Test z człowieczeństwa

Wojewoda mazowiecki stanął na wysokości zadania i zakazał pikiety narodowców przed ambasadą Izraela w Warszawie. Dobrze się stało, bo licho nie śpi, a „innych szatanów” wcale nie brakuje.

Pomimo świadomości niesprawiedliwości ataku przypuszczonego na nasz kraj o dobre imię Polski trzeba zabiegać mądrze. Wejście na ścieżkę upiornej licytacji o liczbę szmalcowników oba narody zaprowadzić może jedynie w ślepy zaułek wzajemnej agresji, a z pewnością nie zbuduje szacunku do Polski. Zamiast tego konieczny jest dialog rozumiany jako wzajemna umiejętność wsłuchania się we wrażliwość drugiej strony i konsekwentne budowanie przyszłości na prawdzie, którą jesteśmy winni w pierwszej kolejności ofiarom niemieckich zbrodni. Wszystkim ofiarom! Choć bolą lata aprobaty izraelskich elit dla nieraz cynicznych kłamstw, choć dzielą narosłe stereotypy i uprzedzenia, naprawdę warto powściągnąć emocje i język, by otworzyć nowy rozdział wspólnej historii. W czasie Zagłady test z człowieczeństwa był znacznie bardziej surowy.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Prezent dla starych esbeków

Zewsząd dobywa się rechot z wysokości salonów, że nic tak nie napędza „Klerowi” widzów jak jego krytyka. To, że Smarzowski sobie zarobi dodatkowe srebrniki, nie jest takim problemem jak to, że przekroczył kolejne granice przyzwoitości, przedstawiając duchowieństwo tak karykaturalnie, jak robili to z wrogami nazistowskimi i sowieckimi reżyserzy obu totalitarnych państw.

Ciekawe, że obraz Polski i Kościoła w „Klerze” łączy pedofilię z Solidarnością, a o funkcjonariuszach SB nie ma ani jednego złego słowa. Siedząc w warszawskim kinie, wśród dość podstarzałej widowni, trudno było oprzeć się wrażeniu, że na sali siedzą ludzie, którzy 30 lat temu marzyli o nakręceniu takiej propagandy, ale im władze nie pozwalały. „Kler” jest jak prezent dla starych esbeków, bo skoro odebrano im emerytury, to na pocieszenie mają propagandę lepszą niż za najlepszych lat PRL.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl