Narodowy Program Trzeźwości to plan na pokolenie

/ fot. olga9177/ pixabay.com

  

– Takiego czasu potrzeba, żeby były określone efekty podejmowanych działań. Ich jest bardzo dużo i one muszę być na bieżąco analizowane oraz umacniane – powiedział ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podkreślił, że duszpasterstwo trzeźwości jest elementem duszpasterstwa zwyczajnego.

Ks. prof. Kulbacki był uczestnikiem konferencji „Wolni w Chrystusie” w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, poświęconej przeciwdziałaniu alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

Wykładowca KUL-u przypomniał Krucjatę Wstrzemięźliwości, którą po II wojnie światowej zainicjował ks. Franciszek Blachnicki.

To się spotkało z reakcją władz PRL-u, które rozbiły centralę ruchu (1960), a ksiądz trafił do więzienia i był sądzony za walkę o trzeźwość, w tej samej sali, w której Niemcy skazali go na karę śmierci za działalność konspiracyjną (1942). Zasada abstynencka promowana przez kapłana weszła w skład sformułowanych pod koniec lat 50. XX wieku wytycznych episkopatu Polski. One były nowelizowane w latach 70., ale co do ducha i idei nawiązują do wcześniejszych wytycznych 
– podkreślił ks. prof. Kulbacki.

Ocenił, że bardzo ważne jest stwarzanie w rodzinach klimatu, w którym dzieci i młodzież będą żyć bez alkoholu.

To ważne, żeby widzieć ten problem w kontekście postawy rodziców. Bywa to kwestionowane z uwagi na to, czy można od dziecka czegoś wymagać. A czy można od niego wymagać tego, żeby nie przechodziło przez ulicę na czerwonym świetle, uczyło się dobrze i odpowiednio zachowywało? Przecież dla dziecka trzeźwość jest i powinna być naturalna. Oczywiście, na tej drodze będą pojawiały się potknięcia. Dlatego bardzo istotna jest grupa znajomych, w których młody człowiek się znajduje, bo rodzice często, z racji swoich wcześniejszych problemów z alkoholem nie mogą dać dobrego świadectwa. Musimy nie bać się stawiać dzieciom wymagań 
– dodał ks. prof. Kulbacki.

Narodowy Program Trzeźwości uznał za plan na przynajmniej jedno pokolenie – około 20-25 lat.

Takiego czasu potrzeba, żeby były określone efekty podejmowanych działań. Ich jest bardzo dużo i one muszę być na bieżąco analizowane oraz umacniane 
– wyjaśnił.

Jako przejaw pozytywnych zmian wskazał rozwijające się mocno w ostatnich 20-30 latach bezalkoholowe wesela, których ideę zapoczątkował ks. Blachnicki. Teraz jest ona promowana w ruchu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pilotuje ją ks. Władysław Zązel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej.

On zorientował się w tym, jakim problemem jest alkohol i po dziesięciu latach przewodzenia wspólnocie parafialnej wprowadził wręcz zakaz spożywania trunków na weselach. Takie imprezy bez alkoholu rozprzestrzeniły się na całą Polskę poprzez stowarzyszenie Wesele Wesel 
– dodał.

Zdaniem ks. Kulbackiego, duszpasterstwo trzeźwości trzeba widzieć w ramach duszpasterstwa zwyczajnego.

Czym innym jest specjalistyczna pomoc uzależnionym, której nie musi udzielać kapłan, a czym innym głoszenie Słowa Bożego wyzwalającego człowieka ku wolności. Tak, żeby nie szukał rozwiązań problemów w chemii 
– ocenił.

Narodowy Program Trzeźwości, przygotowany przez specjalistów w dziedzinie profilaktyki uzależnień, został zaprezentowany w piątek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jego cele to m.in. poszerzanie wiedzy o konsekwencjach nadużywania alkoholu i promowanie abstynencji lub umiaru w piciu trunków.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Kler" z nagrodą dziennikarzy

/ fot. mat.pras.

  

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego, film o nadużyciach w Kościele, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W piątek nagrodę odebrała także Dominika Gnatek, reżyserka krótkometrażowych "Zwykłych losów Zofii".

Nagrodzony przez akredytowanych na festiwalu dziennikarzy "Kler" to jeden z 16 filmów prezentowanych w Konkursie Głównym podczas tegorocznego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film przedstawia trzech księży katolickich - skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i duchownego oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Jest też żyjący w luksusie, blisko związany z władzą i wywierający bezpośredni wpływ na krajową politykę arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos).

Podczas gali nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film prezentowany w Konkursie Filmów Krótkometrażowych odebrała Dominika Gnatek, reżyserka "Zwykłych losów Zofii". Jury w składzie Maria Sadowska (przewodnicząca), Norah McGettigan oraz Leszek Starzyński doceniło ją za "temat, doskonałą grę aktorską, warsztat oraz poruszanie trudnych spraw w ciepły i bezpretensjonalny sposób".

Na gali wręczono także nagrody pozaregulaminowe, przyznawane przez sponsorów i partnerów Festiwalu. Najwięcej spośród dodatkowych wyróżnień powędrowało do Wojciecha Smarzowskiego za "Kler" (m.in. Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot"), Agnieszki Smoczyńskiej - za "Fugę" (m.in. Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz Olgi Chajdas, która za "Ninę" - pokazaną w Konkursie Inne Spojrzenie - odebrała m.in. Nagrodę Onetu dla Odkrycia Festiwalu. Nagrodą Jury Młodych doceniony został także film "7 uczuć" Marka Koterskiego, Bursztynowymi Lwami za największy sukces frekwencyjny polskiego filmu w ostatnim sezonie zaś "Listy do M. 3" Tomasza Koneckiego, a Złotym Kangurem Jury Australijskiego "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Prócz tego przyznano Nagrodę Specjalną dla Jakuba Piątka za krótkometrażowy film "Users", nagrody dodatkowe dla twórców filmów krótkometrażowych oraz nagrody za filmowy spot Fundacji Legalna Kultura.

Na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych łącznie pokazanych zostanie ponad 130 filmów. Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów - najważniejszych laurów festiwalu przyznawanych najlepszym filmom pełnometrażowym biorącym udział w Konkursie Głównym - poznamy podczas sobotniej gali.

Na tytuł szansę ma 16 tytułów, w tym "Eter" Krzysztofa Zanussiego, "Dziura w głowie" Piotra Subbotko, "Autsajder" Adama Sikory, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka, "Pewnego razu w listopadzie" Andrzeja Jakimowskiego, "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka, "Krew Boga" Bartosza Konopki, "Wilkołak" Adriana Panka, "Kamerdyner" Filipa Bajona i "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl