Zapomniani bohaterowie powracają – polscy dyplomaci ratujący Żydów upamiętnieni w Szwajcarii

/ ipn.gov.pl

  

Dziś w Bernie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca polskich dyplomatów Juliusza Kühla i Konstantego Rokickiego. Rokicki był konsulem w Bernie w czasie II wojny światowej, a Kühl jego współpracownikiem i ekspertem w dziedzinie pomocy humanitarnej. W latach 1941–1943 obaj na masową skalę podrabiali paszporty Ameryki Łacińskiej, które pomogły ocalić polskich Żydów z Holokaustu.

W uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę RP w Bernie wezmą udział: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Lichtenstein Jakub Kumoch oraz zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Juliusz Kühl, który sam był Żydem, kupował niewypełnione paszporty od konsulów państw Ameryki Łacińskiej i przekazywał Rokickiemu, który wystawiał je na nazwiska osób więzionych w gettach na terenie Polski. Nazwiska i fotografie do paszportów były szmuglowane z okupowanej Polski przez sieć zorganizowaną przez przedstawicieli Światowego Kongresu Żydowskiego i Agudath Yisrael – Abrahama Silberscheina i Chaima Eissa. Paszporty ocaliły kilkaset osób od śmierci w niemieckich obozach koncentracyjnych. Niektórzy z ocalonych żyją do dziś. Obaj konsulowie działali pod ochroną polskiego posła Aleksandra Ładosia i jego zastępcy Stefana Rynkiewicza. Gdy policja szwajcarska zażądała, aby  przestali fałszować paszporty Ładoś i Rynkiewicz przekonali władze szwajcarskie, aby przymknęły oko na „nielegalne” działania. Obaj dyplomaci opuścili służbę dyplomatyczną po przejęciu władzy przez komunistów i pozostali przez resztę życia na emigracji. Rokicki zmarł zapomniany w Lucernie, zaś dr Kühl wyemigrował do Kanady, gdzie odniósł sukces jako przedsiębiorca.
W wielu paszportach wystawionych w latach 1941–1943 można rozpoznać pismo Rokickiego. Niektóre dokumenty są dostępne w Instytucie Yad Vashem w Izraelu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Poręba: "Liczymy na sukces w Łodzi"

Tomasz Poręba / screen Telewizja Republika

  

Nie oglądamy się na sondaże, jesteśmy na finiszu bardzo intensywnego objazdu całej Polski i liczymy, że to przełoży się nasz sukces wyborczy, również Łodzi - powiedział dziś szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

Poręba był pytany na briefingu prasowym o to, jak wielkie znaczenie wizerunkowe dla PiS ma wynik wyborów w Warszawie oraz o to, że - jak wynika z sondaży - większość mieszkańców Łodzi chce głosować na obecną prezydent Hannę Zdanowską, popieraną przez Koalicję Obywatelską.

- Liczymy na zwycięstwo w wielkich miastach, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. Nasz kandydat prowadzi tutaj intensywną, dobrą kampanię wyborczą. Liczę, że ona przełoży się na sukces PiS właśnie tutaj w stolicy Polski

 - powiedział Poręba.

Odnosząc się do sytuacji w Łodzi zaznaczył, że pamięta sondaże, które nie dawały kandydatom PiS żadnych szans, a potem wynik wyborów był inny.

- My jednak będziemy powtarzać bardzo konsekwentnie, że na sondaże się po prostu nie oglądamy, prowadzimy swoją kampanię wyborczą, rozmawiamy z Polakami, jeździmy po całej Polsce. Jesteśmy na finiszu gigantycznego, bardzo intensywnego objazdu całej Polski w ostatnich miesiącach i liczymy, że to się przełoży nasz sukces wyborczy, również Łodzi

 - powiedział.

Jak dodał, decyzję należy zostawić mieszkańcom Łodzi, którzy mają pełne spektrum informacji.

- Absolutnie otrzymali pełne informacje związane z naszym programem wyborczym i programem wyborczym naszej konkurencji, jeżeli chodzi o Łódź

 - powiedział Poręba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl