„Był wielkim polskim patriotą”. Koncert z okazji 200. rocznicy pierwszego publicznego występu Chopina

/ twitter.com/prezydentpl

  

– Fryderyk Chopin jest wielkim polskim patriotą i twórcą polskiej niepodległości. Dzięki twórczości Chopina Polska wróciła na mapę świata w 1918 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział w Pałacu Prezydenckim w koncercie z okazji 200. rocznicy pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina.

Fryderyk Chopin był wielkim polskim patriotą. Jest najbardziej znanym na świecie polskim artystą, kompozytorem, najbardziej też chyba popularnym, bo przecież muzykę Chopina można usłyszeć w każdym zakątku świata, ale przede wszystkim był wielkim patriotą, który właśnie budował naszą kulturę

powiedział prezydent przed koncertem.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Chopin "budował coś, co nazywamy naszą tradycją - coś, co uważamy za pewien fundament polskości". 

Czemu?, bo mówimy, że w muzyce Chopina słychać tak wiele polskich elementów tak ważnych, gdziekolwiek na świecie by się nie było, gdzie by się nie słyszało tej muzyki, słyszy się w niej polskie wierzby płaczące, widzi się polskie łąki na Mazowszu. To wszystko, co tak kochał i za czym tak tęsknił na emigracji Fryderyk Chopin

– mówił.

Prezydent podkreślił, że "być może nie byłoby 1918 r., gdyby nie muzyka Chopina, gdyby nie to, że także poza granicami umiał mobilizować Polaków do tego, by wierzyć w to, że ojczyzna wróci na mapy".

Wskazał, że dzięki twórczości Chopina, dzięki Etiudzie Rewolucyjnej i innym wielkim utworom Chopina, Polska wróciła na mapę świata w 1918 r.

Można w związku z tym powiedzieć śmiało, że Fryderyk Chopin, jako jeden z wielkich twórców polskiej kultury, jest również wielkim twórcą polskiej niepodległości

– podkreślił prezydent.

Po raz pierwszy w historii Pałacu Prezydenckiego artyści grają na fortepianie marki Erard z 1858 r.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przez deszcze finał na żużlu przełożony

/ / pixabay.com; Free-Photos

  

Ze względu na bardzo niekorzystne prognozy pogody i przewidywane opady deszczu, zaplanowany na niedzielę rewanżowy mecz finałowy ekstraligi żużlowej pomiędzy Fogo Unią Leszno a Cash Broker Stal Gorzów został przełożony na 29 września.

Organizatorzy postanowili nie czekać do niedzielnego wieczoru i już w sobotę podjęli decyzję o odwołaniu zawodów.

"Ze względu na bardzo niekorzystne prognozy pogody, przewidywane opady deszczu w niedzielę, a także prognozowaną bardzo niską temperaturę odczuwalną w dniu meczu, w trosce o bezpieczeństwo zawodników, dobre widowisko sportowe godne wielkiego finału mecz Fogo Unia Leszno – Cash Broker Stal został przełożony po wspólnej decyzji Ekstraligi Żużlowej, organizatora Unia Leszno Sportowa S.A. i nSport+ na 29 września na godzinę 19.15" - napisano w komunikacie.

Terminem rezerwowym dla nowej daty finału jest niedziela, 30 września, godz. 19.15.

Leszczyński klub na ostatni mecz w sezonie sprzedał wszystkie bilety - ok 16 700. Pierwsze spotkanie gorzowianie przed tygodniem wygrali 46:44.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl