

Premier Morawiecki powiedział też o zwiększaniu przez rząd wydatków na leki dla seniorów. "Chcemy, żeby pula bezpłatnych leków była coraz większa" – zadeklarował.

Akcentował również tworzenie domów dla seniora oraz uniwersytetów trzeciego wieku. Jego zdaniem są to miejsca, w których "emeryci i renciści mogą być bardziej aktywni, bo aktywność jest ważna".

Powiedział, że rząd chce stworzyć jak najwięcej takich miejsc w różnych miejscowościach, żeby "emeryci mogli pomiędzy sobą i z różnego rodzaju wsparciem aktywizować się oraz prowadzić działalność kulturalną, teatralną lub naukę komputera".

"W naszych działaniach bardzo ważna jest wiarygodność. Co obiecujemy, to dotrzymujemy" – podkreślił premier. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl