Przygotowania do manewrów Dzik-18

/ mat. arch.

  

W dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej trwają przygotowania do przeprowadzenia ćwiczenia dowódczo-sztabowego z wojskami pod kryptonimem Dzik-18. Dziś odbyła się wstępna konferencja planistyczna do manewrów.

Tydzień wcześniej, 27 lutego, przeprowadzono z kolei przedwstępną konferencję planistyczną. Spotkania robocze miały na celu ustalenie szczegółów dotyczących udziału sił i środków z jednostek wojskowych w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. Dzik-18 - czytamy na portalu.

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zaplanowano w terminie 19-25 maja br. i odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. Głównym ćwiczącym będzie 9. Brygada Kawalerii Pancernej. Ponadto w ćwiczeniu wezmą udział dowództwa 15. Pułku przeciwlotniczego i 11. Pułku artylerii - podaje oficjalny portal pomorskiej dywizji. 

Zasadniczym celem szkolenia będzie doskonalenie umiejętności indywidualnych obsad stanowiska dowodzenia, a przede wszystkim przygotowanie jednostek do dowodzenia i prowadzenia działań zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ćwiczenie pk. Dzik-18 jest jednym z etapów przygotowujących dowództwo i podległe jednostki do udziału w głównym przedsięwzięciu szkoleniowym dywizji, jakim będą ćwiczenia taktyczne z wojskami pk. Tumak-18 i ćwiczenie międzynarodowe Anakonda-18.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 16. DZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kilkuset kandydatów wystawi Mniejszość Niemiecka

/ rohrspatz

  

Ponad sześciuset kandydatów do władz różnych szczebli w regionie wystawi w wyborach samorządowych KWW Mniejszość Niemiecka.

Podczas konwencji KWW Mniejszość Niemiecka w Opolu przedstawiono kandydatów na wszystkie szczeble samorządu w województwie opolskim. Jak podkreślał Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, zostali oni wyłonieni w oddolnym procesie, jaki przeprowadzono w strukturach TSKN - organizacji liczącej ponad 30 tysięcy członków płacących składki.

"Do sejmiku wystawiamy 31 kandydatów w czterech na pięć okręgów. O miejsca w radach siedmiu powiatów zawalczy 154 naszych kandydatów. Mamy 395 zgłoszonych osób do rad 36 gmin i 23 na funkcje wójtów i burmistrzów. Po raz pierwszy podpisaliśmy umowy o oficjalnym poparciu ośmiu kandydatów w wyborach na wójtów i burmistrzów, którzy nie startują z naszych list"

- wyliczał Bartek.

Zdaniem lidera TSKN, kandydaci z list Mniejszości Niemieckiej będą starali się nie tylko o głosy tej grupy narodowościowej.

"Budujemy alternatywę dla trwającej wojny na górze. Za nami stoi doświadczenie. U nas nie ma ludzi z przypadku, zapisywanych w ostatniej chwili, jak to się na niektórych listach zdarza. (...) Wiemy, jak zadbać o rozwój regionu, bo robimy to na codzień. My nie tylko potrafimy postawić nową ławkę, ale też wiemy, co zrobić, jak się zepsuje i jak ją naprawić. (...) Chcemy, by w szkołach rozwijała się nauka języka niemieckiego. Nie chodzi nam tylko o liczby, ale też o jakość tego nauczania. Dlatego chcemy, żeby w każdej gminie powstała jedna placówka dwujęzyczna. Zadbamy o to, by nie zabrakło fachowców, którzy w nich będą nauczali. Znajomość języka to praca w regionie, to rozwój lokalnych firm, to rozwój województa. Korzystają z tego wszyscy jego mieszkańcy. Opolskie, nasz Heimat, to nasza wspólna sprawa"

- podkreślał Bartek.

Przewodniczący TSKN wyraził nadzieję, że w trakcie wyborów Mniejszości Niemieckiej uda się utrzymać stan posiadania w sejmiku województwa opolskiego, gdzie mająca siedem mandatów MN wchodzi w skład rządzącej koalicji z PO i PSL. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl