Nie było głosu Błasika

  

Na nagraniach z czarnych skrzynek nie ma głosu dowódcy sił powietrznych gen. Andrzeja Błasika – potwierdza prokuratura wojskowa. Dowiedzieliśmy się także, że w ogóle nie było go w kokpicie Tu-154M!

Jego ciało znaleziono w sektorze pierwszym samolotu, który zaczyna się faktycznie od kokpitu, ale nie kończy się na nim. W tym sektorze znaleziono wiele ciał, m.in. załogi i wojskowych – wynika z rosyjskich dokumentów, do których dotarła Niezależna.pl.

Mimo to akredytowany przy MAK Edmund Klich w rozmowie z „Codzienną” nadal twierdzi, że ciało generała znaleziono w kabinie pilotów, a swoje przekonanie opiera – jak sam podkreśla – na rosyjskich ustaleniach. Pułkownik Klich nie mówi jednak tego, że z kokpitu ocalały jedynie jego szczątki, które znajdują się w Smoleńsku, a wymontowane z niego urządzenia pokładowe trafiły do Moskwy.

Ustalenia naukowców z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna całkowicie obalają raport rosyjskiego MAK oraz komisji ministra Jerzego Millera. Według dotychczas głoszonej wersji wydarzeń gen. Andrzej Błasik znajdował się w kokpicie – podczas badania czarnych skrzynek w Rosji przypisano mu słowa, które miał wypowiedzieć do pilotów, i wywierając na nich w ten sposób presję, zmusić do ich lądowania w trudnych warunkach.

Chcieliśmy porozmawiać o najnowszych ustaleniach z Jerzym Millerem – obecnie wojewodą małopolskim. – Po pierwsze nie oglądałem konferencji, po drugie rozmawiam – powiedział i wyłączył telefon.

Dziś okazuje się, że popełniono błąd. – W trakcie tej konferencji nikt nie powiedział „przepraszam”. Nie powiedział tego ani prokurator generalny pan Seremet, ani pan gen. Parulski – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem przeprosiny należą się przede wszystkim Ewie Błasik, wdowie po dowódcy Sił Powietrznych Andrzeju Błasiku. – Ona naprawdę bardzo wiele wycierpiała z powodu tych całkowicie bezpodstawnych oskarżeń – powiedział prezes Kaczyński.

Wczoraj „Codzienna” ujawniła, że odczytano nieznane dotychczas słowa łącznie 17 osób, z tego konkretne wypowiedzi przypisano tylko dziewięciu: załodze Tu-154M, dyrektorowi protokołu dyplomatycznego MSZ Mariuszowi Kazanie, jednej ze stewardes oraz trzem członkom załogi jaka-40.

Biegli uznali także, że nagranie jest autentyczne. Ustalili, że zaczyna się ono o godzinie 8:02 (czasu polskiego), a kończy o godz. o 8:41 i trwa 38 min. Zdaniem prokuratorów wojskowych taśma z rejestratora Tu-154M jest bardzo dobrze zachowana. – Osłona rejestratora ma uszkodzenia mechaniczne, ale sam sprzęt jest w dobrym stanie, a stan taśmy uznano za bardzo dobry – powiedział szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg.

– Jak można mówić o dobrym stanie taśm, skoro brakuje 3 cm nagrania? Dlaczego nikt o tym nie wspomniał? – pytał poseł Antoni Macierewicz.

Zdaniem prezesa PiS badanie katastrofy smoleńskiej powinno się zacząć od początku, a prokurator generalny Andrzej Seremet powinien również wyciągnąć konsekwencje personalne. Wiadomo już, że nie wyciągnie ich wobec gen. Krzysztofa Parulskiego, nadzorującego śledztwo smoleńskie. Chociaż jeszcze tydzień temu Seremet domagał się tego, dziś na spotkaniu z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem nie poruszył tego wątku.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Wyłączą wodę w 10 dzielnicach

/ archermech

  

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie informuje o planowanych wyłączeniach wody w 10 stołecznych dzielnicach. Wyłączenia wody nie są powodem awarii lecz planowanych prac.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Warszawie na stronie internetowej informuje o planowanych wyłączeniach wody.

Obecnie wyłączenia planowane są w 10 dzielnicach:

- Targówek: ul. Goworowska, ul. Majowa, ul. Niemeńska, ul. Nieszawska, ul. Ogińskiego, ul. Poborzańska - piątek w godz. 7.30-13.30; ul. Mleczna - sobota w godz. 15-17

- Praga Południe: ul. Kajki, ul. Kosynierów, ul. Poprzeczna, ul. Rzeźbiarska, ul. Zorzy - piątek w godz. 8-15; ul. Królowej Aldony, ul. Zwycięzców - piątek w godz. 15-18

- Wola: ul. Prosta - od czwartku od godz. 20 do piątku, do godz. 5; ul. Towarowa - poniedziałek w godz. 10-18

- Ursynów: ul. Rosoła - od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz, godz. 7

- Białołęka: ul. Flisaków, ul. Międzyrzecze - sobota w godz. 8-13

- Bemowo: ul. Drogomilska, ul. Legendy, ul. Powstańców Śląskich - od czwartku, od godz. 23 do piątku, do godz. 5; ul. Dostępna, ul. Ebro, ul. Kleeberga - od godz. 23 w piątek do godz. 5 w sobotę, ul. Górczewska, ul. Narwik - sobota w godz. 8-13

- Mokotów: ul. Morszyńska, ul. Okrężna - środa w godz. 15-17; ul. Racjonalizacji, ul. Woronicza - czwartek w godz. 15-21; ul. Antoniewska, ul. Polska - od godz. 23 w czwartek, do godz godz. 4 w piątek, ul. Bobrowiecka - piątek w godz. 15-21

- Wawer: ul. Błękitna, ul. Rubinowa - piątek w godz. 8-12

- Włochy: ul. Jantar, ul. Światowa - piątek w godz. 8-13, ul. Rybnicka i ul. Świerszcza - piątek w godz. 8-14; ul. Paganiniego, ul. Przyłęcka, ul. Rybnicka, ul. Uśmiech - poniedziałek w godz. 16-22, ul. Daimlera i ul. Włodarzewska - poniedziałek w godz. 17-22

- Wesoła: ul. Borkowska i ul. św. Antoniego - piątek w godz. 8-12

Jak informuje zastępca rzecznika prasowego spółki, Marta Pytkowska przedsiębiorstwo jako pierwsze uruchomiło na swej stronie internetowej funkcje, w których informuje na bieżąco mieszkańców, gdzie prowadzone są prace planowane i awaryjne.

Przesiębiorstwo wyróżnia dwa typy prowadzonych prac. Prace planowane to roboty krótkotrwałe, modernizacyjne. W tej grupie zebrane są utrudnienia we wszystkich dzielnicach. Prace awaryjne przeprowadza się, gdy dochodzi do usterki przewodu. Wówczas następuje wyłączenie awaryjne, ponieważ trzeba np. wymienić fragment uszkodzonej rury. Te prace trwają dłużej.

Wychodząc na przeciwko potrzebom mieszkańców na stronie internetowej uruchomiono też formularz, za pomocą którego można zgłosić awarię. "Jeśli mieszkańcy zauważą brak bądź wypływ wody, mogą nie tylko zadzwonić na 994 (numer pogotowia wodociągowo kanalizacyjnego), ale też przez stronę internetową zgłosić tę awarię" - podkreśla Pytkowska.

Formularz dostępny jest pod linkiem: https://www.mpwik.com.pl/view/zglos-awarie-lub-reklamacje

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl