Chińska kopia Black Hawka

/ flickr.com

  

Do sieci niedawno trafiły nowe zdjęcia chińskiego śmigłowca wielozadaniowego Harbin Z-20 średniej wielkości, który jest wzorowany na helikopterze Sikorsky UH-60 Black Hawk (na zdjęciu) - informuje portal China Military Online.
W ostatnich latach do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, ChAL-W wprowadzono dużą liczbę helikopterów rozpoznawczych Z-10 i śmigłowców bojowych Z-19. Nadal jednak wojskowi chińscy uskarżają się na braki średniej wielkości śmigłowców wielozadaniowych, które mogłyby być wykorzystywane zarówno w zadaniach logistycznych, transportowych jak i w desancie wojskowych a także wsparciu piechoty.
Rozwiązaniem tego problemu ma być śmigłowiec Harbin Z-20 wzorowany na amerykańskim Black Hawku, którego 24 egzemplarze zostały zakupione w latach 80 XX wieku przez Pekin. Za sam rozwój projektu Z-20 odpowiedzialne są instytut AVIC China Helicopter Research and Development Institute oraz przedsiębiorstwa Harbin Aircraft Industry Group i  Changhe Aircraft Industries Corporation. Ze względu jednak na zaawansowaną technologicznie konstrukcję amerykańskiego helikoptera Black Hawk oraz priorytet prac nad śmigłowcem bojowym Z-10 jak i problemy związane z konstruowaniem nowego silnika, program wielozadaniowych śmigłowców ma duże opóźnienie. Dopiero w 2013 odbył się pierwszy próbny lot helikoptera, który od tej pory poddawany jest testom. Harbin Z-20 posiada potężny silnik WZ-10 zapewniający moc 1,600 kW. Maksymalna prędkość helikoptera wynosi 360 km/h a jego zasięg operacyjny 460 km.
Dostosowany jest do transportu  12-15 wojskowych bądź ładunku o masie do 5 ton. Uzbrojony może być w pociski przeciwpancerne, pociski rakietowe powietrze-powietrze. Śmigłowce Z-20 w przyszłości zastąpią helikoptery Mi-17 wykorzystywane przez chińską marynarkę wojenną oraz wojska lądowe. Nowe maszyny  obok samolotów transportowych Y-20 będą stanowić trzon floty transportowców.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Dywizjon 303" już w sierpniu w kinach!

/ fot. www.dystrybucjamowiserwis.pl/ mat.pras.

  

31 sierpnia wejdzie do kin pierwszy polski film fabularny o Dywizjonie 303. Produkcja opowiada prawdziwą historię Dywizjonu 303 inspirowaną bestsellerem Arkadego Fiedlera. Syn autora – Marek Fiedler przekonuje, że każdy z Polaków powinien ten film zobaczyć.

Niesłychanie cieszę się, że ten film powstał. Myślę, że każdy z nas Polaków, powinien zobaczyć Dywizjon 303. Jestem bardzo związany z tym projektem, bo książkę napisał mój ojciec – Arkady Fiedler. Gdyby ojciec wiedział, że powstał ten film, niesłychanie by się ucieszył. Ta produkcja, na szczęście, nie będzie dzieliła w Polsce nikogo. Jest to temat jest dla wszystkich Polaków równie ważny, bo to jedno z naszych wspaniałych zwycięstw, o których powinniśmy pamiętać. To film o Polakach, którzy zasługują na to, żeby ich przypomnieć

 – mówi Marek Fiedler.

Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo.

Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold. Film „Dywizjon 303” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Źródło: mat.pras., niezalezna.pl, www.dystrybucjamowiserwis.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl