"Kilometry Dobra" dla ośrodka terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży

/ pixabay.com/CC0/1045373

  

Wyposażenie pokoi dla dzieci i młodzieży z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA będzie sfinansowane dzięki zainaugurowanej dziś przez Caritas Archidiecezji Białostockiej piątej edycji akcji "Kilometry Dobra".

"Kilometry Dobra" to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna. Dzięki niej organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów.

Białystok reprezentuje Caritas Archidiecezji Białostockiej, pod której opieką znajduje się m.in. Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień MATANOIA położony w Czarnej Białostockiej (Podlaskie), gdzie obecnie przebywa 22 podopiecznych z całej Polski w wieku 13-18 lat.

- Słowo metanoia oznacza przemianę, zmianę myślenia, nawrócenie w sensie religijnym, odwrócenie się od dotychczasowego stylu życia, spojrzenie na siebie z wiarą i z nowymi wartościami

 - wyjaśnił PAP dyrektor Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA, Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej ks. Piotr Kobeszko.

Jak poinformował ks. Kobeszko, METANOIA jest jedyną placówką Caritas w północno-wschodniej Polsce, gdzie pomoc terapeutyczną dostają dzieci i młodzież borykające się z różnymi uzależnieniami. Przez 18 lat działania placówki przebywało w niej ok. 750 młodych ludzi z problemami uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Generalny remont ośrodka trwa od ponad dwóch lat i jest konieczny, by METANOIA nie została zamknięta.

3333 zł. na każdego z 30 podopiecznych, czyli ok. 100 tys. zł., jest potrzebne na wyposażenie ośrodka: na zakup łóżek, biurek, szafek nocnych, lampek, szaf, aby "dzieci i młodzież trafiające pod dach METANOI mogły w bezpiecznych i godnych warunkach odbywać swoją roczną terapię uzależnień" - poinformowali na konferencji przedstawiciele placówki.

- Na te 12 miesięcy, które są czasem leczenia i powrotu do życia w trzeźwości, placówka staje się ich drugim domem. Chcemy zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki do życia, tak aby czuły się tu bezpiecznie i domowo

 - powiedział dyrektor ośrodka.

Caritas Archidiecezji Białostockiej w akcji "Kilometry Dobra" udział bierze od 2013 r., a od trzech lat zbiera pieniądze na METANOIĘ.

- Dzięki hojności mieszkańców województwa podlaskiego, ale też przyjaciół z całej Polski i zagranicy, zebraliśmy dotąd 491 tys., które w całości przeznaczyliśmy na remont ośrodka METANOIA, co było prawie połową sumy potrzebnej do jej uratowania

 - podkreśliła koordynatorka akcji "Kilometrów Dobra" w białostockiej Caritas Agata Papierz.

Papierz mowiła, że z roku na rok akcja spotyka się z coraz większym odzewem ze strony darczyńców, bo jak przypomniała "liczy się każda złotówka", aby wyposażyć budynek METANOI będący w stanie surowym.

Białostocką edycję akcji "Kilometry Dobra" zainaugurowały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Białymstoku, które ułożyły pierwszy metr dobra - ciąg 44 złotówek. W akcję co roku włącza się ok. 40 białostockich instytucji: przedszkoli, szkół, firm, osób prywatnych. Pieniądze wrzucane są do specjalnych puszek lub wpłacane przez stronę www.kilometrydobra.pl.

Wszystkie zebrane nominały zostaną zamienione na monety jednozłotowe, by podczas ogólnopolskiego finału, 3 czerwca, wszystkie organizacje, biorące udział w "Kilometrach Dobra" podjęły próbę pobicia rekordu Guinnessa w konkurencji układania ciągu monet o jednym nominale. Obecny rekord należy do Austriaków. Aby go pobić, trzeba ułożyć co najmniej 75 km złotówek.

"Kilometry Dobra" organizowane są w Polsce od 5 lat. Do tej pory ich uczestnicy zebrali ponad 3,2 mln zł na realizację 130 projektów. Caritas Archidiecezji Białostockiej dwukrotnie zdobyła tytuł Mistrza Polski w Dobroci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mierzył do policjanta z broni. Grozi mu 10 lat odsiadki

Zatrzymanie / krakow.policja.gov.pl

  

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec mieszkańca województwa podlaskiego, podejrzanego o czynną napaść na policjanta.

Do zdarzenia doszło w piątek ok. godz.8.00 w centrum miasta. Mundurowi pełniący służbę w rejonie Rynku Głównego, zwrócili uwagę na młodego mężczyznę, idącego chwiejnym, niepewnym krokiem. Stróże prawa podjęli względem niego interwencję. Podczas legitymowania, 23-latek wpadł w furię.

Pobudzony napastnik wyciągnął z kurtki pistolet gazowy, który wymierzył w stronę funkcjonariusza, grożąc mu pozbawieniem życia. Agresor szybko został obezwładniony przez policjantów i doprowadzony do Komisariatu Policji I w Krakowie.

Jak się okazało, zatrzymany wielokrotnie był już notowany, a w chwili popełnienia przestępstwa, znajdował się pod wpływem środków odurzających. Śledczy przedstawili sprawcy zarzut czynnej napaści na policjanta (art. 223 §1 kk). Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 8 grudnia Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl