Poseł PiS o wizycie Rexa Tillersona: To kontynuacja wizyty prezydenta Donalda Trumpa

/ Zrzut ekranu z youtube.com

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– To bardzo ważna wizyta, również ze względu na to, że jest kontynuacją wizyty prezydenta Donalda Trumpa. Wizyta podkreśla perspektywę przyszłości naszych relacji, ale również wskazuje na to, co działo się w nich w przeszłości – powiedział portalowi Niezależna.pl poseł PiS, Dominik Tarczyński, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona do Polski, która odbywa się z inicjatywy strony amerykańskiej, zaplanowano na 26-27 stycznia. Program obejmuje m.in. spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas pobytu w Polsce sekretarz stanu USA Rex Tillerson odwiedzi także żołnierzy amerykańskich w bazie w Powidzu. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne słowa sekretarza stanu USA: Polska jest bardzo mocnym sojusznikiem

O znaczenie tej wizyty dla Polski zapytaliśmy Dominika Tarczyńskiego, posła PiS, członka sejmowej komisji spraw zagranicznych.

To bardzo ważna wizyta, również ze względu na to, że jest kontynuacją wizyty prezydenta Donalda Trumpa. Wizyta podkreśla perspektywę przyszłości naszych relacji, ale również wskazuje na to, co działo się w nich w przeszłości – powiedział nam polityk.

Dominik Tarczyński zauważył, że "sekretarz stanu USA przypomniał, że Polacy walczyli o demokrację i wspierali Stany Zjednoczone nawet w trakcie wojny domowej".

To pokazuje, że relacje polsko-amerykańskie trwają od lat i są głębokie – podkreślił.

Rex Tillerson wskazał również na perspektywę przyszłości, w jego przemówieniu pojawiły się bardzo ważne elementy: potwierdzenie tego, że będziemy mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne, ale też wskazanie na flankę wschodnią – zwiększenie liczby żołnierzy oraz element gospodarczy – kontrakty – co też jest bardzo istotne – wyliczył Dominik Tarczyński.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MSZ po spotkaniu z Rexem Tillersonem. „Podzielamy z USA te same wartości”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wystąpienie Macrona miało uspokoić nastroje... Nie wyszło. Będą kolejne strajki

protesty "żółtych kamizelek" we Francji / Olivier Ortelpa; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Tuż po wystąpieniu telewizyjnym prezydenta Francji Emmanuela Macrona sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez wezwał do wspólnego strajku związkowców i "żółtych kamizelek", ponieważ uznał obietnice Macrona za niewystarczające.

Protesty "żółtych kamizelek" zaczęły się od sprzeciwu wobec zapowiadanej przez rząd podwyżce od stycznia akcyzy na paliwo. Mimo że władze przed kilkoma dniami ogłosiły, iż zawieszają jej wprowadzenie na cały rok 2019, demonstracje nie ustały, a przyczyną niezadowolenia ich uczestników są wysokie koszty utrzymania i polityka gospodarcza Macrona. [polecam:https://niezalezna.pl/249657-prezydent-francji-chce-wprowadzic-stan-wyjatkowy-ekonomiczny-i-spoleczny-chodzi-o-protesty]

Prezydent Francji przerwał dzisiaj milczenie i wygłosił specjalne oświadczenie, w którym powiedział, że zwrócił się do rządu o podniesienie zagwarantowanej płacy minimalnej (SMIC) o 100 euro miesięcznie od stycznia 2019 roku. 

Jak podkreślił w wystąpieniu telewizyjnym, w ciągu 18 miesięcy pracy jego rządu nie można było rozwiązać tych problemów Francji, które narastały od 40 lat. Dodał, że wierzy, iż znajdzie wyjście z trudnej sytuacji kraju. [polecam:https://niezalezna.pl/249441-sytuacja-we-francji-naprawde-napieta-macron-chce-zgromadzic-wszystkie-sily-i-zwoluje-spotkanie]

Tymczasem tuż po tym wystąpieniu sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez wezwał do wspólnego strajku związkowców i "żółtych kamizelek", ponieważ uznał obietnice Macrona za niewystarczające. Strajk miałby się rozpocząć w piątek. Martinez nie podał żadnych innych szczegółów.

Prezydent obiecał podjęcie zdecydowanych kroków, które przyniosą wymierną ulgę najbiedniejszym Francuzom, podkreślił jednak, że nie będzie radykalnej zmiany polityki jego rządu.

Nie jest jasne, czy CGT odmówi w tej sytuacji udziału w konsultacjach zapowiedzianych przez rząd.

Konsultacje w sprawie transformacji energetycznej z parlamentarzystami, członkami samorządów, przedstawicielami związków zawodowych i obywatelami mają rozpocząć się 15 grudnia.

"Żółte kamizelki" od ponad trzech tygodni protestują w całej Francji przeciw wciąż rosnącym kosztom utrzymania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl