Rosjanie giną w Syrii. Kreml ukrywa prawdę. Wdowa przerywa milczenie: „Wysyłali ich jak świnie na ubój”

/ mil.ru

  

Rosyjskie i zachodnie media opublikowały niezbite dowody na udział najemników Kremla w boju na wschodzie Syrii ze wspieranymi przez USA Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). Potwierdzono, że dziesiątki rannych trafiło do wojskowych szpitali na terenie Rosji. W mediach wystąpiła również wdowa po jednym z najemników.

7 lutego w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii doszło do nieudanej próby ataku sił związanych z Baszarem al-Asadem na bazę SDF pod amerykańskim dowództwem. Atak został odparty i jak oszacował Pentagon, w jego wyniku miało zginąć 100 napastników. Przez ponad tydzień w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiały się nieoficjalne informacje, że wśród zabitych i rannych byli liczni najemnicy z Rosji. Jednak oficjalnie Kreml zaprzeczał tym doniesieniom. Wczoraj rzeczniczka MSZ-etu Rosji Maria Zacharowa stwierdziła lakonicznie, że wśród osób, które zginęły w Syrii „mogą być obywatele FR”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziesiątki rosyjskich najemników trafiło do szpitali w Moskwie. Próbowali zaatakować bazę pod dowództwem USA

Tymczasem w środę potwierdzenia doniesień o pochodzeniu zabitych i rannych napastników pojawiły się w zachodniej agencji Bloomberg. Jak wynika z jej doniesień, w wyniku nalotu sił pod wodzą Stanów Zjednoczonych, który był odpowiedzią na atak na bazę SDF, dziesiątki rosyjskich rannych najemników zostało przywiezionych do wojskowych szpitali w Moskwie i Petersburgu. Serwis, powołując się na dwóch Rosjan, podał także, że w ataku na bazę Kurdów wzięły udział setki rosyjskich i ukraińskich najemników walczących po stronie sił podległych Damaszkowi. Odziały te nie miały osłony przed atakiem z powietrza. Bazując na źródłach rosyjskich i amerykańskich, Bloomberg dodał, że w wyniku nalotu mogło zginąć od 100 do 200 napastników.

Według rosyjskiego dziennika „Wiedomosti” zabici pochodzą najprawdopodobniej z prywatnej rosyjskiej spółki wojskowej Wagner, która walczy też na wschodniej Ukrainie. O grupie tej informowała w grudniu agencja AP, przypominając, że prawie trzy tysiące rosyjskich najemników walczyło w Syrii od 2015 r., czyli zanim Kreml oficjalnie rozpoczął swoją operację w tym kraju.

W środę zaś na portalu Current Time opublikowano kolejny niezbity dowód na obecność ludzi Wagnera w boju z Kurdami. Jest nim wywiad z wdową po rosyjskim najemniku z tej grupy. Kobieta podkreśliła w nim, że Rosjanie powinni dowiedzieć się o rodakach walczących i ginących w Syrii.

– To wszystko jest szalone: tam, gdzie ich wysłano, nie było żadnej ochrony, po prostu wysyłali ich jak świnie na ubój – podkreśliła.
Media amerykańskie piszą, że od początku udziału Rosji w konflikcie w Syrii mogło zginąć nawet 260 rosyjskich najemników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tylu najemników zginęło w ostatnich dniach w Syrii. Samoloty z rannymi przyleciały do... Moskwy
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie Morawiecki-Gersdorf wciąż budzi emocje. Teraz pojawił się głos z otoczenia prezydenta

Mateusz Morawiecki / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda nie przewiduje żadnego wniosku legislacyjnego dot. zmian w ustawach sądowych – powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił z kolei, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szczerski i Skurkiewicz, którzy byli gośćmi poranka w Polsat News, byli pytani o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf.

Zawsze warto rozmawiać, nawet jeżeli jesteśmy na dwóch przeciwstawnych biegunach. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmuje pani profesor, warto wyciągać rękę do pojednania i zgody

 – ocenił Skurkiewicz.

Wiceszef MON zapewnił, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ - jak zauważył - zmian tych oczekuje 82 procent opinii publicznej.

PiS jest zdeterminowane, żeby reformę wymiaru sprawiedliwości doprowadzić do końca. Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy

- oświadczył.

Szczerski powiedział z kolei, że premier Morawiecki spotyka się z "każdym obywatelem, także z sędzią w stanie spoczynku, panią profesor Gersdorf", ale "jakiekolwiek spotkanie kogokolwiek z kimkolwiek nie ma żadnego wpływu na to, jak wygląda system prawny w Polsce. Żeby zmieniło się cokolwiek, jeśli chodzi o sądownictwo, musiałoby dojść do zmiany prawa" – podkreślił.

Polska jest państwem prawa, jeśli ktokolwiek chce zmienić tę ustawę, powinien złożyć wniosek legislacyjny.(...) pan prezydent żadnego wniosku (legislacyjnego) dotyczącego zmiany ustaw sądowych nie przewiduje

 - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski podkreślił, że nie ma możliwości, aby prezydent Duda uznał, że prof. Gersdorf jest nadal I Prezesem Sądu Najwyższego.

(Gersdorf) przestała być prezesem Sadu Najwyższego z mocy ustawy

 - oświadczył.

Do spotkania szefa rządu z prof. Małgorzatą Gersdorf doszło w środę w Sądzie Najwyższym. Do rozmowy premier odniósł się jeszcze w trakcie swojej wizyty w Salzburgu, gdzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE. Morawiecki poinformował wówczas, że w trakcie spotkania nie zapadły żadne ustalenia, a samą rozmowę ocenił jako "dobrą". Szef rządu podkreślił, że obie strony ustaliły, aby nie informować o szczegółach spotkania. Według rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego, spotkanie miało charakter wstępny.

Gersdorf odniosła się do spotkania w piątek, kiedy to przedstawiła swoje oświadczenie, w którym znalazły się "warunki minimalne i brzegowe", które miała przedstawić szefowi rządu w środę. Wśród nich znalazło się m.in. to, że "sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia, będą powracać na swoje stanowisko", a ona pozostanie nadal I prezesem SN "z mocy konstytucji - bez warunków". Dodała, że podniosła również, iż "należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl