Rekordowa liczba Polaków w Fatimie

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=542041

  

Do Fatimy dotarła w ubiegłym roku rekordowa liczba pielgrzymów z Polski. W samych tylko grupach zorganizowanych przybyło tam ponad 50 tys. Polaków – poinformowały władze portugalskiego sanktuarium.

Jak powiedziała rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie Carmo Rodeia, Polacy byli trzecią najliczniejszą zagraniczną grupą narodowościową w tej portugalskiej miejscowości.

Wśród łącznej liczby 374 tys. pielgrzymów z całego świata, którzy w ub.r. dotarli w zorganizowanych grupach do Fatimy, prawie 50,3 tys. osób stanowili Polacy. Liczniejsi od nich byli tylko Hiszpanie i Włosi, których przybyło tu odpowiednio 69,5 tys. i 54,9 tys. 
– ujawniła Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium poinformowała, że łącznie w 2017 r., który był jubileuszowym rokiem stulecia objawień maryjnych w Fatimie, do tej miejscowości dotarło około 9,4 mln turystów z całego świata.

Rodeia zaznaczyła, że liczba wszystkich polskich pielgrzymów w Fatimie w 2017 r. była znacznie większa, z uwagi na fakt, że wiele osób docierało tam indywidualnie.

Nie potrafimy ustalić dokładnie pełnej liczby pielgrzymów z Polski, gdyż sanktuarium nie prowadzi statystyk dotyczących osób przybywających tu w pojedynkę lub w małych grupach 
– dodała Rodeia.

Tymczasem według ekspertów z dziedziny turystyki i osób zatrudnionych na terenie sanktuarium liczba Polaków w Fatimie w ub.r. przekroczyła 100 tys. osób.

Wpływ na większą liczbę Polaków miała organizacja zeszłorocznych obchodów roku jubileuszowego, a także majowa wizyta papieża Franciszka. W naszej placówce obecność pielgrzymów z Polski była kilkakrotnie wyższa w porównaniu z latami ubiegłymi – powiedziała Maria Manso, właścicielka fatimskiego sklepu z dewocjonaliami „A Aparicao”.

Z szacunków portugalskiego sanktuarium wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna liczba pielgrzymów z Polski przybywających w zorganizowanych grupach do Fatimy oscylowała na poziomie 10 tys.

Najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszowego w Fatimie była wizyta papieża Franciszka 12-13 maja. Towarzyszyło mu w tej portugalskiej miejscowości 1,5 mln osób z całego świata, w tym kilka tysięcy Polaków.

Podczas pobytu w Fatimie papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r. Ich beatyfikacja odbyła się w 2000 r., a przewodniczył jej papież Jan Paweł II.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kanclerz Niemiec wreszcie to przyznała! Podczas rozmowy z premierem Morawieckim

/ / wikipedia.org/wiki/Public_domain

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła kluczowych spraw, m.in. kryzysu imigracyjnego. - Staramy się znaleźć konsensus w tej sprawie - zapewnił szef polskiego rządu.

Premier wziął we wtorek w Berlinie udział w sesji politycznej IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego. Wcześniej spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Szef rządu mówił, że Polska i Niemcy są "w jednej grupie, jeśli chodzi o myślenie o klimacie i wielu tematach europejskich", a podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel poruszone zostały "wszystkie kluczowe tematy, zaczynając od tego, jak ważnym i dzielącym - niestety - Europę jest temat migracji".

"Tutaj pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że my przyjmujemy sporo uchodźców z Azji Centralnej, którzy tutaj do nas przybywają, ale również zza naszej wschodniej granicy. Przecież pewna część osób, które przyjeżdżają do Polski, nie przyjeżdżają wyłącznie do pracy, ale również dlatego, że straciły dach nad głową, gdzieś na wschodzie Ukrainy" - mówił premier.

Według niego "wyraźnie widać", że Polska szuka "konsensusu, jakiejś wspólnej płaszczyzny porozumienia". Przyznał, że nie będzie to łatwe, lecz na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej "będziemy dyskutować o tych tematach".

"Wyraźnie widać, że będziemy próbowali dać sobie więcej czasu, żeby wypracować jakieś mechanizmy, w szczególność - co Polska podkreśla od lat - konieczność wzmocnienia zewnętrznych granic, pomoc uchodźcom na miejscu, to, co robimy w Libii, Syrii poprzez różne fundusze, w których partycypujemy. To bardzo ważny i dobry sygnał. Mam nadzieję, że większość krajów UE, państw członkowskich będzie miało podobne myślenie w tym obszarze" - ocenił Morawiecki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl