Dyskretna firma działająca wśród elit i celebrytów. Akcja KAS i ABW. Czy to nowe Amber Gold?

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Służby zajęły majątek galerii sztuki, która oferowała inwestycje w rzeźby i obrazy na wysoki procent. Znaleziono miliony złotych w gotówce, sztabki szlachetnych kruszców i ekskluzywny samochód sportowy. Według nieoficjalnych informacji proceder ma cechy piramidy finansowej.

Funkcjonariusze pomorskiej komórki Krajowej Administracji Skarbowej we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku i Białymstoku weszli wczoraj równocześnie do kilkunastu miejsc w całym kraju związanych z GNF. Firma oferująca lokowanie kapitału w dzieła sztuki prowadzona przez Joannę S., Szwedkę polskiego pochodzenia, jest przedmiotem zainteresowania służb od połowy ubiegłego roku.

Inwestycja polegała na nabyciu od właścicielki galerii dzieł sztuki, głównie rzeźb, z opcją jednoczesnego ich odkupienia przez tę samą galerię po upływie określonego czasu
– mówi Barbara Szalińska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Zysk inwestora w zależności od zainwestowanej kwoty wahał się od 15 do 18 proc. w skali roku. Niestety część inwestorów nie odzyskała zainwestowanych środków
– dodaje.

Agenci przeszukali m.in. gdyńską galerię Timeless Gallery Group związaną z przedsięwzięciem. Zabezpieczono 5 mln zł w gotówce, dużą ilość złota i srebra w sztabkach, a także ekskluzywny samochód.

Śledztwo w tej sprawie z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego i Głównego Inspektora Informacji Finansowej prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Działania KAS u i ABW prowadzone były pod jej nadzorem. KNF wpisała GNF na listę ostrzeżeń 4 stycznia. Śledztwo prokuratorskie dotyczy prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem oraz doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 300 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy.

Firma działa dyskretnie, w środowiskach elit i celebrytów. Ci nie chwalą się publicznie stratami, chcą pozostać anonimowi i nie wypowiadają się o stratach. O sprawie zdecydował się powiedzieć jedynie przedstawiciel części poszkodowanych.

„Moi klienci zainwestowali 80 mln zł i nie otrzymali wypłaty należnych odsetek, ich kapitał podlega zabezpieczeniu, dlatego cały czas prowadzimy mediacje z galerią” – napisał w odpowiedzi dla PAP u mec. Artur Kowzan.

Według nieoficjalnych informacji skala inwestycji w przedsięwzięcie mogła być nawet 10-krotnie większa. Niektórzy klienci chcieli odzyskać same dzieła sztuki, co okazywało się niemożliwe. Niektóre z nich były sprzedane kilku osobom jednocześnie.

Tekst ukazał się w dzisiejszym dodatku Pomorskim "Gazety Polskiej Codziennie"

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie Dodatek Pomorski,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak było w zeszłym roku. Teraz też bądźcie z nami! Zapraszamy na piknik patriotyczny

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zapraszamy na festyn patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” 15 sierpnia o godz. 18.30 na plac Teatralny w Warszawie. Wstęp wolny!

Na scenie pojawią się: Krzysztof Cugowski, Jerzy Grunwald, Dariusz „Maleo” Malejonek czy Dariusz Kowalski. W programie koncertu, który wraz z Anną Popek poprowadzi Jan Przemyłski, znalazły się piosenki o wolności i umiłowaniu ojczyzny oraz te opowiadające o polskim bohaterstwie. Będzie to kolejny niezwykle radosny pokaz patriotyzmu.

Wspólne śpiewanie tworzy wyjątkową więź między ludźmi, niesamowicie integruje. Taka forma świętowania buduje też nasz patriotyzm, ten dobrze rozumiany. Jak mówił św. Jan Paweł II, żeby to była miłość do ojczyzny, a nie nienawiść do obcych

– powiedział „Codziennej” Darek „Maleo” Malejonek. Artysta wykona utwór Jacka Kaczmarskiego „Arka Noego” oraz autorską piosenkę „Pytanie” inspirowaną wierszem Tadeusza Gajcego. „Martwe morze”, „Jest taki samotny dom” i „Legiony” to natomiast utwory, które zaśpiewa Krzysztof Cugowski. Podczas ostatniego festynu rodzinnego, który odbył się na pl. Teatralnym 3 maja, publiczność nie dała muzykowi zejść ze sceny bez bisu. 

3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada to nasze największe święta narodowe. Każdy Polak powinien je szanować i obchodzić z właściwym podejściem. A śpiewanie jest najlepszym i ponadpolitycznym sposobem świętowania

– powiedział „Codziennej” Krzysztof Cugowski.

Dziś, 14 sierpnia 2018 r., do „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony jest śpiewnik patriotyczny. Zachęcamy, by na plac Teatralny udać się z numerem „Codziennej” i przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik będzie także rozdawany bezpłatnie podczas festynu. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert medialnie wspierają: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, TVP2, Radio dla Ciebie, Telewizja Republika, tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezalezna.pl.

Źródło: GPC, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl