Tropem Wilczym w „stolicy Żołnierzy Wyklętych”. Kto nie był, ten niech żałuje. ZDJĘCIA

/ Marian Paluszkiewicz 2018, All Rights Reserved

„To nasz obowiązek!”, „Jesteśmy im to winni” – te słowa powtarzali najczęściej uczestnicy 4. edycji Biegu Tropem Wilczym w Wilnie. Mówili o tym profesorowie, samorządowcy, harcerze, a nawet strzelcy – którzy w dzisiejszy mroźny dzień przyszli do wileńskiego parku na Zakrecie, aby wziąć udział w biegu w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym.

W tym roku poza granicami Polski Bieg Tropem Wilczym odbył się w sześciu państwach – Wielkiej Brytanii (Londyn), USA (Nowy Jork i Chicago), Niemczech (Hürth), Austrii (Wiedeń), Australii (Penrose Park i Healseville) oraz na Litwie (Wilno). W hołdzie Żołnierzom Wyklętym tego dnia pobiegli żołnierze polscy i państw sojuszniczych w siedmiu misjach wojskowych - w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.

Dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, tygodnik „Gazeta Polka” oraz portal Niezalezna.pl, objęły patronatem również wileńską edycję wydarzenia. Głównymi organizatorami imprezy w Wilnie w tym roku były: Wileńska Młodzież Patriotyczna (koło Związku Polaków na Litwie) oraz Ambasada RP w Wilnie. Po raz drugi Polaków w organizacji wsparło również litewskie wojsko. Mimo mrozów tego dnia na starcie w wileńskim parku na Zakrecie stanęło ponad 300 biegaczy.

Tradycja organizacji Biegu na Litwie rozpoczęła się w 2015 r.

Przecież Wilno można nazwać stolicą polskich Żołnierzy Wyklętych

– tłumaczy w rozmowie z „Codzienną” Rajmund Klonowski, dziennikarz, polski działacz na Litwie, który od samego początku z ramienia WMP bierze udział w organizacji wydarzenia.

W uzasadnieniu swoich słów Klonowski wymienia kilka nazwisk najsłynniejszych z Wyklętych, których los był związany z Wilnem – Romuald Rajs „Bury”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, jak również rtm Witold Pilecki, który dorastał w tym miejscu.

Po powstaniu Wileńskim, po lipcu 1944 r. kiedy Wilno ponownie znalazło się pod okupacją sowiecką, tu nadal istniało zbrojne polskie podziemie niepodległościowe. Tu należy przywołać imię Jana Borysewicza „Krysi”, którego miejsce pochówku nadal nie jest znane, czy patrona naszego biegu Sergiusza Zyndrama-Kościałkowskiego „Fakira”, poległego w strzelaninie od rąk sowieckiego NKWD pod Raubiszkami 4 lutego 1945 roku

– wymienia Klonowski.

„Fakir” był ostatnim żołnierzem polskim, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie. W czasie okupacji niemieckiej Zyndram-Kościałkowski należał do Egzekutywy wileńskiej Armii Krajowej. Instruktor Egzekutywy, Sergiusz Piasecki, znany wileński pisarz i żołnierz, przygody swoje i Kościałkowskiego opisał na kartach powieści „Dla honoru organizacji”.

Cała relacja z Biegu Tropem Wilczym w Wilnie we wtorkowym wydaniu dziennika „Gazeta Polska Codziennie”.
 

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Profanacja Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie. Kościół zamknięty do niedzielnego poranka

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/RobertCheaib

W nocy z piątku na sobotę (16/17 marca) dokonano profanacji Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie. Sprawczynią okazała się młoda kobieta, która z nieznanych dotąd przyczyn, wkradła się do świątyni przez małe okno. Dostała się do tabernakulum, z którego wyjęła kilka konsekrowanych hostii. Część z nich rozrzuciła, kilka próbowała spalić.

Jak powiedział proboszcz parafii, dzięki zamontowanemu w kościele monitoringowi udało się zauważyć przebywającą we wnętrzu osobę. Natychmiast powiadomiona została policja i straż pożarna. Dzięki szybkiej interwencji służb nie doszło do znacznych zniszczeń, a sprawczyni została ujęta.

W odpowiedzi na ten akt profanacji, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wystosował do wszystkich diecezjan komunikat, w którym czytamy min.:

"Jako Biskup Legnicki przyjąłem tę wiadomość z wielkim bólem. Pragnę także wyrazić słowa współczucia Księdzu Proboszczowi i całej tamtejszej wspólnocie parafialnej, ponieważ dla nas, wierzących, Eucharystia jest największą świętością. W Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W Eucharystii dokonuje się ustawicznie działo naszego zbawienia, jest ona szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia".

Jednocześnie biskup legnicki przypomniał, że profanacja Najświętszego Sakramentu wiąże się z karą ekskomuniki zarezerwowaną Ojcu Świętemu.

- Za grzech profanacji, poniżenia Bożej miłości, winniśmy Bogu wynagradzać. Zarządzam, zatem, aby sprofanowany kościół św. Maksymiliana w Szklarskiej Porębie został zamknięty. Dopiero w niedzielę 18 marca o godz. 9:00 będzie tam sprawowany obrzęd publicznego przebłagania, po którym zostanie przywrócony kult i będzie można sprawować Eucharystię z udziałem całej Wspólnoty parafialnej.

Na zakończenie bp Kiernikowski zwrócił się z apelem o modlitwę:

"Dla całej Diecezji zarządzam, aby najbliższa niedziela, V Wielkiego Postu (18 marca), była dniem ekspiacji i wynagrodzenia za dokonaną haniebną profanację. Po każdej Mszy świętej, należy wystawić Najświętszy Sakrament i odśpiewać suplikacje. Ufam, że Bóg, który tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16), okaże miłosierdzie nam, a zwłaszcza sprawczyni tego haniebnego czynu. Niech Jezus obecny w Eucharystii będzie uwielbiony".

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl