Niemiecki portal o pogromie, co do którego „Polska zabroniła stawiania pytań”. W tle ustawa o IPN

welt.de/printscreen

  

Niemieckie media krytykują nowelizację ustawy o IPN i nie wahają się użyć kłamliwych i tendencyjnych argumentów. Portal welt.de postanowił opisać jak wśród Polaków "wybuchła antysemicka przemoc w Jedwabnem". Koronnym argumentem portalu za tym, że to Polacy stali za pogromem ma być fotografia z... „podobnych pogromów z innych miast”.

Co ciekawe, na tytułowej fotografii ilustrującej tekst na portalu to właśnie Niemców widać jako tych, którzy wydają rozkazy podczas pogromu.

Zdjęcia, które pokazywałyby jednoznacznie tamtą zbrodnię (w Jedwabnem - red.), jak na razie się nie pojawiły. Istnieją za to zdjęcia przedstawiające okrutne sceny z innych podobnych pogromów, takich jak we Lwowie na Ukrainie, czy w Kownie na Litwie

- pisze welt.de, dodając, że nie ma dowodów na udział Polaków w tej zbrodni.

Zdjęcia wyraźnie pokazujące masakrę z 10 lipca 1941 r. jeszcze się nie ukazały. Na pokazanym zdjęciu ludzie stoją przed płonącymi koszarami, raczej nie jest to stodoła Jedwabnego

– przyznaje welt.de

Co ciekawe portal zauważa, że 22 czerwca 1941 roku w Jedwabnem znajdowali się niemieccy żołnierze

Pewne jest, że około pół tuzina niemieckich policjantów przybyło rano, być może członkowie jednego z niesławnych Einsatzkommando z SS. Ale nawet jeśli ci Niemcy wydali rozkaz pogromu, to było w każdym razie około czterech tuzinów polskich i katolickich mieszkańców, którzy dokonali rzeczywistego zabójstwa własnymi rękami

- pisze portal.

Redakcja dodaje, że "jak dotąd nie są znane żadne zdjęcia, które można przyporządkować do Jedwabnego". Nie przeszkadza to jednak autorowi artykułu na opisywanie tego, co wydarzyło się w Jedwabnem w taki oto skandaliczny sposób:

W lipcu 1941 mieszkańcy małego polskiego miasteczka Jedwabne zaatakowali swych żydowskich sąsiadów. Ale co doprowadziło do tego antysemickiego gwałtu? Właśnie tego rodzaju pytań, zgodnie z polską "ustawą o holokauście", nie można już zadawać. (...) 10 lipca był właściwie zupełnie normalnym czwartkiem. W polskim miasteczku Jedwabne, 160 kilometrów na północny wschód od Warszawy ten letni dzień zaczął się zupełnie spokojnie. Ale tak nie miało pozostać. Wczesnym popołudniem, kilkudziesięciu mieszkańców tego małego miasteczka rozpoczęło ataki na swych żydowskich sąsiadów. Żydzi spędzeni zostali na rynek miasteczka i przez wiele godzin znęcano się nad nimi. Antysemici ruszyli na nich uzbrojeni w drewniane żerdzie. Oprawcy systematycznie upokarzali swe ofiary, zmuszając je między innymi do wyrywania chwastów, do śpiewów i do tańców. Późnym popołudniem uzbrojona tłuszcza spędziła większość Żydów do stodoły na obrzeżach miasta, którą następnie podpalono. Setki ludzi spłonęło żywcem. Katoliccy sprawcy przystąpili następnie do plądrowania domów swych ofiar. Wieczorem co najmniej 340 ofiar było już nieżywych: zarąbani, zakłuci, niektóre kobiety zostały na śmierć zgwałcone, a większość spalona. (...)

- można przeczytać na portalu welt.de.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: welt.de

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skrajna bieda najniższa w historii

/ pixabay.com/JerzyGorecki

  

Odsetek mieszkańców świata żyjących w skrajnej biedzie spadł w 2015 r. do rekordowo niskiego poziomu 10 proc., ale celu, jakim jest jej wykorzenienie do 2030 r., zapewne nie uda się osiągnąć - podał Bank Światowy. Ocenia się, że w bieżącym roku będzie to 8,6 proc.

Za mniej niż 1,90 dolara dziennie żyło w 2015 roku 738,9 miliona osób, co oznacza, że w porównaniu z 2013 rokiem ta liczba spadła o 68,3 miliona, czyli o 1,2 punktu proc. - wynika z informacji prasowej zapowiadającej raport, który ma zostać opublikowany 17 października.

Bank ostrzegł jednak, że tempo zmniejszania się biedy spada, co grozi, że nie uda się wykorzenić do 2030 roku skrajnej biedy na całym świecie, a taki cel uzgodniono w 2015 roku na forum ONZ. Tę słabnącą dynamikę pokazuje fakt, że w latach 1990-2015 poziom skrajnej biedy spadł z 36 do 10 proc., czyli średnio o około punkt proc. rocznie. To prawie dwa razy więcej niż średni roczny spadek z okresu 2013-2015 i ponad dwa razy więcej niż w okresie 2015-2018.

- W ostatnich 25 latach ponad miliard osób wydobył się ze skrajnej biedy i globalna stopa skrajnego ubóstwa jest obecnie niższa niż była kiedykolwiek w objętej statystykami historii. To wielkie osiągnięcie naszych czasów. Ale jeśli mamy do 2030 roku wykorzenić biedę, potrzebujemy znacznie więcej inwestycji, szczególnie w budowę kapitału ludzkiego, żeby promować inkluzywny wzrost, tak by objął on pozostałych biednych - oświadczył szef Banku Światowego Jim Yong Kim.

W omawianym w raporcie okresie poziom biedy zmniejszył się w każdym regionie świata z wyjątkiem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie wzrósł prawie dwukrotnie - z 2,6 do 5 proc. Przekładając to na liczbę ludności oznacza to, że w 2013 roku za mniej niż 1,90 dolara dziennie żyło tam 9,5 miliona osób, a dwa lat później już 18,6 miliona. Przyczyną tego stanu są przede wszystkim trwające konflikty w Syrii i Jemenie.

Mimo niewielkiego spadku najgorsza sytuacja - zarówno procentowo, jak i w liczbach bezwzględnych - jeśli chodzi o poziom skrajnej biedy nadal panuje w Afryce Subsaharyjskiej - 41,1 proc., a następnie W Azji Południowej, gdzie odsetek ten wynosił w 2015 roku 12,4 proc. W liczbach bezwzględnych wynosiło to odpowiednio - 413,3 oraz 216,4 miliona osób, czyli te dwa regiony odpowiadają za 85 proc. światowej biedy. W żadnym innym regionie odsetek skrajnej biedy nie przekracza 5 proc., a najlepsza sytuacja jest w regionie Europy i Azji Centralnej, gdzie żyło w niej tylko 1,5 proc. populacji.

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl