Żurawski vel Grajewski o wizycie Tillersona: Ważne deklaracje ws. Nord Stream 2!

/ MEDIA WNET; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Za „bardzo daleko posunięte deklaracje” uznał m. in. fakt podzielania stanowiska szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji co do politycznego charakteru niemiecko-rosyjskiego projektu Nord Stream 2, politolog, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki"

– podkreślił po spotkaniu szef amerykańskiej dyplomacji.

Także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że podczas rozmów "Polska przedstawiła krytykę projektu Nord Stream, 2 jako służącego wywieraniu nacisku geopolitycznego w tym regionie świata". "Będziemy prosić naszych amerykańskich sojuszników o wsparcie w tym zakresie" - dodał.

Prof. Żurawski vel Grajewski, odnosząc się do tego, ocenił, że fakt szczególnego podkreślania w wypowiedziach polityków problemów związanych z Nord Stream 2 nie jest zaskoczeniem, m.in. z uwagi na biznesową przeszłość amerykańskiego sekretarza stanu, który był związany z branżą energetyczną.

"Oczywiście zrozumienie przez Rexa Tillersona natury tego wymiaru bezpieczeństwa jest wyższe niż przeciętne wśród polityków. Bardzo to nas cieszy. Ważne jest nie tylko dostrzeżenie politycznego charakteru projektu niemiecko-rosyjskiego, ale i podkreślany przez ministra Czaputowicza jego wymiar finansowy w rozumieniu uzyskiwania przez Rosję środków ze sprzedaży gazu, zużywanych następnie na rosyjską aktywność wojskową w polityce międzynarodowej. To wszystko są bardzo daleko posunięte deklaracje wspólnego rozumienia tego problemu przez Polskę i USA"

– zauważył profesor.

Prof. Żurawski vel Grajewski zwrócił też uwagę na podkreślenie przez sekretarza stanu USA znaczenia Polski dla budowy zintegrowanego środkowoeuropejskiego regionalnego rynku gazu, przez rozwój sieci przemysłu tego surowca i interkonektorów, łączących narodowe systemy dystrybucji poszczególnych państw. "Wiąże się to z koncepcją Trójmorza, która po raz kolejny – pierwszy raz nastąpił w trakcie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie – uzyskała jednoznaczne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych" – podkreślił naukowiec.

Zdaniem prof. Żurawskiego vel Grajewskiego "optymistycznie" należy odbierać te wymiany zdań polityków, które dotyczyły kwestii wzmocnienia obecności wojskowej NATO i USA w Polsce i stałości tej obecności. Jak zauważył, podkreślone zostało osiąganie przez Polskę pułapu 2 proc. PKB wydatków wojskowych z perspektywą ich dalszego wzrostu. Dodał, że sytuuje to Polskę "w wąskim gronie sześciu państw członkowskich NATO wypełniających ten wymóg, a zatem daje Polsce status twórcy wspólnego bezpieczeństwa, a nie jego konsumenta, oczekującego obrony +na koszt+ USA".

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mieszkanki Jędrzejowic otrzymały czujniki czadu i dymu

Czujnik tlenku węgla i dymu / swietokrzyska.policja.gov.pl

  

„Czad i ogień – obudź czujność” Pod takim właśnie hasłem wczoraj policjanci z jędrzejowskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszem państwowej straży pożarnej odwiedzili dwie mieszkanki miasta Jędrzejowa. Wspólna wizyta mundurowych odbyła się w ramach kampanii MSWiA.

Mundurowi odwiedzili seniorki w ich mieszkaniach. Celem wizyty było przybliżenie obu paniom zagrożenia jaki może spowodować niewłaściwe użytkowanie pieców opałowych w odniesieniu do „cichego” i zabójczego zagrożenia jakim jest czad.

Funkcjonariusze podczas spotkania wręczyli seniorkom czujniki czadu i dymu oraz omówili ich sposób działania jako sygnalizatora zagrożenia wykrywającego te niewidoczne substancje lotne jakim jest miedzy innymi tlenek węgla. Na koniec obaj mundurowi zamontowali w mieszkaniach pań urządzenia we właściwych miejscach dozorowania aby mieć pewność poprawności ich działania oraz użytkowania zgodnie z wymaganiami technicznymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl