Rekordowa liczba Polaków w Fatimie

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=542041

  

Do Fatimy dotarła w ubiegłym roku rekordowa liczba pielgrzymów z Polski. W samych tylko grupach zorganizowanych przybyło tam ponad 50 tys. Polaków – poinformowały władze portugalskiego sanktuarium.

Jak powiedziała rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie Carmo Rodeia, Polacy byli trzecią najliczniejszą zagraniczną grupą narodowościową w tej portugalskiej miejscowości.

Wśród łącznej liczby 374 tys. pielgrzymów z całego świata, którzy w ub.r. dotarli w zorganizowanych grupach do Fatimy, prawie 50,3 tys. osób stanowili Polacy. Liczniejsi od nich byli tylko Hiszpanie i Włosi, których przybyło tu odpowiednio 69,5 tys. i 54,9 tys. 
– ujawniła Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium poinformowała, że łącznie w 2017 r., który był jubileuszowym rokiem stulecia objawień maryjnych w Fatimie, do tej miejscowości dotarło około 9,4 mln turystów z całego świata.

Rodeia zaznaczyła, że liczba wszystkich polskich pielgrzymów w Fatimie w 2017 r. była znacznie większa, z uwagi na fakt, że wiele osób docierało tam indywidualnie.

Nie potrafimy ustalić dokładnie pełnej liczby pielgrzymów z Polski, gdyż sanktuarium nie prowadzi statystyk dotyczących osób przybywających tu w pojedynkę lub w małych grupach 
– dodała Rodeia.

Tymczasem według ekspertów z dziedziny turystyki i osób zatrudnionych na terenie sanktuarium liczba Polaków w Fatimie w ub.r. przekroczyła 100 tys. osób.

Wpływ na większą liczbę Polaków miała organizacja zeszłorocznych obchodów roku jubileuszowego, a także majowa wizyta papieża Franciszka. W naszej placówce obecność pielgrzymów z Polski była kilkakrotnie wyższa w porównaniu z latami ubiegłymi – powiedziała Maria Manso, właścicielka fatimskiego sklepu z dewocjonaliami „A Aparicao”.

Z szacunków portugalskiego sanktuarium wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna liczba pielgrzymów z Polski przybywających w zorganizowanych grupach do Fatimy oscylowała na poziomie 10 tys.

Najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszowego w Fatimie była wizyta papieża Franciszka 12-13 maja. Towarzyszyło mu w tej portugalskiej miejscowości 1,5 mln osób z całego świata, w tym kilka tysięcy Polaków.

Podczas pobytu w Fatimie papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r. Ich beatyfikacja odbyła się w 2000 r., a przewodniczył jej papież Jan Paweł II.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwet amerykańskiego lotnictwa

/ By Master Sgt. Benjamin Bloker - Ta grafika została opublikowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych pod numerem 120125-F-YL744-995.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć

  

W ataku lotnictwa USA w Somalii zginęło 18 ekstremistów z islamistycznego ugrupowania Al-Szabab - poinformowało dziś dowództwo sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Afryce (AFRICOM).

Nalot, przeprowadzony w piątek, był reakcją na zaatakowanie żołnierzy amerykańskich i somalijskich przez ekstremistów w rejonie ok. 50 km na północny zachód od portowego miasta Kismayo. Doszło wtedy do wymiany ognia. Somalijczycy zastrzelili dwóch ekstremistów. Rzecznik AFRICOM Nate Herring powiedział agencji Associated Press, że po stronie USA i somalijskiej nie było ofiar.

AP odnotowuje, że lotnictwo USA przeprowadziło już w tym roku ponad 20 nalotów na ekstremistów z ugrupowania Al-Szabab, powiązanego z Al-Kaidą. USA zwiększyły swe zaangażowanie militarne w Somalii od czasu, gdy prezydent Donald Trump na początku kadencji zaaprobował rozszerzenie operacji przeciwko Al-Szabab. Od tego czasu w Somalii zginęło dwóch żołnierzy amerykańskich.

W Somalii znajduje się obecnie ok. 500 żołnierzy USA.

Al-Szabab walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, wciąż kontrolują wiejskie obszary na południu i w centrum kraju. Ugrupowanie to nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju. Celem tych ataków są m.in. bazy wielonarodowych sił Unii Afrykańskiej, na których w znacznej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Somalii.

Źródło: niezalezna.pl, pap

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl