"Kilometry Dobra" dla ośrodka terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży

/ pixabay.com/CC0/1045373

  

Wyposażenie pokoi dla dzieci i młodzieży z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA będzie sfinansowane dzięki zainaugurowanej dziś przez Caritas Archidiecezji Białostockiej piątej edycji akcji "Kilometry Dobra".

"Kilometry Dobra" to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna. Dzięki niej organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów.

Białystok reprezentuje Caritas Archidiecezji Białostockiej, pod której opieką znajduje się m.in. Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień MATANOIA położony w Czarnej Białostockiej (Podlaskie), gdzie obecnie przebywa 22 podopiecznych z całej Polski w wieku 13-18 lat.

- Słowo metanoia oznacza przemianę, zmianę myślenia, nawrócenie w sensie religijnym, odwrócenie się od dotychczasowego stylu życia, spojrzenie na siebie z wiarą i z nowymi wartościami

 - wyjaśnił PAP dyrektor Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień METANOIA, Centrum Pomocy Caritas w Czarnej Białostockiej ks. Piotr Kobeszko.

Jak poinformował ks. Kobeszko, METANOIA jest jedyną placówką Caritas w północno-wschodniej Polsce, gdzie pomoc terapeutyczną dostają dzieci i młodzież borykające się z różnymi uzależnieniami. Przez 18 lat działania placówki przebywało w niej ok. 750 młodych ludzi z problemami uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Generalny remont ośrodka trwa od ponad dwóch lat i jest konieczny, by METANOIA nie została zamknięta.

3333 zł. na każdego z 30 podopiecznych, czyli ok. 100 tys. zł., jest potrzebne na wyposażenie ośrodka: na zakup łóżek, biurek, szafek nocnych, lampek, szaf, aby "dzieci i młodzież trafiające pod dach METANOI mogły w bezpiecznych i godnych warunkach odbywać swoją roczną terapię uzależnień" - poinformowali na konferencji przedstawiciele placówki.

- Na te 12 miesięcy, które są czasem leczenia i powrotu do życia w trzeźwości, placówka staje się ich drugim domem. Chcemy zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki do życia, tak aby czuły się tu bezpiecznie i domowo

 - powiedział dyrektor ośrodka.

Caritas Archidiecezji Białostockiej w akcji "Kilometry Dobra" udział bierze od 2013 r., a od trzech lat zbiera pieniądze na METANOIĘ.

- Dzięki hojności mieszkańców województwa podlaskiego, ale też przyjaciół z całej Polski i zagranicy, zebraliśmy dotąd 491 tys., które w całości przeznaczyliśmy na remont ośrodka METANOIA, co było prawie połową sumy potrzebnej do jej uratowania

 - podkreśliła koordynatorka akcji "Kilometrów Dobra" w białostockiej Caritas Agata Papierz.

Papierz mowiła, że z roku na rok akcja spotyka się z coraz większym odzewem ze strony darczyńców, bo jak przypomniała "liczy się każda złotówka", aby wyposażyć budynek METANOI będący w stanie surowym.

Białostocką edycję akcji "Kilometry Dobra" zainaugurowały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Białymstoku, które ułożyły pierwszy metr dobra - ciąg 44 złotówek. W akcję co roku włącza się ok. 40 białostockich instytucji: przedszkoli, szkół, firm, osób prywatnych. Pieniądze wrzucane są do specjalnych puszek lub wpłacane przez stronę www.kilometrydobra.pl.

Wszystkie zebrane nominały zostaną zamienione na monety jednozłotowe, by podczas ogólnopolskiego finału, 3 czerwca, wszystkie organizacje, biorące udział w "Kilometrach Dobra" podjęły próbę pobicia rekordu Guinnessa w konkurencji układania ciągu monet o jednym nominale. Obecny rekord należy do Austriaków. Aby go pobić, trzeba ułożyć co najmniej 75 km złotówek.

"Kilometry Dobra" organizowane są w Polsce od 5 lat. Do tej pory ich uczestnicy zebrali ponad 3,2 mln zł na realizację 130 projektów. Caritas Archidiecezji Białostockiej dwukrotnie zdobyła tytuł Mistrza Polski w Dobroci.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwet amerykańskiego lotnictwa

/ By Master Sgt. Benjamin Bloker - Ta grafika została opublikowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych pod numerem 120125-F-YL744-995.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć

  

W ataku lotnictwa USA w Somalii zginęło 18 ekstremistów z islamistycznego ugrupowania Al-Szabab - poinformowało dziś dowództwo sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Afryce (AFRICOM).

Nalot, przeprowadzony w piątek, był reakcją na zaatakowanie żołnierzy amerykańskich i somalijskich przez ekstremistów w rejonie ok. 50 km na północny zachód od portowego miasta Kismayo. Doszło wtedy do wymiany ognia. Somalijczycy zastrzelili dwóch ekstremistów. Rzecznik AFRICOM Nate Herring powiedział agencji Associated Press, że po stronie USA i somalijskiej nie było ofiar.

AP odnotowuje, że lotnictwo USA przeprowadziło już w tym roku ponad 20 nalotów na ekstremistów z ugrupowania Al-Szabab, powiązanego z Al-Kaidą. USA zwiększyły swe zaangażowanie militarne w Somalii od czasu, gdy prezydent Donald Trump na początku kadencji zaaprobował rozszerzenie operacji przeciwko Al-Szabab. Od tego czasu w Somalii zginęło dwóch żołnierzy amerykańskich.

W Somalii znajduje się obecnie ok. 500 żołnierzy USA.

Al-Szabab walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, wciąż kontrolują wiejskie obszary na południu i w centrum kraju. Ugrupowanie to nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju. Celem tych ataków są m.in. bazy wielonarodowych sił Unii Afrykańskiej, na których w znacznej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Somalii.

Źródło: niezalezna.pl, pap

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl