Antoni Macierewicz z wizytą w USA. Lewactwo będzie wyć, gdy przeczyta te słowa o NATO

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Antoni Macierewicz, wiceprezes Partii Prawo i Sprawiedliwość, były minister obrony narodowej, występując w auli Katolickiego Uniwersytetu Ameryki (Catholic University of America), podkreślił, że NATO jest sojuszem opartym na systemie wartości chrześcijańskich.

Antoni Macierewicz przedstawiony został przez amerykańskiego kardynała Theodora E. McCarricka, który w latach 2001-2006 był arcybiskupem Waszyngtonu, który przed rokiem gościł w Polsce z serią wykładów poświęconych analizie przywództwa i cech wyróżniających męża stanu.

Kardynał Theodore Edgar McCarrick jest wybitną postacią. W latach 1992-1997 pełnił funkcję prezesa Komitetu Pomocy Kościołowi w Środkowej i Wschodniej Europie, był też członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Jako arcybiskup Newark gościł m.in. św. Matkę Teresę i św. Jana Pawła II. To właśnie papież-Polak wyznaczył kard. McCarricka na piątego arcybiskupa Waszyngtonu. Amerykanin był potem jednym z kardynałów biorących udział w konklawe w 2005 r., w wyniku którego papieżem został Benedykt XVI.

Wykład wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości był zatytułowany "Sojusz Atlantycki i przyszłość Europy: źródła jedności i podziałów".

Antoni Macierewicz wśród zagrożeń dla jedności Sojuszu, z jednej strony zwrócił uwagę na laicyzację, jak powiedział "kulturę śmierci" na Zachodzie Europy, a z drugiej strony na realistyczne, konkretne zagrożenie militarne jakie dla spójności Zachodu stanowi agresywna polityka Rosji na jej rubieżach np. w stosunku do Gruzji i Ukrainy.

Dlatego trzeba pokazywać wspólne interesy tych państw, które rzeczywiście są zagrożone: od Korei Południowej, poprzez Izrael, do Polski. Tutaj trzeba widzieć, nasze interesy są wspólne i wspólnie musimy ich bronić

– powiedział polityk.

Antoni Macierewicz, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, zwrócił uwagę na obłudę głoszonej przez Putina polityki powrotu do "tradycyjnych wartości".

To jest wszystko iluzja, to jest wszystko udawanie, to nie ma nic wspólnego z prawdą. Car Aleksander I także odwoływał się do "tradycyjnych wartości" obrony prawosławia w celu uzasadnienia swoich imperialnych podbojów. Teraz Putin ogłasza powrót do "tradycyjnych wartości", wspierając jednocześnie jednego z najbrutalniejszych dyktatorów we współczesnym świecie, jakim jest Baszar el Asad

– powiedział Antoni Macierewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Putin zdemaskowany. Znany dziennikarz odkrył, o co naprawdę chodzi prezydentowi Rosji

Przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego zapowiedział, że wkrótce powróci do Waszyngtonu, ale "dopiero po opublikowaniu raportu, bo będziemy rozmawiać o konkretnych sprawach, a nie tych, które są przedmiotem dochodzenia". Były minister obrony narodowej, występując w programie "Warto rozmawiać" zapowiedział ujawnienie kolejnego raportu 10 kwietnia, w 8. rocznicę tragedii smoleńskiej.

Antoni Macierewicz podkreślił także historyczny i etyczny wymiar sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Polską, jako dwóch krajach, które w XX wieku oparły się niemieckiemu i rosyjskiemu totalitaryzmowi. Przypomniał, że Stany Zjednoczone mogły nie decydować się na udział w II wojnie światowej, zaś Polska mogła zaakceptować niemiecką ofertą wspólnego ataku na sowiecką Rosję. Opór Polski wobec Niemiec i Rosji spowodował, że Polska poniosła największą ofiarę podczas II wojny światowej. Zaznaczył, że Polska nigdy nie stworzyła rządu lub organów z faszystowskimi najeźdźcami i nie odnotowała ochotników do niemieckich oddziałów SS. Polskie podziemie zdecydowanie karało indywidualne przypadki kolaboracji. Po wojnie Polacy doprowadzili do upadku komunizmu. 

Te wszystkie cechy oparte na wartościach chrześcijańskich zostały przypomniane przez prezydenta Donalda Trumpa w jego przemowie na Placu Krasińskich w Warszawie

– mówił Antoni Macierewicz.
 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zastraszają Amerykanów, bo boją się prawdy". Rozmowa z Antonim Macierewiczem

Seria wykładów Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, w ramach której wystąpił polski polityk, została przygotowana przez urodzonego w Szwecji, wybitnego historyka idei i amerykańskiej myśli konserwatywnej prof. Claesa Ryna, szefa Katedry Nauk Politycznych Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i zarazem Ośrodka Studiów Przywództwa (Center for Statesmanship Studies).

Wśród słuchaczy byli obecni studenci uniwersytetu, profesorowie, przedstawiciele środowisk opiniotwórczych oraz przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu? Posłowie zajęliby się bardzo poważnym problemem

/ fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W sobotę zbierze się Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu. Możliwe jest zwołanie na środę (27 czerwca) dodatkowego posiedzenia Sejmu - poinformował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Taką informację przekazał również na Twitterze Ryszard Terlecki, inny z wicemarszałków niższej izby polskiego parlamentu.

Tyszka powiedział, że jeśli w sobotę zapadanie decyzja o zwołaniu w przyszłym tygodniu dodatkowego posiedzenia Sejmu, planowane jest ono na środę. Pytany, czemu ma być poświęcone to posiedzenie, odpowiedział, że z tego co słyszał, "ma wpłynąć projekt rządowy dotyczący wysypisk śmieci". 

Informację o zwołaniu Konwentu Seniorów i posiedzenia Prezydium Sejmu w najbliższą sobotę potwierdził również inny wicemarszałek - Ryszard Terlecki.

W ostatnich tygodniach problem pożarów składowisk odpadów w Polsce stał się jedną z najważniejszych kwestii w rządowej agendzie. Z tym mocno związana jest sprawa importu śmieci przez polskie przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarowaniem odpadami. Arkadiusz Czartoryski, szef sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych  Administracji mówił w rozmowie z PAP, że "problem jest "międzyresortowy" i powinny się nim zainteresować wszystkie władze - od samorządowych do państwowych".

Problemem zajmowała się już Rada Ministrów. 

- W sprawie pożarów wysypisk śmieci nastąpiło zgłoszenie do ABW. Zobowiązałem też dzisiaj rano prokuratora generalnego, by podjął zdecydowane działania, jeśli chodzi o prowadzenie różnego rodzaju postępowań

- mówił pod koniec maja, po posiedzeniu rządu, premier Morawiecki.

Wówczas zdecydowano również o podjęciu w resorcie środowiska prac, mających na celu stworzenie rozwiązań prawnych, uniemożliwiających nielegalne składowanie i pozbywanie się odpadów.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl