Misja Joanna d’Arc wystartowała

/ flickr.com

W tym tygodniu rozpoczęła się pięciomiesięczna misja Joanna d’Arc Francuskiej Marynarki Wojennej (Marine Nationale) w regionie Azji i Pacyfiku, która jest wspierana przez marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii (Royal Navy) oraz brytyjskiej piechoty morskiej Royal Marine.

W tegorocznej edycji misji Joanna d’Arc zaangażowany jest okręt desantowy Dixmude typu Mistral oraz fregata rakietowa Surcouf typu La Fayette, które opuściły port w Tulonie udając się na pięciomiesięczną misję, podczas której pojawią się w bazach morskich w Darwin, Bali, Dżakarcie, Sajgonie i Singapurze.

Ze strony Royal Navy oraz Royal Marine oddelegowano około 40 wojskowych oraz dwa śmigłowce AW159 Lynx Wildcat. Poza misjami patrolowymi i współpracą z regionalnymi siłami morskimi w zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi morskiej zaplanowano również szereg ćwiczeń. Jest to już kolejna edycja misji Joanna d’Arc na wodach Azji i Pacyfiku, w którą zaangażowali się Brytyjczycy.

Działania te są demonstracją wspólnego zaangażowania obydwu krajów w ochronę swobodnej żeglugi i zapewnienie bezpieczeństwa na całym świecie.  Warto wspomnieć chociażby o powołaniu  wspólnych  brytyjsko-francuskich sił ekspedycyjnych (Combined Joint Expeditionary Force- CJEF), które mają liczyć około 10 tysięcy żołnierzy. W Estonii natomiast w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) na wschodniej flance NATO żołnierze francuscy wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której państwem ramowym jest Wielka Brytania.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica śmierci Ireneusza Sekuły. Kto "odwiedził" polityka feralnego 23 kwietnia 2000 r.?

Ireneusz Sekuła w Sejmie / TV Republika

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości. Gdy po latach śledczy znów zagłębili się w aktach sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci polityka, okazało się, że nie ma tam żadnych zdjęć ran postrzałowych.

Śmierć Ireneusza Sekuły, polityka, byłego wicepremiera w rządzie Mieczysława Rakowskiego, do dziś budzi wiele wątpliwości. Na niektóre próbowała znaleźć odpowiedź Doroty Kani w swoim programie "Gry Tajnych Służb" na antenie Telewizji Republika. Na początku marca wyemitowano pierwszą część, a dzisiaj ponownie zajęto się bulwersującym tematem.

Pytania, dlaczego i jak naprawdę stracił życie Sekuła, wciąż pozostają trudną do rozwikłania zagadką. 23 kwietnia 2000 r. rannego polityka znaleziono w jego biurze przy ul. Brackiej w Warszawie. W pomieszczeniu znaleziono rewolwer i kilka listów. Przewieziony do szpitala Sekuła twierdził, że postrzelił się sam.

Jak mówi dziennikarz śledczy, Rafał Pasztelański, lekarz, z którym rozmawiał Ireneusz Sekuła, odniósł wrażenie, że ranny pacjent "stara się go przekonać o próbie samobójczej".

- [Żona Sekuły] powiedziała, że jej mąż miał w nocy napisać list pożegnalny na komputerze, podpisać się pod nim, postrzelić się trzykrotnie w klatkę piersiową, zadzwonić do niej, zejść do niej jeszcze do drzwi i ją wpuścić i dopiero wtedy dać się zabrać do szpitala

- powiedział Pasztelański.

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości.

Prokuratura, która po latach wróciła do sprawy śmierci Sekuły, nie odnalazła jednak w aktach żadnego zdjęcia ran, które miały znajdować się na jego ciele. 

- Chciano sprawdzić, czy on rzeczywiście się postrzelił. Nikt tego na początku nie zrobił - powiedział Pasztelański.

Według policyjnego negocjatora, Dariusza Lorantego, na miejscu zdarzenia, co wynikało z rozpytań, miały znajdować się dwie osoby.

Taką wersję potwierdził też świadek koronny - wskazywał, że jednym z nich mógł być "Malizna", członek gangu pruszkowskiego, który miał przyjść do Sekuły po odbiór długu.

O takim przebiegu zdarzeń 23 kwietnia 2000 r. mówi też Rafał Pasztelański, wskazując, że już niedługo po śmierci Sekuły pojawiły się pogłoski, że do postrzelenia doszło w trakcie szamotaniny z gangsterami Pruszkowa. "Odwiedzili" oni Sekułę, by odebrać dług.

Tutaj przypominamy pierwszą część programu "Gry Tajnych Służb" poświęcony tajemnicy śmierci Sekuły

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl