Narodowy Program Trzeźwości to plan na pokolenie

/ fot. olga9177/ pixabay.com

– Takiego czasu potrzeba, żeby były określone efekty podejmowanych działań. Ich jest bardzo dużo i one muszę być na bieżąco analizowane oraz umacniane – powiedział ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podkreślił, że duszpasterstwo trzeźwości jest elementem duszpasterstwa zwyczajnego.

Ks. prof. Kulbacki był uczestnikiem konferencji „Wolni w Chrystusie” w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, poświęconej przeciwdziałaniu alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

Wykładowca KUL-u przypomniał Krucjatę Wstrzemięźliwości, którą po II wojnie światowej zainicjował ks. Franciszek Blachnicki.

To się spotkało z reakcją władz PRL-u, które rozbiły centralę ruchu (1960), a ksiądz trafił do więzienia i był sądzony za walkę o trzeźwość, w tej samej sali, w której Niemcy skazali go na karę śmierci za działalność konspiracyjną (1942). Zasada abstynencka promowana przez kapłana weszła w skład sformułowanych pod koniec lat 50. XX wieku wytycznych episkopatu Polski. One były nowelizowane w latach 70., ale co do ducha i idei nawiązują do wcześniejszych wytycznych 
– podkreślił ks. prof. Kulbacki.

Ocenił, że bardzo ważne jest stwarzanie w rodzinach klimatu, w którym dzieci i młodzież będą żyć bez alkoholu.

To ważne, żeby widzieć ten problem w kontekście postawy rodziców. Bywa to kwestionowane z uwagi na to, czy można od dziecka czegoś wymagać. A czy można od niego wymagać tego, żeby nie przechodziło przez ulicę na czerwonym świetle, uczyło się dobrze i odpowiednio zachowywało? Przecież dla dziecka trzeźwość jest i powinna być naturalna. Oczywiście, na tej drodze będą pojawiały się potknięcia. Dlatego bardzo istotna jest grupa znajomych, w których młody człowiek się znajduje, bo rodzice często, z racji swoich wcześniejszych problemów z alkoholem nie mogą dać dobrego świadectwa. Musimy nie bać się stawiać dzieciom wymagań 
– dodał ks. prof. Kulbacki.

Narodowy Program Trzeźwości uznał za plan na przynajmniej jedno pokolenie – około 20-25 lat.

Takiego czasu potrzeba, żeby były określone efekty podejmowanych działań. Ich jest bardzo dużo i one muszę być na bieżąco analizowane oraz umacniane 
– wyjaśnił.

Jako przejaw pozytywnych zmian wskazał rozwijające się mocno w ostatnich 20-30 latach bezalkoholowe wesela, których ideę zapoczątkował ks. Blachnicki. Teraz jest ona promowana w ruchu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pilotuje ją ks. Władysław Zązel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej.

On zorientował się w tym, jakim problemem jest alkohol i po dziesięciu latach przewodzenia wspólnocie parafialnej wprowadził wręcz zakaz spożywania trunków na weselach. Takie imprezy bez alkoholu rozprzestrzeniły się na całą Polskę poprzez stowarzyszenie Wesele Wesel 
– dodał.

Zdaniem ks. Kulbackiego, duszpasterstwo trzeźwości trzeba widzieć w ramach duszpasterstwa zwyczajnego.

Czym innym jest specjalistyczna pomoc uzależnionym, której nie musi udzielać kapłan, a czym innym głoszenie Słowa Bożego wyzwalającego człowieka ku wolności. Tak, żeby nie szukał rozwiązań problemów w chemii 
– ocenił.

Narodowy Program Trzeźwości, przygotowany przez specjalistów w dziedzinie profilaktyki uzależnień, został zaprezentowany w piątek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Jego cele to m.in. poszerzanie wiedzy o konsekwencjach nadużywania alkoholu i promowanie abstynencji lub umiaru w piciu trunków.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sędzia porównał Jarosław Kaczyńskiego do Hitlera. Kara dyscyplinarna? Został "upomniany"

/ twitter.com/kontrowersje

Sędzia Cezary Skwara, który porównał na Twitterze prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, został dzisiaj ukarany upomnieniem przez Sąd Apelacyjny w Lublinie. Według sądu zachowanie sędziego spowodowało "uchybienie godności jego urzędu".

Sąd Apelacyjny - Sąd Dyscyplinarny w Lublinie rozpatrywał sprawę sędziego Skwary ponownie. Wcześniej Sąd Najwyższy uchylił poprzednie orzeczenie lubelskiego sądu o umorzeniu sprawy z powodu... niskiej społecznej szkodliwości czynu.

Sąd uznał, że Skwara (z Sądu Okręgowego w Warszawie) przekroczył granice dopuszczalnego udziału sędziego w debacie publicznej. "Ta jego wypowiedź, zamieszczenie przedmiotowego wpisu (...) przede wszystkim osłabiło zaufanie do jego (sędziego) bezstronności, jak również wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości" – powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Ewa Bazelan.

Sprawa dotyczy komentarza sędziego Skwary do wypowiedzi posła PiS Marka Suskiego. Powiedział on, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie ożenił się, "bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał, służąc Polsce". W reakcji sędzia Skwara, na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, zamieścił post: "Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne". Wypowiedzi te miały miejsce we wrześniu 2016 r.

Wpis sędziego wzbudził krytykę, po czym został usunięty. Skwara zrezygnował z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału Iustitii. Oświadczył, że był to "wyłącznie komentarz do wypowiedzi polityka, a nie ocena pana Jarosław Kaczyńskiego". Przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni oraz sędziów, których w ten sposób naraził na krytykę, zaznaczając, że jego wpis zinterpretowano niezgodnie z jego intencją.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie uznał, że zachowanie Skwary przyniosło ujmę godności sędziego oraz naruszało powagę stanowiska sędziowskiego i wystąpił z wnioskiem do sądu dyscyplinarnego wobec Skwary.

Skwara przed sądem tłumaczył, że jego wpis miał charakter ironiczny i był komentarzem wyłącznie do wypowiedzi posła Suskiego, a nie stanowił oceny partii politycznej czy osoby Jarosława Kaczyńskiego. 

Sędzia przyznał, że błędem było umieszczenie komentarza na koncie oddziału stowarzyszenia Iustitia. Powiedział też, że wpis ten był niezręcznością, należało go sformułować lepiej w sposób mniej ironiczny i bardziej czytelny.

Sędzia Bazelan podkreśliła, że jednak w treści wypowiedzi sędziego nie można się dopatrzeć rzeczywistego celu, jaki miał na uwadze. „Nie można doszukać się, że chodzi o krytykę wypowiedzi posła Suskiego, nie ma elementu sprzeciwu, wytknięcia nieprawidłowości” – mówiła sędzia

Dlatego – jak dodała – wpis sędziego został odebrany jako proste porównanie prezesa PiS z Hitlerem, a takie porównanie samo w sobie ma wydźwięk negatywny. Ponadto wypowiedź sędziego – zamieszczona na koncie stowarzyszenia sędziów - została odebrana jako kontrowersyjne stanowisko środowiska sędziowskiego. „Skutkiem tego było szereg nieprzychylnych komentarzy, które dotyczyły zarówno samego pana sędziego, jak również środowiska sędziowskiego, co spowodowało zachwianie wizerunku sądownictwa, dało podstawę do wniosków, że sędziowie są zaangażowani po jednej ze stron sporu politycznego” – powiedziała sędzia.

Zdanie odrębne do ogłoszonego dzisiaj wyroku złożył przewodniczący składu sędziowskiego – Leszek Pietraszko. Uważa on, że nie negując faktu, iż sędzia Skwara popełnił przewinienie dyscyplinarne w postaci uchybienia godności sędziego, to jednak należy jego zachowanie uznać za czyn mniejszej wagi. W przypadku, gdy czyn jest mniejszej wagi, sąd może uznać obwinionego za winnego, ale odstąpić od wymierzania mu kary.

Jak podkreślił sędzia Pietraszko, wpis Skwary nie odnosił się wprost do osoby prezesa PiS, a był spontanicznym komentarzem do innej wypowiedzi. „To zachowanie miało charakter wybitnie incydentalny” – zaznaczył. Przypomniał, że dosyć szybko sędzia Skwara, wpis usunął i przeprosił, zrezygnował z pracy w Iustitii. „Jest człowiekiem o nieposzlakowanej opinii, człowiekiem zaangażowanym, nie jest mu obojętny stan państwa, ani dobro wymiaru sprawiedliwości. Uważam, że wystarczającą dla niego dolegliwością jest stwierdzenie, że takiego czynu się dopuścił i że ta informacja dotrze do całego środowiska sędziowskiego i do opinii publicznej” – powiedział sędzia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl