Misja Joanna d’Arc wystartowała

/ flickr.com

  

W tym tygodniu rozpoczęła się pięciomiesięczna misja Joanna d’Arc Francuskiej Marynarki Wojennej (Marine Nationale) w regionie Azji i Pacyfiku, która jest wspierana przez marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii (Royal Navy) oraz brytyjskiej piechoty morskiej Royal Marine.

W tegorocznej edycji misji Joanna d’Arc zaangażowany jest okręt desantowy Dixmude typu Mistral oraz fregata rakietowa Surcouf typu La Fayette, które opuściły port w Tulonie udając się na pięciomiesięczną misję, podczas której pojawią się w bazach morskich w Darwin, Bali, Dżakarcie, Sajgonie i Singapurze.

Ze strony Royal Navy oraz Royal Marine oddelegowano około 40 wojskowych oraz dwa śmigłowce AW159 Lynx Wildcat. Poza misjami patrolowymi i współpracą z regionalnymi siłami morskimi w zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi morskiej zaplanowano również szereg ćwiczeń. Jest to już kolejna edycja misji Joanna d’Arc na wodach Azji i Pacyfiku, w którą zaangażowali się Brytyjczycy.

Działania te są demonstracją wspólnego zaangażowania obydwu krajów w ochronę swobodnej żeglugi i zapewnienie bezpieczeństwa na całym świecie.  Warto wspomnieć chociażby o powołaniu  wspólnych  brytyjsko-francuskich sił ekspedycyjnych (Combined Joint Expeditionary Force- CJEF), które mają liczyć około 10 tysięcy żołnierzy. W Estonii natomiast w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) na wschodniej flance NATO żołnierze francuscy wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której państwem ramowym jest Wielka Brytania.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kilkuset kandydatów wystawi Mniejszość Niemiecka

/ rohrspatz

  

Ponad sześciuset kandydatów do władz różnych szczebli w regionie wystawi w wyborach samorządowych KWW Mniejszość Niemiecka.

Podczas konwencji KWW Mniejszość Niemiecka w Opolu przedstawiono kandydatów na wszystkie szczeble samorządu w województwie opolskim. Jak podkreślał Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, zostali oni wyłonieni w oddolnym procesie, jaki przeprowadzono w strukturach TSKN - organizacji liczącej ponad 30 tysięcy członków płacących składki.

"Do sejmiku wystawiamy 31 kandydatów w czterech na pięć okręgów. O miejsca w radach siedmiu powiatów zawalczy 154 naszych kandydatów. Mamy 395 zgłoszonych osób do rad 36 gmin i 23 na funkcje wójtów i burmistrzów. Po raz pierwszy podpisaliśmy umowy o oficjalnym poparciu ośmiu kandydatów w wyborach na wójtów i burmistrzów, którzy nie startują z naszych list"

- wyliczał Bartek.

Zdaniem lidera TSKN, kandydaci z list Mniejszości Niemieckiej będą starali się nie tylko o głosy tej grupy narodowościowej.

"Budujemy alternatywę dla trwającej wojny na górze. Za nami stoi doświadczenie. U nas nie ma ludzi z przypadku, zapisywanych w ostatniej chwili, jak to się na niektórych listach zdarza. (...) Wiemy, jak zadbać o rozwój regionu, bo robimy to na codzień. My nie tylko potrafimy postawić nową ławkę, ale też wiemy, co zrobić, jak się zepsuje i jak ją naprawić. (...) Chcemy, by w szkołach rozwijała się nauka języka niemieckiego. Nie chodzi nam tylko o liczby, ale też o jakość tego nauczania. Dlatego chcemy, żeby w każdej gminie powstała jedna placówka dwujęzyczna. Zadbamy o to, by nie zabrakło fachowców, którzy w nich będą nauczali. Znajomość języka to praca w regionie, to rozwój lokalnych firm, to rozwój województa. Korzystają z tego wszyscy jego mieszkańcy. Opolskie, nasz Heimat, to nasza wspólna sprawa"

- podkreślał Bartek.

Przewodniczący TSKN wyraził nadzieję, że w trakcie wyborów Mniejszości Niemieckiej uda się utrzymać stan posiadania w sejmiku województwa opolskiego, gdzie mająca siedem mandatów MN wchodzi w skład rządzącej koalicji z PO i PSL. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl