Nie chcesz być Polakiem? Bardzo dobrze!

Do napisania tego felietonu zainspirował mnie znany (i skądinąd bardzo dobry) muzyk Tymon Tymański. Stwierdził on ostatnio w pewnej telewizji (nie napiszę jakiej, wierząc w inteligencję Czytelników. Niech domyślą się sami, jaka to stacja jest źródłem tego typu „mądrości”), że wstydzi się być Polakiem.

W związku z tym, gdy ktoś go pyta, skąd pochodzi, odpowiada, że jest kosmitą. No i teraz można byłoby to komentować na wiele sposobów. Że Tymański jest typem idealnym pewnego zdurnienia celebrytów. Że tego typu wypowiedź idealnie oddaje stan „ducha” części polskich elit, jeśli „duchem” można nazwać te miazmaty intelektu. Że takie właśnie odezwy, których celem jest jedno – wielki wrzask: „Jestem fajniejszy i lepszy od reszty mojego narodu, przytulcie mnie, mądrzy panowie z zagranicy”, pokazuje głębię refleksji i moralności, którymi chciano nas karmić przez lata III RP. W końcu, że taka wypowiedź Tymańskiego jest w bolesny sposób arcypolska, pokazująca najgorsze cechy naszego narodu, postkolonialną mentalność jego części, kompleksy i słomę w butach. Cokolwiek by mówić o państwach zachodnich, tam raczej nikt na tak durny tekst by sobie nie pozwolił. Jasne, mógłby powiedzieć: wstydzę się za prawicowych/lewicowych polityków czy wyborców. Nie określałby jednak swojej pogardy odnoszącej się do całości kraju czy narodu. Bo po prostu tamtejsi obywatele posiadają w sobie dumę z tożsamości, coś, czego nie pojmą te nasze „elity” chowane na TVN czy „GW”. Ale z drugiej strony, po co takie rzeczy tłumaczyć Tymańskiemu? W jakim celu w ogóle go przekonywać i z nim dyskutować? Niby zawsze powinno się starać o dialog, ale zniżając się do tak niskiego poziomu? Właściwie pomyślałem, że Tymon ma rację, że jego oświadczenie bardzo mi się podoba i niech tak dalej trzyma. Bo pomyślcie, drodzy Czytelnicy. Nagle wszyscy, którzy wstydzą się być Polakami, przestają mówić, że nimi są. To moje marzenie. Byłoby cudnie.
 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Choćby przyszło tysiąc totalsów…

List 39 senatorów USA (zarówno rządzących Republikanów, jak i opozycyjnych Demokratów) do ich ministra skarbu, wspierający polski sprzeciw wobec budowy rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego, jest ciężkim ciosem dla totalnej opozycji w Polsce.

Od dłuższego czasu bowiem totalsi za wszelką cenę starają się wmówić Polakom, że nasza ojczyzna jest izolowana na forum międzynarodowym, w tym także przez Stany Zjednoczone. A widać, że to bujda na resorach. Waszyngton z Warszawą łączą bowiem strategiczne interesy: geopolityczne, militarne i ekonomiczne, także w obszarze energetyki. I choćby przyszło tysiąc opozycyjnych atletów i zjadło tysiąc, nawet niezbyt świeżych kotletów, to nie zmieni to faktu, że Biały Dom i osobiście Donald Trump wybrał Polskę na strategicznego sojusznika Amerykanów w UE po brexicie. Nie musimy mieć tych samych opinii w różnych kwestiach dotyczących na przykład oceny najnowszej historii Polski. Ważniejsza jest jednak umiejętność szukania tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Polska i USA są nastawione na bliską współpracę z obopólną korzyścią. Unia nie może się na to oburzać. Przeciwnie, powinna wziąć przykład ze Stanów, jak dbać o interesy obu stron.
 

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl