Nobilitacja

Gala oscarowa w niedzielną noc należała do najnudniejszych w historii. Impreza, na której kiedyś rzeczywiście nagradzano najlepsze filmy i która budziła wielkie emocje, dziś stała się niemal wyłącznie miejscem lansu, gdzie króluje polityczna poprawność.

Frances McDormand i Gary Oldman zasłużenie dostali statuetki dla najlepszych aktorów, ale to były jedyne werdykty Akademii Filmowej niebudzące wątpliwości. Oscar dla „Kształtu wody” Guillerma del Toro, filmu będącego niemal podręcznikowym przykładem politpoprawności, wzbudza co najwyżej uśmiech politowania. A już trzy nagrody dla „Dunkierki” Christophera Nolana – moim zdaniem nudnego filmu gloryfikującego ucieczkę z pola walki – budzą złość. W tej sytuacji i przy takim towarzystwie brak Oscara dla genialnego „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana wydaje się swego rodzaju nobilitacją.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Coraz więcej katolików na świecie. Paradoks?

Stolica Apostolska opublikowała dane, z których wynika, że stale rośnie liczba katolików. Od 2010 do 2016 r. Kościół powiększył się o 1 proc. i liczy prawie 1,3 mld wiernych. To pewna odmiana, bo zwykle słyszy się jednak o pełzającej apostazji narodów katolickich (np. Irlandia, Chile, Malta) czy dogorywaniu i tak już słabego Kościoła w Europie Zachodniej (np. w Niemczech czy Belgii).

Kościół i jego postulaty są na Zachodzie w mediach głównego nurtu (nawet tych prawicowych) bezustannie sekowane czy wyśmiewane. A potem zaglądamy do danych i okazuje się, że Kościół jest wielki jak nigdy. Jak to wytłumaczyć? Otóż wiara jest dziś żywa na ogół w świecie peryferyjnym – Kościół rośnie w Czarnej Afryce, często nawet kosztem islamu (!), albo w jednym z najludniejszych krajów świata – Brazylii. Dodatkowo sprzyjają temu dobre wskaźniki demograficzne w regionach, gdzie Kościół „łowi” najwięcej dusz. Nietrudno przewidzieć, że powstaje nowy Kościół. W starożytności jego centrum była Afryka Północna i Azja Mniejsza, potem Europa, a w trzecim tysiącleciu centrum przeniesie się jeszcze gdzie indziej. Ostatni będą pierwszymi.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl