Chińska kopia Black Hawka

/ flickr.com

Do sieci niedawno trafiły nowe zdjęcia chińskiego śmigłowca wielozadaniowego Harbin Z-20 średniej wielkości, który jest wzorowany na helikopterze Sikorsky UH-60 Black Hawk (na zdjęciu) - informuje portal China Military Online.
W ostatnich latach do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, ChAL-W wprowadzono dużą liczbę helikopterów rozpoznawczych Z-10 i śmigłowców bojowych Z-19. Nadal jednak wojskowi chińscy uskarżają się na braki średniej wielkości śmigłowców wielozadaniowych, które mogłyby być wykorzystywane zarówno w zadaniach logistycznych, transportowych jak i w desancie wojskowych a także wsparciu piechoty.
Rozwiązaniem tego problemu ma być śmigłowiec Harbin Z-20 wzorowany na amerykańskim Black Hawku, którego 24 egzemplarze zostały zakupione w latach 80 XX wieku przez Pekin. Za sam rozwój projektu Z-20 odpowiedzialne są instytut AVIC China Helicopter Research and Development Institute oraz przedsiębiorstwa Harbin Aircraft Industry Group i  Changhe Aircraft Industries Corporation. Ze względu jednak na zaawansowaną technologicznie konstrukcję amerykańskiego helikoptera Black Hawk oraz priorytet prac nad śmigłowcem bojowym Z-10 jak i problemy związane z konstruowaniem nowego silnika, program wielozadaniowych śmigłowców ma duże opóźnienie. Dopiero w 2013 odbył się pierwszy próbny lot helikoptera, który od tej pory poddawany jest testom. Harbin Z-20 posiada potężny silnik WZ-10 zapewniający moc 1,600 kW. Maksymalna prędkość helikoptera wynosi 360 km/h a jego zasięg operacyjny 460 km.
Dostosowany jest do transportu  12-15 wojskowych bądź ładunku o masie do 5 ton. Uzbrojony może być w pociski przeciwpancerne, pociski rakietowe powietrze-powietrze. Śmigłowce Z-20 w przyszłości zastąpią helikoptery Mi-17 wykorzystywane przez chińską marynarkę wojenną oraz wojska lądowe. Nowe maszyny  obok samolotów transportowych Y-20 będą stanowić trzon floty transportowców.
 

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska przegrała mecz z Nigerią

/ twitter.com/Łączy Nas Piłka

Polska przegrała mecz z reprezentacją Nigerii 0:1 w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Zwycięską bramkę z rzutu karnego w 61 minucie zdobył Victor Moses.

Oba zespoły przygotowują się do mistrzostw świata w Rosji. We wtorek biało-czerwoni zmierzą się w Chorzowie z Koreą Południową.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl