Berlin chce europejskich myśliwców

/ flickr.com

  

Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało że w ramach programu zakupu nowych myśliwców dla Luftwaffe daje priorytet konstrukcjom europejskim takim jak Eurofighter Typhoon a nie amerykańskim F-35.
Nowe myśliwce zastąpią samoloty Panavia Tornado których Luftwaffe ma 85 egzemplarzy będą stopniowo wycofywane ze służby od 2025 roku. Przewiduje się że umowa na zakup nowych samolotów sfinalizowana zostać ma do roku 2021.
Już w grudniu wskazano myśliwce 4.5 generacji Eurofighter Typhoon na jedną z głównych konstrukcji jakimi jest zainteresowany resort obrony Niemiec. Z kolei myśliwce F-35 oraz samoloty konstruowane przez Boeinga, do których należą F-15 oraz F-18 są drugorzędną opcją.
Wybór takie samolotu jak Eurofighter Typhoon umożliwi zabezpieczenie przemysłu obronnego europejskiego i niemieckiego oraz faworyzowanie rodzimej produkcji.  Warto przypomnieć, że wybór tylko jednego modelu odchodzi od strategii Sił Powietrznych Niemiec, która do tej pory rekomendowała użycie dwóch modeli myśliwców wielozadaniowych, co miało umożliwić podtrzymanie zdolności bojowych w przypadku problemów technicznych z jednym rodzajem myśliwca. O rewelacjach tych dowiedzieliśmy się dzięki zapytaniu posła Zielonych Tobiasa Lindnera, skierowanego pod adresem Ministerstwa Obrony Niemiec. Wiceszef tego resortu  Ralf Brauksiepe poinformował, że decyzja o wyborze nowego myśliwca zapadanie po dogłębnym zapoznaniem się z materiałami jakie dostarczą koncerny lotnicze zainteresowanie tym wielomiliardowym kontraktem.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie pełna dywersyfikacja źródeł i dostaw gazu do Polski

/ By Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26411282

  

Ostatnie pozwolenia na budowę gazociągu podmorskiego Baltic Pipe planowane są na kwiecień 2020 r., tak by od wiosny tego roku zacząć jego fizyczną budowę - poinformował dziś na konferencji prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, oznajmił, że "będziemy mieć w pełni liberalny rynek gazu"

Szef spółki na wspólnej konferencji z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim poinformował, że "jesteśmy w tej chwili w bardzo zaawansowanym stadium, jeśli chodzi o badania dna morza, badania środowiskowe, które są niezbędne do prawidłowego zaprojektowania gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego".

Gazociąg Baltic Pipe połączyć ma polski i duński system przesyłu gazu. Dzięki temu do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego.

Stępień dodał, że pierwsze pozwolenia na budowę gazociągu mają zostać wydane pod koniec 2019 roku, a ostatnie w kwietniu 2020 roku.

 

Od wiosny 2020 roku wejdziemy w inną fazę projektu realizacyjną, czyli będziemy ten gazociąg budować, po to by od października 2022 roku pierwszy gaz, zgodnie z podpisanymi kontraktami, przepłynął z Norwegii do Polski

- wyjaśnił szef Gaz-Systemu.

Jeżeli powstanie, a powstanie, Baltic Pipe, który będzie nam dostarczał do 10 mld metrów sześciennych i będziemy mieć Gazoport rozbudowany, bo równolegle rozbudowujemy Gazoport, który będzie miał możliwość wprowadzenia do polskiego systemu 7,5 mld metrów sześciennych, to jak łatwo policzyć, to jest tyle gazu, ile w tej chwili i w przewidywalnym terminie będziemy w Polsce zużywali

- powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski

Naimski podkreślił, że mamy dodatkowo polską produkcję, polskie wydobycie gazu.

Sugerowałbym, żeby się skupić na tym, że nasze projekty będą zrealizowane. A jak będą zrealizowane, będziemy mieć sytuację pełnej dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw do Polski

- zaznaczył.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przekonywał, że będziemy mieć w pełni liberalny rynek. "Konkurencję pomiędzy gazem z gazociągów od producentów na szelfie norweskim, z gazem skroplonym LNG, który będzie sprowadzany, jest już w tej chwili zresztą przez Gazoport, i to jest konkurencja pomiędzy ceną rynkową jednego i drugiego rodzaju surowca" - powiedział.

Podkreślił, że to pozwoli "rzeczywiście otworzyć rynek gazu w Polsce".

Źródło: niezalezna.pl, pap

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl