W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym. FESTIWAL

Leszek Czajkowski / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W  niedzielę w  Krakowie rozpocznie się IV Festiwal Wolnej i  Niezawisłej, organizowany przez tamtejszy oddział IPN‑u  i Stowarzyszenie Passionart z  okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W  programie 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych.

Głównym punktem festiwalu będą dwa Koncerty Galowe w  hołdzie Żołnierzom Wyklętym – 25 lutego 2018 r.  o godz. 16 i  19.30 w  Auditorium Maximum UJ, ze specjalnym udziałem Joanny Słowińskiej i  Michała Gasza, a  także laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i  Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Podczas drugiego koncertu wręczona zostanie nagroda Danuty Siedzikówny „Inki” Fundacji Armii Krajowej w  Londynie. Bezpłatne wejściówki można odebrać w  kasie Filharmonii Krakowskiej. Wyjątkowym wydarzeniem w  ramach festiwalu będzie koncert poświęcony Niezłomnemu Rycerzowi Kościoła abp. Antoniemu Baraniakowi (4 marca, godz. 18.45, kościół św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6, Kraków). Wstęp wolny.

Naszym Czytelnikom polecamy również spektakl muzyczny „Wyklęta Armia powraca” z  udziałem bardów: Andrzeja Kołakowskiego, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, a także pianisty Andrzeja Perkmana oraz sopranistki Katarzyny Guran i  Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich (27 lutego, godz. 19, Filharmonia Krakowska). W programie koncertu znajdą się utwory z  płyt „Podziemna Armia powraca”, „Oskarżeni o  wierność”, „Requiem dla poległych” oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych. Wejściówki (20 zł) w  formie cegiełek na  cele statutowe Stowarzyszenia Passionart do  nabycia w  Filharmonii Krakowskiej w  godzinach otwarcia kas.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnica śmierci Ireneusza Sekuły. Kto "odwiedził" polityka feralnego 23 kwietnia 2000 r.?

Ireneusz Sekuła w Sejmie / TV Republika

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości. Gdy po latach śledczy znów zagłębili się w aktach sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci polityka, okazało się, że nie ma tam żadnych zdjęć ran postrzałowych.

Śmierć Ireneusza Sekuły, polityka, byłego wicepremiera w rządzie Mieczysława Rakowskiego, do dziś budzi wiele wątpliwości. Na niektóre próbowała znaleźć odpowiedź Doroty Kani w swoim programie "Gry Tajnych Służb" na antenie Telewizji Republika. Na początku marca wyemitowano pierwszą część, a dzisiaj ponownie zajęto się bulwersującym tematem.

Pytania, dlaczego i jak naprawdę stracił życie Sekuła, wciąż pozostają trudną do rozwikłania zagadką. 23 kwietnia 2000 r. rannego polityka znaleziono w jego biurze przy ul. Brackiej w Warszawie. W pomieszczeniu znaleziono rewolwer i kilka listów. Przewieziony do szpitala Sekuła twierdził, że postrzelił się sam.

Jak mówi dziennikarz śledczy, Rafał Pasztelański, lekarz, z którym rozmawiał Ireneusz Sekuła, odniósł wrażenie, że ranny pacjent "stara się go przekonać o próbie samobójczej".

- [Żona Sekuły] powiedziała, że jej mąż miał w nocy napisać list pożegnalny na komputerze, podpisać się pod nim, postrzelić się trzykrotnie w klatkę piersiową, zadzwonić do niej, zejść do niej jeszcze do drzwi i ją wpuścić i dopiero wtedy dać się zabrać do szpitala

- powiedział Pasztelański.

Lekarz ustalił, że Ireneusz Sekuła miał na ciele trzy rany postrzałowe, będące efektem strzału z tzw. przystawki lub bardzo bliskiej odległości.

Prokuratura, która po latach wróciła do sprawy śmierci Sekuły, nie odnalazła jednak w aktach żadnego zdjęcia ran, które miały znajdować się na jego ciele. 

- Chciano sprawdzić, czy on rzeczywiście się postrzelił. Nikt tego na początku nie zrobił - powiedział Pasztelański.

Według policyjnego negocjatora, Dariusza Lorantego, na miejscu zdarzenia, co wynikało z rozpytań, miały znajdować się dwie osoby.

Taką wersję potwierdził też świadek koronny - wskazywał, że jednym z nich mógł być "Malizna", członek gangu pruszkowskiego, który miał przyjść do Sekuły po odbiór długu.

O takim przebiegu zdarzeń 23 kwietnia 2000 r. mówi też Rafał Pasztelański, wskazując, że już niedługo po śmierci Sekuły pojawiły się pogłoski, że do postrzelenia doszło w trakcie szamotaniny z gangsterami Pruszkowa. "Odwiedzili" oni Sekułę, by odebrać dług.

Tutaj przypominamy pierwszą część programu "Gry Tajnych Służb" poświęcony tajemnicy śmierci Sekuły

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl