Chińska kopia Black Hawka

/ flickr.com

  

Do sieci niedawno trafiły nowe zdjęcia chińskiego śmigłowca wielozadaniowego Harbin Z-20 średniej wielkości, który jest wzorowany na helikopterze Sikorsky UH-60 Black Hawk (na zdjęciu) - informuje portal China Military Online.
W ostatnich latach do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, ChAL-W wprowadzono dużą liczbę helikopterów rozpoznawczych Z-10 i śmigłowców bojowych Z-19. Nadal jednak wojskowi chińscy uskarżają się na braki średniej wielkości śmigłowców wielozadaniowych, które mogłyby być wykorzystywane zarówno w zadaniach logistycznych, transportowych jak i w desancie wojskowych a także wsparciu piechoty.
Rozwiązaniem tego problemu ma być śmigłowiec Harbin Z-20 wzorowany na amerykańskim Black Hawku, którego 24 egzemplarze zostały zakupione w latach 80 XX wieku przez Pekin. Za sam rozwój projektu Z-20 odpowiedzialne są instytut AVIC China Helicopter Research and Development Institute oraz przedsiębiorstwa Harbin Aircraft Industry Group i  Changhe Aircraft Industries Corporation. Ze względu jednak na zaawansowaną technologicznie konstrukcję amerykańskiego helikoptera Black Hawk oraz priorytet prac nad śmigłowcem bojowym Z-10 jak i problemy związane z konstruowaniem nowego silnika, program wielozadaniowych śmigłowców ma duże opóźnienie. Dopiero w 2013 odbył się pierwszy próbny lot helikoptera, który od tej pory poddawany jest testom. Harbin Z-20 posiada potężny silnik WZ-10 zapewniający moc 1,600 kW. Maksymalna prędkość helikoptera wynosi 360 km/h a jego zasięg operacyjny 460 km.
Dostosowany jest do transportu  12-15 wojskowych bądź ładunku o masie do 5 ton. Uzbrojony może być w pociski przeciwpancerne, pociski rakietowe powietrze-powietrze. Śmigłowce Z-20 w przyszłości zastąpią helikoptery Mi-17 wykorzystywane przez chińską marynarkę wojenną oraz wojska lądowe. Nowe maszyny  obok samolotów transportowych Y-20 będą stanowić trzon floty transportowców.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwet amerykańskiego lotnictwa

/ By Master Sgt. Benjamin Bloker - Ta grafika została opublikowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych pod numerem 120125-F-YL744-995.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć

  

W ataku lotnictwa USA w Somalii zginęło 18 ekstremistów z islamistycznego ugrupowania Al-Szabab - poinformowało dziś dowództwo sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Afryce (AFRICOM).

Nalot, przeprowadzony w piątek, był reakcją na zaatakowanie żołnierzy amerykańskich i somalijskich przez ekstremistów w rejonie ok. 50 km na północny zachód od portowego miasta Kismayo. Doszło wtedy do wymiany ognia. Somalijczycy zastrzelili dwóch ekstremistów. Rzecznik AFRICOM Nate Herring powiedział agencji Associated Press, że po stronie USA i somalijskiej nie było ofiar.

AP odnotowuje, że lotnictwo USA przeprowadziło już w tym roku ponad 20 nalotów na ekstremistów z ugrupowania Al-Szabab, powiązanego z Al-Kaidą. USA zwiększyły swe zaangażowanie militarne w Somalii od czasu, gdy prezydent Donald Trump na początku kadencji zaaprobował rozszerzenie operacji przeciwko Al-Szabab. Od tego czasu w Somalii zginęło dwóch żołnierzy amerykańskich.

W Somalii znajduje się obecnie ok. 500 żołnierzy USA.

Al-Szabab walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, wciąż kontrolują wiejskie obszary na południu i w centrum kraju. Ugrupowanie to nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju. Celem tych ataków są m.in. bazy wielonarodowych sił Unii Afrykańskiej, na których w znacznej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Somalii.

Źródło: niezalezna.pl, pap

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl