Rekordowa liczba Polaków w Fatimie

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=542041

Do Fatimy dotarła w ubiegłym roku rekordowa liczba pielgrzymów z Polski. W samych tylko grupach zorganizowanych przybyło tam ponad 50 tys. Polaków – poinformowały władze portugalskiego sanktuarium.

Jak powiedziała rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie Carmo Rodeia, Polacy byli trzecią najliczniejszą zagraniczną grupą narodowościową w tej portugalskiej miejscowości.

Wśród łącznej liczby 374 tys. pielgrzymów z całego świata, którzy w ub.r. dotarli w zorganizowanych grupach do Fatimy, prawie 50,3 tys. osób stanowili Polacy. Liczniejsi od nich byli tylko Hiszpanie i Włosi, których przybyło tu odpowiednio 69,5 tys. i 54,9 tys. 
– ujawniła Rodeia.

Przedstawicielka sanktuarium poinformowała, że łącznie w 2017 r., który był jubileuszowym rokiem stulecia objawień maryjnych w Fatimie, do tej miejscowości dotarło około 9,4 mln turystów z całego świata.

Rodeia zaznaczyła, że liczba wszystkich polskich pielgrzymów w Fatimie w 2017 r. była znacznie większa, z uwagi na fakt, że wiele osób docierało tam indywidualnie.

Nie potrafimy ustalić dokładnie pełnej liczby pielgrzymów z Polski, gdyż sanktuarium nie prowadzi statystyk dotyczących osób przybywających tu w pojedynkę lub w małych grupach 
– dodała Rodeia.

Tymczasem według ekspertów z dziedziny turystyki i osób zatrudnionych na terenie sanktuarium liczba Polaków w Fatimie w ub.r. przekroczyła 100 tys. osób.

Wpływ na większą liczbę Polaków miała organizacja zeszłorocznych obchodów roku jubileuszowego, a także majowa wizyta papieża Franciszka. W naszej placówce obecność pielgrzymów z Polski była kilkakrotnie wyższa w porównaniu z latami ubiegłymi – powiedziała Maria Manso, właścicielka fatimskiego sklepu z dewocjonaliami „A Aparicao”.

Z szacunków portugalskiego sanktuarium wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia roczna liczba pielgrzymów z Polski przybywających w zorganizowanych grupach do Fatimy oscylowała na poziomie 10 tys.

Najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszowego w Fatimie była wizyta papieża Franciszka 12-13 maja. Towarzyszyło mu w tej portugalskiej miejscowości 1,5 mln osób z całego świata, w tym kilka tysięcy Polaków.

Podczas pobytu w Fatimie papież ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach z 1917 r. Ich beatyfikacja odbyła się w 2000 r., a przewodniczył jej papież Jan Paweł II.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska przegrała mecz z Nigerią

/ twitter.com/Łączy Nas Piłka

Polska przegrała mecz z reprezentacją Nigerii 0:1 w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Zwycięską bramkę z rzutu karnego w 61 minucie zdobył Victor Moses.

Oba zespoły przygotowują się do mistrzostw świata w Rosji. We wtorek biało-czerwoni zmierzą się w Chorzowie z Koreą Południową.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl