Berlin chce europejskich myśliwców

/ flickr.com

Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało że w ramach programu zakupu nowych myśliwców dla Luftwaffe daje priorytet konstrukcjom europejskim takim jak Eurofighter Typhoon a nie amerykańskim F-35.
Nowe myśliwce zastąpią samoloty Panavia Tornado których Luftwaffe ma 85 egzemplarzy będą stopniowo wycofywane ze służby od 2025 roku. Przewiduje się że umowa na zakup nowych samolotów sfinalizowana zostać ma do roku 2021.
Już w grudniu wskazano myśliwce 4.5 generacji Eurofighter Typhoon na jedną z głównych konstrukcji jakimi jest zainteresowany resort obrony Niemiec. Z kolei myśliwce F-35 oraz samoloty konstruowane przez Boeinga, do których należą F-15 oraz F-18 są drugorzędną opcją.
Wybór takie samolotu jak Eurofighter Typhoon umożliwi zabezpieczenie przemysłu obronnego europejskiego i niemieckiego oraz faworyzowanie rodzimej produkcji.  Warto przypomnieć, że wybór tylko jednego modelu odchodzi od strategii Sił Powietrznych Niemiec, która do tej pory rekomendowała użycie dwóch modeli myśliwców wielozadaniowych, co miało umożliwić podtrzymanie zdolności bojowych w przypadku problemów technicznych z jednym rodzajem myśliwca. O rewelacjach tych dowiedzieliśmy się dzięki zapytaniu posła Zielonych Tobiasa Lindnera, skierowanego pod adresem Ministerstwa Obrony Niemiec. Wiceszef tego resortu  Ralf Brauksiepe poinformował, że decyzja o wyborze nowego myśliwca zapadanie po dogłębnym zapoznaniem się z materiałami jakie dostarczą koncerny lotnicze zainteresowanie tym wielomiliardowym kontraktem.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwołano ponad 100 lotów z Heathrow

pixabay.com

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

W tym czasie odbyły się jednak regularne rejsy do Nowego Jorku i Chicago wyczarterowane przez brytyjską linię lotniczą British Airways (BA).

Na wschodzie Anglii i Szkocji w sobotę zapanowały surowe warunki meteorologiczne, które mają utrzymać się do końca tygodnia i które obejmą też Walię i centrum kraju.

Brytyjskie służby meteorologiczne (Met Office) wydały ostrzeżenia "bursztynowe", które sugerują możliwe "zagrożenie życia" na obszarach północno-zachodniej Anglii, hrabstwa Yorkshire na północy kraju, Midlands w centrum, Londynu na południowym wschodzie kraju.

Ostrzeżenia będą obowiązywać również w niedzielę, kiedy spodziewane są dalsze śnieżyce.

"Jest prawdopodobne, że dojdzie do opóźnień w podróżach drogowych i że część pojazdów utknie po drodze; koleje i transport lotniczy przewidują opóźnienia i odwołania" - powiedział przedstawiciel Met Office.

Rzecznik British Airways wskazał, że ze względu na warunki meteorologiczne trzeba przez startem odladzać samoloty dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl