Rosjanie giną w Syrii. Kreml ukrywa prawdę. Wdowa przerywa milczenie: „Wysyłali ich jak świnie na ubój”

/ mil.ru

Rosyjskie i zachodnie media opublikowały niezbite dowody na udział najemników Kremla w boju na wschodzie Syrii ze wspieranymi przez USA Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). Potwierdzono, że dziesiątki rannych trafiło do wojskowych szpitali na terenie Rosji. W mediach wystąpiła również wdowa po jednym z najemników.

7 lutego w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii doszło do nieudanej próby ataku sił związanych z Baszarem al-Asadem na bazę SDF pod amerykańskim dowództwem. Atak został odparty i jak oszacował Pentagon, w jego wyniku miało zginąć 100 napastników. Przez ponad tydzień w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiały się nieoficjalne informacje, że wśród zabitych i rannych byli liczni najemnicy z Rosji. Jednak oficjalnie Kreml zaprzeczał tym doniesieniom. Wczoraj rzeczniczka MSZ-etu Rosji Maria Zacharowa stwierdziła lakonicznie, że wśród osób, które zginęły w Syrii „mogą być obywatele FR”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziesiątki rosyjskich najemników trafiło do szpitali w Moskwie. Próbowali zaatakować bazę pod dowództwem USA

Tymczasem w środę potwierdzenia doniesień o pochodzeniu zabitych i rannych napastników pojawiły się w zachodniej agencji Bloomberg. Jak wynika z jej doniesień, w wyniku nalotu sił pod wodzą Stanów Zjednoczonych, który był odpowiedzią na atak na bazę SDF, dziesiątki rosyjskich rannych najemników zostało przywiezionych do wojskowych szpitali w Moskwie i Petersburgu. Serwis, powołując się na dwóch Rosjan, podał także, że w ataku na bazę Kurdów wzięły udział setki rosyjskich i ukraińskich najemników walczących po stronie sił podległych Damaszkowi. Odziały te nie miały osłony przed atakiem z powietrza. Bazując na źródłach rosyjskich i amerykańskich, Bloomberg dodał, że w wyniku nalotu mogło zginąć od 100 do 200 napastników.

Według rosyjskiego dziennika „Wiedomosti” zabici pochodzą najprawdopodobniej z prywatnej rosyjskiej spółki wojskowej Wagner, która walczy też na wschodniej Ukrainie. O grupie tej informowała w grudniu agencja AP, przypominając, że prawie trzy tysiące rosyjskich najemników walczyło w Syrii od 2015 r., czyli zanim Kreml oficjalnie rozpoczął swoją operację w tym kraju.

W środę zaś na portalu Current Time opublikowano kolejny niezbity dowód na obecność ludzi Wagnera w boju z Kurdami. Jest nim wywiad z wdową po rosyjskim najemniku z tej grupy. Kobieta podkreśliła w nim, że Rosjanie powinni dowiedzieć się o rodakach walczących i ginących w Syrii.

– To wszystko jest szalone: tam, gdzie ich wysłano, nie było żadnej ochrony, po prostu wysyłali ich jak świnie na ubój – podkreśliła.
Media amerykańskie piszą, że od początku udziału Rosji w konflikcie w Syrii mogło zginąć nawet 260 rosyjskich najemników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tylu najemników zginęło w ostatnich dniach w Syrii. Samoloty z rannymi przyleciały do... Moskwy
 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwołano ponad 100 lotów z Heathrow

pixabay.com

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

Ponad sto zaplanowanych lotów z brytyjskiego lotniska Heathrow pod Londynem odwołano w sobotę z powodu warunków pogodowych. Śnieżyce i gołoledź utrudniają transport w różnych częściach Wielkiej Brytanii.

W tym czasie odbyły się jednak regularne rejsy do Nowego Jorku i Chicago wyczarterowane przez brytyjską linię lotniczą British Airways (BA).

Na wschodzie Anglii i Szkocji w sobotę zapanowały surowe warunki meteorologiczne, które mają utrzymać się do końca tygodnia i które obejmą też Walię i centrum kraju.

Brytyjskie służby meteorologiczne (Met Office) wydały ostrzeżenia "bursztynowe", które sugerują możliwe "zagrożenie życia" na obszarach północno-zachodniej Anglii, hrabstwa Yorkshire na północy kraju, Midlands w centrum, Londynu na południowym wschodzie kraju.

Ostrzeżenia będą obowiązywać również w niedzielę, kiedy spodziewane są dalsze śnieżyce.

"Jest prawdopodobne, że dojdzie do opóźnień w podróżach drogowych i że część pojazdów utknie po drodze; koleje i transport lotniczy przewidują opóźnienia i odwołania" - powiedział przedstawiciel Met Office.

Rzecznik British Airways wskazał, że ze względu na warunki meteorologiczne trzeba przez startem odladzać samoloty dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl