Najstarszy czarny bocian na Węgrzech przyleciał do swojego gniazda

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Czarny bocian Tobias, najstarszy znany przedstawiciel tego gatunku na Węgrzech żyjący na swobodzie, przyleciał wczoraj po południu na swe tradycyjne miejsce gniazdowania na południu kraju – poinformowała agencja MTI.

19-letni Tobias jest znany z tego, że przybywa na Węgry jako pierwszy. Jego partnerka Sara przylatuje zwykle nieco później, w połowie marca.

Zaobrączkowany w 1999 r. bocian wylądował w piątek o godz. 17 i wydarzenie to można było obserwować na żywo przez internet. Tobias zimuje u wybrzeży rzeki Jordan i był wielokrotnie widziany w Izraelu.

Para bocianów założyła gniazdo w przylegającej do terenów leśnych osadzie Keselyues w pobliżu Szekszardu w 2011 r. W ciągu ostatnich 4 lat wychowała tu 10 małych bocianów. Gniazdo uległo jednak poważnemu zniszczeniu w czasie ostatniej zimy. W najbliższych tygodniach okaże się, czy ptaki zdecydują się je odbudować, czy też przeniosą się w inne miejsce.

W 2013 r. przy gnieździe w Keselyues gospodarstwo leśno-myśliwskie Gemenci zamontowało kamerę, dzięki której w zeszłym roku prawie pół miliona razy miłośnicy ptaków odwiedzili stronę internetową firmy, by obserwować bociany.

Na Węgrzech żyje około 380-420 par czarnych bocianów, z czego 40 na terenie Gemenci. W przeciwieństwie do Tobiasa preferują jednak dzikie tereny leśne.

Ptaki te zaczynają odlatywać z Węgier czasem już w połowie lipca, ale większość z nich opuszcza kraj koło 10 sierpnia. Ich dwie trasy przelotu biegną przez Gibraltar i cieśninę Bosfor.

Jedynym czarnym bocianem gniazdującym w Gemenci, a zimującym w Afryce, który ma na sobie nadajnik GPS, jest Zoltan. Dzięki temu trasę jego przelotu można dokładnie śledzić na stronie Gemenci. Wiadomo, że wyruszył na Węgry 14 lutego, a 2 marca – po pokonaniu 4200 km – był już nad Turcją. Zoltan w odróżnieniu od Tobiasa zimuje w RPA. Cała jego trasa liczy aż 12 200 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest szansa na uratowanie Ruchu. Wydawcy dają zielone światło, Orlen wesprze dystrybutora prasy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przygotowany przez Orlen i Alior Bank plan restrukturyzacji spółki Ruch, który ma umożliwić jej prowadzenie dalszej dystrybucji prasy, zyskał przychylność rady wierzycieli, w której są wydawcy największych polskich tytułów prasowych – wynika z nieoficjalnych informacji, potwierdzonych przez przedstawicieli Alior Banku i Ruchu.

Zgodnie z założeniami planu, PKN Orlen będzie wspierał Ruch w restrukturyzacji i w bieżącej działalności operacyjnej. Program zakłada wykorzystanie przez paliwową firmę sieci dystrybucyjnej Ruchu do sprzedaży towarów z kategorii FMCG. Pozwoli to na odbudowanie płynności finansowej dystrybutora prasy, to z kolei umożliwi bieżące regulowanie zobowiązań wobec wydawców wynikających z ustaleń podjętych w ramach przyspieszonego postępowania układowego.

Te informacje potwierdził Krzysztof Bachta, wiceprezes Alior Banku, dodając, że prowadzone w ostatnich dniach rozmowy z wydawcami zakończyły się powodzeniem. Grupa PZU, pośrednio przez Alior, jest jednym z wierzycieli Ruchu, zaangażowanym w restrukturyzację tej spółki. – Rozmowy z potencjalnymi inwestorami trwały od kilku tygodni. Cieszy nas, że Ruch rozmawia z takim partnerem jak Orlen – powiedział Bachta. Dodał, że utrzymanie ciągłości działania przedsiębiorstwa jest kluczowe nie tylko dla wierzycieli, ale także dla pracowników, kontrahentów i klientów Ruchu.

Seweryn Kowalczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ruchu, powiedział, że wydawcy staną się kluczowymi partnerami w budowaniu nowej strategii i modelu dystrybucyjnego prasy w Polsce. – Mam nadzieję, że uda się nam stworzyć taki model kolportażu prasy, który będzie spełniał oczekiwania wydawców i klientów, przy zachowaniu rentowności prowadzonej działalności. Ruch ma szansę przetrwać i dalej prężnie się rozwijać, wypełniając tym samym misję społeczną kolportażu prasy – podkreślił Kowalczyk.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl